Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

167.

Interpelace

poslanců dr. Řehulky, Tomáška, Hořínka a Kaďůrka

předsedovi vlády,

ministru zemědělství, ministru národní obrany a ministru vnitra

ve věci vysídlení přídělců z několika obcí v okrese Moravský Beroun.

Jak jsme z četných stížností přídělců konfiskovaného německého majetku v politickém okrese Moravský Beroun zjistili, má býti vysídlena pro zvláštní účely celostátní celá rada obcí tohoto okresu.

Tímto zamýšleným vysídlením jest postiženo několik set rodin, převážně zemědělských, které pochopivše svou státní a národní povinnost, přesídlily sem z vnitrozemí a splnily předpoklady osidlovací. Velká většina národních správců zemědělské půdy obdržela už od ministerstva zemědělství dekrety, jimiž se jim zajišťuje k přiděleným jim usedlostem nárok na vlastnictví. Proto také, jsouce tím utvrzeni v přesvědčení, že přidělená půda jim už zůstane, půldruha roku na ní pracovali, náležitě ji obdělali, připravili ji pro příští sklizeň a do obytných a hospodářských budov i hospodářského fundu instructu investovali značný kapitál. Leč postiženi jsou i živnostníci, řemeslníci a drobní podnikatelé, kteří v domech, daných jim do národní správy, provedli nákladné opravy a zařídili si v nich své živnosti. Mezi národními správci jsou také četní občané z Vyškovska, kteří byli vysídleni už v r. 1937, nebo za doby nesvobody německými okupanty, takže na ně nové chystané vysidlováni zvláště těžce doléhá Plně chápeme, že zamýšleným vysídlením jest u postižených vzbuzena nedůvěra k osidlování vůbec a že nechtějí už zůstati v pohraničí, nýbrž hodlají se vrátiti do svých původních bydlišť. To tím spíše, že všechny lepší objekty v pohraničí jsou už obsazeny, takže nyní by na ně připadly už jen paběrky, a že jsou poukazováni na osídlení v horských obcích sousedního okresu, které byly dříve pro onen státní účel určeny, kde je ale půda kvalitně daleko horší, než na Moravsko-berounsku, hodící se spíše k zalesnění, a kde nebudou moci ani umístiti svůj živy a mrtvý inventář. Je zajímavo, že sami činitelé, pro něž jsou vysídlované obce určeny, považují se svého stanoviska dotyčné území pro jejich účely určené za daleko méně vyhovující, než dříve stanovené území obcí sousedního okresu.

V postižených obcích vznikl neklid, jenž má za následek, že právě ony živly mezi tamními národními správci, které svěřený jim státní majetek řádně nespravovaly, se již překotně stěhují a značné majetkové hodnoty nekontrolovatelně odvážejí vzdor zásahům okresního národního výboru a tamní SNB. Nervosita osidlovatelů vzrůstá ještě tím více, že činitelé, pro něž vysídlené území jest určeno, naléhají na to, aby přídělci urychleně obce vyklidili, aniž by věděli kam a aniž by jim byla poskytnuta náhrada za vynaložené investice a efektivní práci. Škoda vysídlením přídělcům vzniklá oceňuje se jen přibližně na 80 mil. Kčs. Při tom okresní národní výbor v Berouně i místní národní výbory v postižených obcích neobdržely ani písemného rozhodnutí příslušných úřadů, že o vysídlení bylo rozhodnutno, v jakém rozsahu a jak mají při něm spolupůsobiti, takže orgány lidové správy byly tu pominuty, třebaže ony v prvé řadě měly býti vzaty v úvahu.

Podepsaní se proto táží pana ministerského předsedy a pánů ministra zemědělství, národní obrany a vnitra

1. zda jsou jim známy shora uvedené nepříznivé následky zamýšleného a už de facto prováděného vysidlování,

2. zda jsou ochotni zaříditi, aby vysídlení bylo obmezeno na menší počet obcí, když i příslušní činitelé by byli z osídlení ochotni vyňati tři obce,

3. zda hodlají učiniti opatření, aby vysídlování se nedělo překotně, nýbrž v klidu a pořádku tak, aby dříve, než s ním bude započato, obdrželi přídělci, jak zemědělci, tak i z jiných povolání náležitou náhradu v nových rovnocenných objektech v pohraničí i náhradu za investice a práci i za stěhování,

4. zda zařídí, aby byla ještě před vysídlením provedena náležitá revise u oněch národních správců, kteří neplnili své povinnosti a vystěhovali se i se státním majetkem jim pouze svěřeným,

5. zda jsou ochotni zříditi u okresního národního výboru v Moravském Berouně komisi, která by rozvážně a spravedlivě přesun obyvatelstva řídila?

V Praze dne 10. října 1946.

Dr. Řehulka, Tomášek, Hořínek, Kaďůrek,

Matýsek, Vičánek, Brukner, inž. Herl, Vojanec, inž. Sochorec, Charvát, inž. Janáček, Hynek, dr. Chytil, Konvalina, Štambachr, Petr, Soukup, dr. Chudoba, dr. Bunža, Fránek, Desenský.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP