Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

135.

Interpelace

poslanců Fránka, dr Chudoby, Štambachra, dr Bunži a Plesla

ministru vnitra

ve věci přesídlování Charvátů v okrese mikulovském.

Na jižní Moravě v okrese mikulovském jsou jako národopisná a historická zvláštnost tři charvatské obce Frélichov, Nový Přerov a Dobré Pole v okrese mikulovském. Jejich charvátští obyvatelé udrželi si od příchodu svých předků v XVI. stol. svůj charvatský charakter národopisný i jazykový až do dnešních dnů. Nepodlehli germanisaci ani když byli nepatrnou menšinou národnostní zcela isolovanou od ostatního slovanského živlu v německém prostředí. Toto charvatské obyvatelstvo se zejména za mobilisace v r. 1938 osvědčilo při ostraze hranic a zůstávalo na svých místech ve strážních jednotkách ještě, když už německé vojsko bylo u Brna. Ani za okupace neztratilo ve své převážné většině svůj slovanský charakter. Po osvobození tohoto území v r. 1945 a opětném jeho včlenění do Československé republiky objevily se snahy označiti toto charvatské obyvatelstvo za národně nespolehlivé, byla konstruována t. zv. charvatská otázka a její řešení viděli někteří činitelé v nuceném přestěhování charvatského obyvatelstva obcí Frélichova, Dobrého Pole a Nového Přerova z těchto obcí někam do vnitrozemí. Otázkou tou se podrobně obíral zemský národní výbor v Brně, který ku prostudování celé otázky zřídil zvláštní odbornou komisi. Výsledky práce této odborné komise předložil pak zemský národní výbor v Brně vládě republiky Československé v memorandu z 10. června 1946, které se vyslovilo proti odsunu a přestěhování tohoto obyvatelstva slovanské národnosti.

V obsáhlém memorandu doloženém dokumentárními zápisy, svědectvími a odbornými posudky, bylo dovozeno, že Charvaté více než 350 let zachovali si zde svůj slovanský ráz a svoji slovanskou řeč uprostřed německého prostředí. Po osvobození v r. 1918 stali se věrnými občany republiky Československé a zůstali dobrými Slovany a věrnými občany republiky i po dobu okupace. Jen z menšiny podlehli nátlaku a přihlásili se k národnosti německé. Okolnost, že někteří z nich sloužili v německé armádě nemůže jim býti přičítána k tíži, ježto veškeří obyvatelé těchto obcí, kteří za okupace byli připojeni k t. zv. župě Niederdonau, byli povoláni bez rozdílu národnosti k vojenské službě. Za doby prvé republiky byli tito Charvaté věrnými občany republiky, jak svědčí o tom dobro zdání jejich dlouholetého duchovního správce, všech členů učitelského sboru, kteří kdy v těchto charvatských obcích na českých školách působili, dobrozdání členů četnických stanic, kteří v těchto obcích od r. 1918 až do doby okupace sloužili, dále prohlášení Národní jednoty pro jihozápadní Moravu a Tělocvičné jednoty Sokol v Brně-Husovicích, jakož i svědectví vážených občanů české národnosti, kteří se v těchto obcích narodili, nebo v nich působili. Tito všichni prokazují, že Charvaté byli a zůstali dobrými Slovany a věrnými občany republiky, kteří se ničím proti republice neprohřešili a mají tudíž požívati všech svobod, které jsou i jim ústavou zaručeny. Po osvobození tohoto území Rudou armádou byli do charvatských obcí dosazeni správci a komisaři věku většinou mladého, z nichž někteří dopustili se na charvatském obyvatelstvu násilností, krádeží, loupeží a dokonce i vraždy. Statky občanů charvatské národnosti jsou násilně bez úředního rozkazu zabírány a ostatní dosud zbylí občané národnosti charvatské mají býti odstěhováni.

Protože jde o občany republiky Československé, kteří přes nejhroznější útlak, kterého ani v t. zv. Protektorátu nebylo a přes největší násilí schovávali po dobu okupace osoby české národnosti, které měly býti totálně nasazeny, ačkoliv se tím vystavovali nebezpečí těžkých trestů se strany německých úřadů a Charvatka Stavařičová po delší dobu ukrývala příslušníka Rudé armády, čímž prokázala věrnost republice československé. Zůstali Charvaty přes to, že po příchodu Němců byli mnozí z nich neslýchaným způsobem ztýráni a vězněni, české školy byly zavřeny, dětem ve škole zakázáno mezi sebou charvatsky a česky mluviti přesto, že děti, které byť i jen na ulici se provinily proti tomuto zákazu, byly ve škole trestány, čeští faráři byli odstraněni a nahrazeni německými a jednotlivým občanům bylo nařizováno přísně pod pohrůžkou soudního stíhání, aby své děti dali zapsati do Hitlerjugend a přesto, že občané frélichovští žádali, aby aspoň v kostele směli používati své mateřské řeči a dokonce se obrátili písemnou žádostí na Hitlera, přesto mají býti tito republice věrní občané odsunuti jako zrádci do vnitrozemí a mají býti zbaveni zemědělského majetku, na kterém po více než 350 let hospodařili.

Činíme proto dotaz na pana ministra vnitra, zda jsou mu známy tyto skutečnosti a nepřístojnosti a žádáme, aby pan ministr vnitra.

1. učinil opatření, aby osoby charvatské národnosti byly ponechány na svém dosavadním místě ve Frélichově, Dobrém Poli a Novém Přerově;

2. aby jim byly vráceny jejich movitosti a nemovitý majetek;

3. aby občané, kteří byli odsunuti, byli opět do svých obcí vráceni a dosazeni do svých majetků a škody jim způsobené nahrazeny;

4. aby viníci, kteří svémocně a bez úředních rozkazů nebo kteří překročili svoji úřední pravomoc, byli příkladně potrestáni;

5. aby byly vyšetřeny krádeže, loupeže, zabrání cizího majetku v těchto 3 obcích a zejména vraždy v Novém Přerově spáchané.

V Praze dne 2. října 1946.

Fránek, dr Chudoba, Štambachr, dr Bunža, Plesl,

Konvalina, Vičánek, dr Rozehnal, dr Řehulka, Petr, Trojanová, inž. Synek, Soukup, Desenský, Horák, Brukner, Vojanec, Charvát, inž. Herl, Matýsek, Sova, Msgre Tylínek, dr Chytil, Kaďůrek, Pexa, inž. Janáček, Broj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP