Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

137.

Interpelace

poslanců dr V. Erbana, Hladkého, Cíglera, dr Bláhy a Smejkala

předsedovi vlády

jako předsedovi Hospodářské rady a ministrům: dopravy, techniky, průmyslu, zdravotnictví, zemědělství a národní obrany

ve věci hospodářského povznesení a zvelebení zanedbaného kraje příbramského.

Liberalismus a bezplánovitost, které charakterisovaly minulá období hospodářského života našeho státu, zanechaly za sebou jako nutný důsledek ochuzení a zbídačení oněch oblastí státního území, které jsouce neschopny poskytovati kapitalistickým podnikatelům příležitost k vydatnému zisku, byly jimi opomíjeny a proto i vládnoucím režimem při ukájení i nejzákladnějších potřeb macešsky přehlíženy. Takových záměrně a soustavně zanedbávaných krajů jest na území naší republiky celá řada.

V oblasti středočeského prostoru, v bezprostřední blízkosti hlavního města Prahy, jest to zejména Příbramsko, jehož zalidnění v důsledku soustavného klesání životní úrovně tamního obyvatelstva a nadprůměrné úmrtnosti rapidně řídne. Dle statistických záznamů snížil se stav obyvatelstva tohoto okresu oproti roku 1930 o plných 12.5%. Příčinu tohoto chorobného zjevu dlužno především spatřovati v dlouhotrvajícím a vysilujícím zanedbávání hospodářských potřeb této oblasti, jmenovitě v oboru politiky dopravní, energetické, zdravotní a zemědělské, jakož i na poli geologicko-mineralogického průzkumu, jejichž ukojení nemůže býti ani zdaleka zdoláno vlastními silami okresu či země bez vydatného přispění státu. Dosavadní nezájem státní správy o problémy příbramského kraje a její lhostejný postoj k potřebám tamního lidu, zdá se vycházeti z nemožného předpokladu, že okres nelze než ponechati jeho krutému osudu pozvolného hospodářského odumírání a postupného vylidňování.

Avšak zvelebení tohoto zanedbávaného prostoru je proveditelné a uskutečnění toho je třeba, aby v rámci celostátní akce pro zvelebení hospodářsky zanedbaných krajů byla učiněna okamžitá a radikální opatření zejména v tomto směru:

a) v oboru dopravním:

1. Urychlená dostavba dálkové státní silnice II. tř. Příbram - Sedlčany - Votice, která je zařazena do pětiletého silničního programu ministerstva techniky, ale na níž se pracuje jen v několika úsecích.

2. Zlepšení a zdokonalení autobusového spojení uvnitř okresu i s hlavním městem Prahou a to zejména zavedením průběžného spojení Praha - Dobříš - Příbram, ježto železniční spojení Příbramě s Prahou časově nevyhovuje. V důsledku toho nutno v Příbrami vybudovati autobusové nádraží s opravnou a byty pro zaměstnance, k čemuž potřebné pozemky místní národní výbor v Příbrami dal již dávno k disposici.

Tímto způsobem by odpadlo uvažované, avšak nákladnější prodloužení místní dráhy Vrané - Dobříš do Příbramě.

3. Bezodkladné vypracování podrobného projektu transversálního železničního spojení západních Čech přes střední Čechy na východ s určením definitivní trasy přes Příbram a Sedlčany a okamžité zahájení přípravných prací.

b) v oboru energetiky:

1. V zájmu usnadnění a zracionalisování práce v zemědělství, jakož i zvýšení a zajištění v průmyslu jest třeba postarati se o okamžité zlepšení a zvětšení do dávky elektrické energie zejména urychleným dokončením elektrisace okresu, který v tomto směru patří k nejzaostalejším, neboť ze 109 obcí jest t. č. zapojeno na síť pouze 41 obcí.

2. Dále nutno urychliti přípravné práce pro využití vodní síly na střední Vltavě, kde z nepochopitelných důvodů nebylo dosud ani zásadně rozhodnuto o způsobu provedení.

c) v oboru zemědělském a lesním:

1. V zájmu zvýšení hektarové výnosnosti nutno zvýšit dnešní nepostačující příděly umělých hnojiv a postupně prosadit přeměnu zemědělské těžby od chlebovin k bramborářství.

2. Zavésti a podporovati rozsáhlejší chov vepřů a za tím účelem organisovati tvoření družstev chovatelů vepřů a umožniti jim opatření plemenných kanců z ciziny.

3. Umožniti a podporovati zlepšování pastvin a tím položiti základ k rozšíření chovu hovězího dobytka.

4. Přikročiti k soustavnému zalesňování všech neplodných ploch, zejména v soudním okrese příbramském.

5. Umožniti a podporovati znovuzřízení bývalých rybníků za účelem chovu ryb a hus.

6. Účelně upraviti kapacitu stávajících pil, pokud jsou výhodně položeny tak, aby se nevyvážela jen kulatina, nýbrž řezivo. Dosud se v okrese pořeže jen třetina celkové místní produkce.

d) v oboru báňském:

1. Bezodkladně dokončiti geologicko-mineralogický průzkum příbramského okolí, aby se mohlo s konečnou platností rozhodnouti o tamních dolech, jež by se dle jeho výsledku mohly soustřediti na těžbu olova, jehož význam ve světovém hospodářství ustavičně stoupá.

2. Uskutečniti projektované soustředění převážné části olovářského průmyslu, včetně závodů zpracujících olovo dovážené do Příbramě.

3. Důsledné a soustavné využití flotačních kalů, zejména k výrobě těsnících přípravků, srážidel pro vodárny a hasicího prášku pro doly.

4. Umožniti nalezení vhodné metody k využití rozsáhlých hald ze stříbrné hutě, které obsahují 30 - 40% kysličníku železa a asi 7% cínu.

e) V oboru veřejného zdravotnictví:

1. Přikročiti ihned k organisaci a zřizování sítě poraden pro matky a kojence, aby se zlepšila životní odolnost rodiček i novorozeňat, neboť úmrtnost kojenců hrozivě převyšuje již sám o sobě nepříznivý průměr historických zemí (11%).

2. Umožnit bezodkladnou výstavbu nových pavilonů okresní v. v. nemocnice v Příbrami, dle připraveného projektu na zajištěném pozemku obcí pro tento účel.

3. Podporovati výstavbu obecních vodovodů, neboť zásobování pitnou i užitkovou vodou vzhledem ke geologickým poměrům okresu nevyhovuje.

f) V oboru turistiky a rekreace opět zpřístupniti lesní komplexy brdské střelnice širší veřejnosti a to v rozsahu předválečném, t. j. mimo tři vlastní cílové plochy.

Ježto podepsaní musí předpokládat, že páni ministři dopravy, techniky, průmyslu, zdravotnictví, zemědělství a národní obrany jsou s hospodářskými a sociálními poměry správního okresu Příbram dostatečně obeznámeni, táží se jich:

1. Zda jsou ochotni v zájmu účinného pozvednutí životní úrovně tamního obyvatelstva a zabránění dalšímu jeho překotnému útěku do oblastí hospodářsky vyspělejších bezodkladně přikročiti - každý ve svém resortu - k uskutečnění shora uvedených minimálních opatření,

2. zda a jaká další opatření v rámci dvouletého programu znovuvýstavby republiky navrhli a hodlají provést, aby se lid příbramského kraje cítil doma spokojen a v kraji zavládl blahobyt.

V Praze dne 3. října 1946.

Dr V. Erban, Hladký, Cígler, dr Bláha, Smejkal,

Jan Novotný, Pavlán, Sajal, Kaplan, Hatina, inž. Jankovcová, Vilím, Pažoutová, Skaunic, Beneš, dr John, Kubát, Sedlák, Görner, Kovář, Doležel, dr Jelínek, Bezděk, Skokánek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP