Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

136.

Interpelace

poslanců Smejkala, Jägermanna, dr Novotného, Nermutě a druhů

ministru školství a osvěty a ministru zemědělství

ve věci Státní hájenské školy v Nasavrkách.

V rámci dvouletky bylo slíbeno, že investiční péče bude si především všímati zanedbaných krajů a mezi nimi Českomoravské vysočiny. Zanedbané tyto kraje žárlivě střeží každou svoji dosavadní posici hospodářskou i kulturní. Zemědělské veřejnosti Českomoravské vysočiny proto se hluboce dotkla zpráva o úmyslu přemístiti státní hájenskou školu v Nasavrkách. Státní hájenská škola v Nasavrkách byla zřízena v r. 1938. Umístěna byla po příslušné adaptaci o nákladu Kčs 100.000.- v budově okresní správní komise. Místnosti jako vyhovující byly ministerstvem zemědělství schváleny.

Škola je jednotřídní a při normálním počtu 30 žáků vyhovuje. Absolventi jsou umístěni v řádných rodinách a ježto Nasavrky mají ráz letoviska, je ubytování a stravování velmi dobré s nákladem asi Kčs 1.000.-, tedy stejně jako v internátu v Jemnici na Moravě. Autobusové spojení s dráhou a okresním městem Chrudimí, je obstaráno denně 5 spoji.

Ve školním roce 1945 - 1946 byla ve škole zřízena ještě jedna pobočka a proto tato byla umístěna prozatímně v odborné škole hospodářské. V běžném roce je již stav absolventů normální.

Poněvadž škola nemá internátu a budova školy přece nevyhovuje novým a moderním požadavkům, na školu kladeným, ministerstvo školství usiluje o stavbu nové školy s internátem.

Stavba nové školy si však vyžádá milionového nákladu, který obec Nasavrky sama podniknouti nemůže, ježto má pouze Kčs 26.000.- daňový základ. Bylo proto v dohodě s ministerstvem školství a osvěty ustaveno stavební komité, které se stará o získání příspěvků na stavbu školy. Má již slíbeno cca Kčs 500.000.-.

Ministerstvu školství a osvěty, jakožto nadřízenému úřadu, byla podána okresní skupinou JSČZ v Chrudimi žádost o přispění obnosem 2 mil. Kčs na tento stavební fond, kteroužto žádost stavební komité opětuje.

Škola v Nasavrkách má ohromný význam nejen pro město, ale i pro celý kraj, ježto se jedná o oblast Českomoravské vysočiny s velkými komplexy lesů. Jenom v soudním okrese nasavrckém je přes 4.000 ha lesů, dnes státních, a pak značná rozloha lesů obecních a selských. Poněvadž hájenská škola lesy prakticky obhospodařuje, vychovává tak dobré lesní hospodáře i zaměstnance. Kraj je chudý a synkové malozemědělců, lesních dělníků absolvováním této školy získají svoji existenci.

Celý kraj vzal si v rámci dvouletého plánu o budování republiky za úkol postavení nové moderní školy hájenské v Nasavrkách.

Z těchto důvodů podepsaní poslanci Národní fronty se táží příslušných ministrů:

1. Má ministerstvo školství a osvěty v úmyslu z chudého horského a lesního kraje nasavrckého, z místa, kde škola je umístěna uprostřed lesů, školu přemístiti?

2. Je ministerstvo zemědělství ochotno poskytnouti ve svém programu takovou pomoc chudému okresu nasavrckému, aby škola se mohla skutečně vybudovati?

V Praze dne 4. října 1946.

Smejkal, Jägermann, dr Novotný, Nermuť,

Pažoutová, Kovář, dr John, Doležel, Cígler, Ant. Gottvald, Jan Novotný, Hatina, Holub, Šabršula, dr Jelínek, Pavlán, Sluka, dr Bláha, Bezděk, inž. Jankovcová, Görner, Hladký, Skokánek, Kaplan.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP