Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

138.

Interpelace

poslanců Torna a dr Kácla

ministru vnitra

o postupu trestně nalézacích komisí.

Podle dekretu presidenta republiky č. 138 ze dne 27. října 1945 o trestání některých provinění proti národní cti byly okresními národními výbory provedeny volby členů trestně nalézacích komisí. Tyto komise zvolené dle citovaného dekretu jsou samostatným sborem a jeho úkoly byly texativně vyjmenovány a nejsou tudíž součástí okresních národních výborů. Dokladem toho je, že ani směrnice o ustavení okresních národních výborů, ani dekret 138/45 neustanovují, že volby členů trestně nalézacích komisí se provedou po každé nové volbě či každém novém ustavení anebo novém jmenování okresního národního výboru.

Proto funkční období zvolených a pracujících trestních komisí nalézacích má končiti buď: vyřízením všech oznámených případů provinění proti národní cti a tím provedením očisty našeho národního a politického života anebo: uplynutím lhůty v dekretu vyslovené.

V mnohých okresech byly po volbách dne 26. května 1946 trestně nalézací komise rozpuštěny a nové volby těchto trestních senátů provedeny dle výsledků voleb. Tím se stalo, že v některých okresech byli zvoleni příslušníci jen jedné politické strany, byť byli vybráni ze Svazu politických osvobozených vězňů anebo ze Svazu národní revoluce a takto zvolená spravedlnost stala se justicí politickou. Tyto trestně nalézací komise soudí netoliko jí do lhůty oznámené trestní případy, ale také případy již dříve projednané a osvobozené, dřívější a po volbách rozpuštěné trestně nalézací komise. Jsou případy, že takové komise fungovaly a soudily, aniž by byly okresním národním výborem zvoleny anebo byly zvoleny teprve dodatečně.

Táží se proto podepsaní:

1. Je panu ministru vnitra známo, že byly bezdůvodně a neprávem rozpuštěny trestně nalézací komise?

2. Že na místo dřívějších spravedlnost střežících a národní očistu provádějících komisí byly mnohde nastoleny politické komise?

3. Že nově zvolené komise projednávají případy vyřízené a osvobozené, ba i takové, kde udavač by měl býti stíhán pro zločin § 209 trestního zákona?

Je ochoten pan ministr vnitra zjednati nápravu?

V Praze dne 3. října 1946.

Torn, dr Kácl,

dr Krajina, Bartoš, Firt, Caňkář, Přeučil, Klátil, Weiland, Bolen, dr Neuman, Urbánek, dr Horáková, dr Šíp, inž. dr Ješ, dr Loubal, Langr, Ulrich, Deči, A. Jaroš, Nedoma, dr Burian.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP