Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

150.

Interpelace

poslanců Pexy, Fuska, Bruknera, Horáka a Hořínka

ministru vnitra a ministru vnitřního obchodu

ve věci neoprávněného rušení národních správ živností v pohraničí.

V poslední době množí se řada případů, kdy okresní národní výbory zrušují národní správy v dobře spravovaných podnicích dosavadními národními správci a přidělují tyto správy vedoucím jiných podniků. Zbavování dosavadních správců národních správ upraveno je zvláštními předpisy a provádí se pouze tam, kde dosavadní národní správce prokázal jednak neodbornost vedení podniku nebo se dopustil jiných činů, pro něž pozbývá důvěry státu, aby mohl jeho zájmy v podniku zastupovati. Zbavování národních správců národní správy v podnicích, které jsou řádně vedeny, jak po stránce finanční, tak po stránce odborné způsobilosti, odporuje všem vydaným předpisům a zejména pak právní jistotě tak důležité pro hospodářskou konsolidaci podniků v našem pohraničí.

Klasickým dokladem takovéhoto neoprávněného zásahu a postupu veřejné správy vůči národnímu správci je následující případ:

V Mariánských Lázních je pod národní správou firma Bär Jindřich, zasilatelství, obchod uhlím a stavebními potřebami. Národním správcem tohoto podniku jmenován byl repatriant Jaroslav Albl, úředník s odbornou kvalifikací kalkulanta, celního deklaranta a odborníka v přepravních a tarifních otázkách jak služby železniční, tak i služby automobilové Jeho odborná kvalifikace pro obchod stavebními hmotami je dána absolutoriem vyšší průmyslové školy stavitelské a šestiletou stavitelskou praxí. Tento národní správce za krátkou dobu nejenom přivedl firmu na předválečnou úroveň, ale z vlastní iniciativy ji rozšířil o drážní povoznickou službu, o sklad tekutého plynu pro okres Mariánské Lázně, Teplou a Planou u Mariánských Lázní. Obrat za rok 1945 v částce Kčs 5,776.279.67 a za prvých 8 měsíců roku 1946 v částce Kčs 5,215.007.50, jakož i zapravené všechny daně i dávky k dnešnímu dni v částce Kčs 350.101.60 jsou nesporným dokladem o tom, že podnik je řádně veden, a byly jistě také podkladem revisnímu okresnímu sboru ke schválení činnosti národního správce pod č. 424/46 ORS Mariánské Lázně. Průměrná měsíční výplata mezd činí Kčs 110.000.- Osazenstvo firmy jest s národním správcem zcela spokojeno. Okresní národní výbor však svým rozhodnutím ze dne 21. září 1946 č. j. 20.406/46 odvolal pana Jaroslava Albla z národní správy z důvodů "veřejného zájmu" a jmenoval národním správcem ředitele hospodářského družstva v Teplé p. Mikla proto, že hospodářské družstvo potřebuje prý tamní skladiště pro uskladněn obilí. Jmenovaná firma však již počátkem roku 1946 pronajala skladištní budovu hospodářskému družstvu, které v budově uskladnilo cca 9 vagonů obilí, které se ovšem z větší části zapařilo a značně znehodnotilo. Proti tomuto neoprávněnému zbavení národní správy postavilo se jednomyslně celé osazenstvo závodu a v deputaci dne 30. září t. r. u zemského národního výboru docílilo toho, že zemský národní výbor (referát živnostenský) pod číslem jednacím III-3a-5221/6-46 požádal okresní národní výbor v Mariánských Lázních o odklad provedení svého rozhodnutí a vyžádal si všechny spisy k prozkoumání. Okresní národní výbor v Mariánských Lázních rozhodnutí zemského národního výboru nerespektoval a nového národního správce do podniku dosadil. Vzhledem k tomu, že v tomto případě se jedná o zásadní otázku právní jistoty všech národních správců, kteří si ve svěřených jim podnicích vedou poctivě a řádně, ptáme se pp. ministrů vnitra a vnitřního obchodu:

1. Je jim tento případ neoprávněného zbavení národní správy znám?

2. Co hodlají učiniti pp. ministři vnitra a vnitřního obchodu, aby bylo zabráněno neoprávněnému zasahování okresních národních výborů do řádně spravovaných národních správ?

3. Jak hodlají pp. ministři vnitra a vnitřního obchodu zajistiti právní jistotu všem národním správcům v pohraničí, kteří své podniky vedou řádně?

4. Co hodlají učiniti pp. ministři vnitra a vnitřního obchodu, aby ochraně středního a drobného živnostenského podnikání podle Košického vládního programu bylo dáno zejména v pohraničí uskutečnění?

V Praze dne 3. října 1946.

Pexa Fusek, Brukner, Horák, Hořínek,

Petr, inž. Herl, Charvát, Jul. Klimek, Vojanec, Desenský, Broj, Chudoba, Trojanová, inž. Synek, Zvěřina, Matýsek, dr. Bunža, dr. Chytil, Kaďůrek, dr. Klimek, Vičánek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP