Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

181.

Interpelace

poslance dra Jelínka

ministru vnitra

ve věci zřízení Poradního sboru pro organisaci územní samosprávy.

Od května roku 1945 konají místní a okresní národní výbory, jako lidově demokratické orgány územní samosprávy úkoly, jež jsou rovny velikosti doby, ve které žijeme. Souvisely s likvidací okupace, s pobytem spojeneckých vojsk a prvními požadavky obnovy.

To vše konají vesměs noví činovníci. Snad se staly leckdes chyby a mnohde i provinění. Ve veliké většině však funkcionáři národních výborů dali do služeb lidové demokracie všechny své síly a obětovali velikým úkolům všechen svůj čas i zdraví.

Ministerstvo vnitra jako orgán vlády, nadřízený všem instancím národních výborů má podle názoru podepsaných povinnost podporovati a umožňovati činnost národních výborů. Má také povinnost dáti novým funkcionářům do rukou právní jistotu. Dnes jí není, protože mnohde ani vyšší instance nejsou shodného názoru o tom, co ze starých samosprávných předpisů platí.

Důležitost a význam jednotlivých složek územní samosprávy v lidové demokracii nelze podceňovati. V nich zástupci lidu obstarávají úkoly, které se bezprostředně dotýkají denního života každého občana.

Považujeme proto za nutné zříditi Poradní sbor pro organisaci územní samosprávy, který by nejprve zjistil a shromáždil platné právní předpisy a navrhl jak prozatímní, to jest dočasnou a přechodnou, tak i definitivní úpravu organisace naší samosprávy.

Podepsaní se táží:

1. Jest pan ministr ochoten zříditi při svém ministerstvu poradní sbor pro organisaci samosprávy?

2. Jest pan ministr ochoten dáti v něm zastoupení pracovníkům národních výborů?

V Praze dne 18. října 1946.

Dr. Jelínek,

Beneš, dr. Bláha, Holub, Cígler, Sedlák, inž. Jankovcová, Görner, Pavlán, Kubát, Pažoutová, Kovář, Kaplan, dr. John, dr. Erban, Sajal, Doležel, J. Novotný, Lindauer, dr. Bělehrádek, Hladký, dr. Bernard, Bezděk.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP