Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

94.

Návrh

poslanců Hory, Křepely, Uhlířové, Bartoše, Čížka a Dečiho

na vydání zákona

o zkrácení vojenské presenční služby na dobu šestinedělního vojenského výcviku u osob, které pečují o dvě nebo více dětí.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ....................

o zkrácení vojenské presenční služby na dobu šestinedělního vojenského výcviku u osob, které pečují o dvě nebo více dětí.

Ústavodárné Národní shromáždění se usneslo na tomto zákoně:

§ 1.

Osobám, které jsou povinny vojenskou presenční službou a pečují o dvě nebo více dětí, po případě dva nebo více sourozenců, dále kteří vedou samostatnou živnost nebo podnik jejich nepřítomností by byl ohrožen, zkracuje se vojenská presenční služba z 5 měsíců na šestinedělní vojenský výcvik. Tato výhoda bude přiznána jen těm, kdo o ni s přiložením řádných dokladů požádají.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr národní obrany.

Důvodová zpráva.

Doba nacistické okupace, jež znemožnila existenci samostatné branné moci republiky na domácí půdě, způsobila podstatné posunutí věkové hranice u československých občanů povinných vojenskou službou. Velká část branců, povolávaných nyní k nástupu vojenské presenční služby, nachází se na rozdíl od poměrů předválečných ve stavu manželském a zaujímá existenční postavení v našem hospodářském životě. Odchod živitele rodiny k výkonu vojenské povinnosti - byť i na dobu podstatně zkrácenou - působí proto velmi rušivě zejména v případech, kde je větší počet dětí a na živiteli záleží chod živnosti, obchodu nebo jiného podniku. Je proto zapotřebí vyjíti takovým brancům alespoň v nejtíživějších případech vstříc - navrhovaná osnova sleduje pomoc těm brancům, kteří jsou ženatí a pečují o dvě děti nebo nezaopatřené sourozence, či jsou při tom účastni vedení podniku, jemuž by jejich odchodem hrozila zkáza nebo bezprostřední ohrožení.

Soudíme, že šestinedělní vojenský výcvik pro tyto osoby bude postačující a upozorňujeme, že jde v celku o malý počet postižených. Přesto jsme upozorňováni na tak závažné případy, že považujeme za nutné předložiti svůj návrh v přesvědčení, že si jej vynucuje naléhavý zájem sociální.

V Praze dne 12. září 1946.

Hora, Křepela, Uhlířová, Bartoš, Čížek, Deči,

dr Klátil, St. Novák, Jaroš, Urbánek, Bolen, J. Ševčík, dr Novotný, Tichý,Langr, Jirásek, Rychtera, Parez, Weiland, Kobylka, Lesák, dr Burian, dr Hobza, Děd, dr Neuman, Kleinerová, Šulík, Tichota.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP