Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

139.

Zpráva

výborů zahraničního a sociálně-politického

o vládním návrhu (tisk 62),

kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dohoda mezi vládou Československé republiky a vládou Svazu Sovětských Socialistických Republik o právu opce a vzájemného přesídlení občanů české a slovenské národnosti, žijících ve Svazu Sovětských Socialistických Republik na území bývalé Volyňské gubernie, a československých občanů ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, žijících na území Československa, podepsaná v Moskvě dne 10. července 1946.

I.

Zahraniční výbor projednal ve své zvláštní schůzi dne 25. září 1946 vládní návrh, kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dohoda mezi vládou Československé republiky a vládou Svazu Sovětských Socialistických Republik o právu opce a vzájemného přesídlení občanů české a slovenské národnosti, žijících ve Svazu Sovětských Socialistických Republik na území bývalé Volyňské gubernie, a československých občanů ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, žijících na území Československa, podepsaná v Moskvě dne 10. července 1946, a po rozpravě a návrhu zpravodaje se jednomyslně rozhodl, vzhledem k tomu, že tato dohoda je důkazem našich přátelských a spojeneckých vztahů se Svazem Sovětských Socialistických Republik a umožní vojákům Svobodovy armády sloučit se se svými rodinami a také tím, že návratem Volyňských Čechů přibudou Československé republice další nutné pracovní síly, doporučiti ústavodárnému Národnímu shromáždění, aby učinilo toto usnesení:

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dohodou mezi vládou Československé republiky a vládou Svazu Sovětských Socialistických Republik o právu opce a vzájemného přesídlení občanů české a slovenské národnosti, žijících ve Svazu Sovětských Socialistických Republik na území bývalé Volyňské gubernie, a československých občanů ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, žijících na území Československa, která byla podepsána v Moskvě dne 10. července 1946.

V Praze dne 25. září 1946.

Dr Ivo Ducháček v. r.,
Otto Šling v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Sociálně-politický výbor ve své schůzi 2. října 1946 projednal vládní návrh, kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dohoda mezi vládou Československé republiky a vládou Svazu Sovětských Socialistických Republik o právu opce a vzájemného přesídlení občanů české a slovenské národnosti, žijících ve Svazu Sovětských Socialistických Republik na území bývalé Volyňské gubernie a československých občanů ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, žijících na území Československa, podepsaná v Moskvě dne 10. července 1946.

Sociálně-politický výbor zváživ hlavně klady této dohody po stránce sociálně-politické, z nichž zejména ta okolnost, že převážná část těchto Volyňských Čechů jsou zapracované odborné síly zemědělské a chmelařské, jímž je vládou Svazu Sovětských Socialistických Republik dovoleno vzíti si ssebou movitý majetek ve váze 1 - 2 tuny, což je důležité, a to z těch důvodů, že tito mají hned pro počátek dobré předpoklady na svých nových působištích zapojiti se do současného dění.

Tím, že je umožněno celým rodinám se přesídliti, je rovněž dán dobrý předpoklad, že tyto sourodé celky budou tím nejlepším vyřešením osídlení opuštěných německých usedlostí v našem pohraničí, které tak dostane dobře se osvědčivší bojovníky a občany, jaké tyto kraje potřebují.

Tím je těmto bojovníkům býv. Svobodovy armády jen částečně vyjádřen vděk za jejich nesmírné oběti a utrpení, hlavně pak pozůstalým po 4.000 padlých z jejich řad. Po zvážení těchto a mnoha jiných důvodů rozhodl sociálně-politický výbor jednomyslně a bez výhrad tuto dohodu plénu ústavodárného Národního shromáždění doporučiti.

V Praze dne 2. října 1946.

Dr Alois Neuman v. r.,
Ludvík Rychtera v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP