Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

157.

Interpelace

poslanců Pexy, Fuska, Bruknera, Hořínka a Horáka

ministru zemědělství

ve věci obchodu s koňmi.

Obchodníci s koňmi, pro které jest předepsána zvláštní kvalifikace osobní a odborná, jsou opatřeními ministra zemědělství od vzniku republiky stále poškozováni, ačkoliv jde o složku národa, která se v dočasné nesvobodě nezpronevěřila, nýbrž naopak byla zapojena do odboje. Byla důvěrným informátorem zemědělců a dělala jim služby i proti předpisům okupantů. Vyhláškou ministerstva zemědělství č. 292/43 Sb., ze dne 5. listopadu 1943, byla v tomto oboru provedena očista a všichni ti obchodníci, kteří nemohli prokázati naprostou reelnost, byli z obchodu vyloučeni. Tato složka právě tak jako jiné složky národa věřila, že skončením nesvobody nastane pro ni sociální vyrovnání a bude jí dána možnost bezpečné existence. Mohla tomu věřiti tím spíše, když jí košický program vlády toto výslovně zabezpečil.

Skutečnost se však vyvíjela jinak. Ministerstvo zemědělství metodami, které nelze vždy srovnati se zásadami lidové demokracie, prakticky tento stav vyřadilo z jeho existenční základny těmito opatřeními:

a) přesunem koní na Slovensko byla pověřena výhradně zemědělská družstva,

b) výnosem ministra zemědělství ze dne 29. září m. r. byl obchod s koňmi zastaven a do dnešního dne nebyl pro soukromý obchod uvolněn,

c) výnosem č. j. 16-024-II/2-1946 ze dne 6. února 1946 uvolnil ministr zemědělství obchod s hříbaty a koňmi pouze pro hospodářská družstva.

Těmito opatřeními se utvořil monopol v obchodu s koňmi v neprospěch zemědělců a tímto rozhodnutím ministerstva jsou stavěny značné překážky ke konsolidaci poměrů a navrácení k mírovému stavu. Veškeré protesty Ústředního svazu obchodu a ministerstva vnitřního obchodu v tom směru, aby nastal zákonný stav, byly bezvýsledné.

Vzhledem k tomu, že selhaly všechny možnosti přímé nápravy, tážeme se pana ministra zemědělství, zda jest mu známo:

1. Že jeho ministerstvo nezachovává své vlastní vyhlášky, jako vyhlášku ministra zemědělství a lesnictví a předsedy nejvyššího úřadu cenového č 133/43 a další svoji vyhlášku č. 292/43 Sb., ale svými opatřeními favorisuje na úkor obchodníků s koňmi jiné složky, kterým byl takřka zabezpečen monopol?

2. Že tímto opatřením poškozuje v prvé řadě zemědělce, kterým není dána možnost výběru koní při nákupu a že zemědělci jsou značně nespokojeni těmito opatřeními?

3. Že zemědělská družstva nemají potřebných stájí, zatím co obchodníci všichni mají stáje pro obchod s koňmi úředně schváleny?

4. Že uvedeným opatřením ministerstva zemědělství jsou při dnešním nedostatku kvalifikovaných sil vyřazeni odborníci, kteří svými schopnostmi a odbornými znalostmi vždy sloužili zemědělcům a jsou jedinými znalci potřeb svého kraje?

5. Tážeme se dále, co hodlá pan ministr zemědělství učiniti k nápravě těchto stížností?

V Praze dne 9. října 1946.

Pexa, Fusek, Brukner, Hořínek, Horák,

Zvěřina, Plesl, Nermuť, Charvát, dr. Chudoba, Tomášek, Desenský, Polomský, Vičánek, dr. Rozehnal, Sova, Štěpán, Kaďůrek, inž. dr. Benda, inž. Synek, dr. Bunža, Hynek, Jul. Klimek, Vojanec.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP