Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

102.

Interpelace

poslanců Caňkáře, dra Neumana a dra Buriana

ministru vnitra

ve věci převzetí tak zv. výkonné obecní policie státem.

V době poroby byl vládním nařízením č. 250/1942 Sb., ve znění vládního nařízení č. 34/1943 Sb., okupantským režimem proveden hluboký zásah do organisace a celé struktury obecní policie, která až do této doby byla orgánem obce. Služebně podléhala výhradné obci a vykonávala výlučně obecní policejní úkoly.

Obecní policie byla okupanty zrušena a větším městům uložena povinnost, aby zřídila a vlastním nákladem udržovala tak zv. obecní výkonnou policii podle nacistického vzoru. Obecní výkonná policie obstarává od svého zřízení výhradně úkoly bezpečnostní policie státní, po stránce organisačně služební byla včleněna do býv. tak zvané protektorátní policie a je nyní podřízena zemským velitelstvím SNB, ale úhrada osobního i věcného nákladu na ni je uložena dotyčným městům.

Tím vznikla právní anomalie, že uvedená města jsou povinna vypláceti služební požitky policejním orgánům, jejichž služebním pánem nejsou a které pro ně nekonají služeb. Zřízením a vydržováním obecní výkonné policie bylo podstatně zatíženo výdajové hospodářství měst, o něž jde, aniž jim k úhradě tohoto tíživého nákladu byl poskytnut nový zdroj příjmů. Policejní náklady obcí vykazují stoupající tendenci a dosáhly již povážlivé výše, pro obecní hospodářství neúnosné.

V budovatelském programu třetí naší vlády je sice počítáno nejen se zhospodárněním naší veřejné správy a s přesným určením práv i povinností národních výborů, ale i se zákonnou organisací Sboru národní bezpečnosti.

Vládní návrh zákona o zrušení použivatelnosti předpisů z doby nesvobody ponechává však i nadále v platnosti protektorátní vl. nař. č. 250/1942 Sb. ve znění vl. nař. č. 34/1943 Sb.

Z uvedených důvodů, jakož i se zřetelem k žádoucímu a uznávanému soustředění policejních úkolů v rukou centrálního organismu státního, táží se podepsaní:

1. Je pan ministr vnitra ochoten učiniti opatření, aby obecní výkonná policie byla převzata státem tak, aby stát nesl osobní věcný náklad na její vydržování?

2. Budou při převzetí obecní výkonné policie státem převzati všichni její dosavadní příslušníci?

3. Kdy bude uskutečněno toto opatření, jímž bude odstraněna nevhodná úprava, zavedená okupanty podle říšského vzoru k utužení nacistického policejního režimu na účet obcí?

V Praze dne 18. září 1946.

Caňkář, dr Neuman, dr Burian,

dr Uhlíř, dr Krajina, dr Jan Stránský, Šulík, Jaroš, Kleinerová, Děd, Hora, Lesák, dr Klátil, Bolen, Kobylka, dr Hobza, Weiland, Křepela, Urbánek, Firt, Deči, Rychtera, Parez.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP