Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

92.

Naléhavá interpelace

poslankyň F. Zeminové, M. Šmejcové a J. Uhlířové,

ministru výživy

ve věci nedodržení usnesení ministerstva výživy a vlády o přiznání potravinového lístku P 3/I všem ženám hospodyním a matkám.

Přes rok jevila se v řadách žen hospodyň a matek hluboká a oprávněná nespokojenost, že byly s pensisty a dětmi zařazeny do nejnižší zásobovací kategorie, jako by patřily mezi lidi nepracující. Poslankyně nár. soc., které dobře znají neúmornou a ve válce, i v poválečných poměrech, velmi obtížnou práci žen v domácnostech a matek v ochuzených rodinách, postavily se od počátku k obraně práv této nejpočetnější kategorie v národě. Tiskem, veřejnými projevy, parlamentními interpelacemi, projevy s parlamentní tribuny, i velmi četnými zákroky a návrhy v Zásobovacím výboru sněmovny jsme se domáhaly nápravy. V čele všech těchto akcí stála pohotová nár. soc. poslankyně Jar. Žáčková, nyní předsedkyně Zásobovacího výboru ústavodárného národního shromáždění.

Ženy a matky v domácnostech dlouho čekaly na spravedlnost, ale přece se dočkaly. Sám pan ministr výživy Majer, vzhledem k velmi slušné letošní úrodě přikročil k nápravě.

Ve vládě republiky, i v Zásobovacím výboru ÚNS podal pan ministr výživy závazné sdělení, že ženám v domácnostech a matkám budou od 18. zásobovacího období vydávány trvale přídavkové potravinové lístky P 3/I, jako všem ostatním pracujícím.

Nutno konstatovati, že vláda Národní fronty schválila jednomyslně tento návrh pana ministra výživy a to s upřímnou radostí. A panu ministru výživy za toto rozhodnutí v Zásobovacím výboru ÚNS všechny poslankyně i poslanci, až na jednoho, poděkovali za tento čin sociální spravedlnosti.

Ale co se nestalo! Pan ministr výživy s panem ministrem zemědělství a s předsedkyní Zásobovacího výboru, poslankyní Žáčkovou dle rozhodnutí vlády odejeli v úředním poslání na Světový kongres pro zaručení výživy všech národů do Kodaně. A za nepřítomnosti všech těchto zodpovědných činitelů sešla se Komise pro mobilisaci pracovních sil a dle deníku "Právo Lidu" na návrh jedné poslankyně bylo zvráceno usnesení vlády republiky, i spravedlivý čin pana ministra výživy a z výhody přídavkových lístků P 3/I byly vyňaty všechny ženy do 60 let, pokud nemají aspoň 1 dítě do 15 roků stáří.

To je věc prostě neslýchaná a nepochopitelná! Komise pro mobilisaci pracovních sil, ani pan ministr sociální péče nevystoupili ještě ostře a po právu proti lajdákům, práci se vyhýbajícím, proti šmelinářům a obohaceným zlatokopům, ačkoliv by jim k tomu celý národ dal ochotně sankci. Ale sotva že se dostalo ženám a matkám poctivě pracujícím v domácnostech spravedlnosti v zásobování, jde se proti nim. Takto si příznivou náladu v široké ženské veřejnosti jen podkopáváme. Československé ženy se rády a ochotně zúčastní na pracovním zasazení pro dvouletý plán vlády. Ale musí se také ženám přicházeti vstříc a nikoliv páchati na nich křivdy trvale.

Ve většině případů nestačily komise pro výdej potravinových lístků v tomto 18. zásobovacím období nakomandované změny provésti. A tak téměř na každém úřadě se přídavkové lístky vydávaly jinak. Bude-li se v tomto briskujícím jednání pokračovati, poroste jen zásobovací zmatek, ale také oprávněné pobouření všech postižených žen. Naše hospodyně nesmí však obrátiti hrot svého zneklidnění proti vládě, nebo panu ministru zásobování, či Zásobovacímu výboru ÚNS, ale proti těm, kdož spravedlnost v zásobování znovu chtějí pochovati. Neboť i velmi četní muži, zejména persekvovaní, partyzáni a v podzemním odboji zapojení, zastávají se v této otázce také horlivě postižených žen, stejně jako NFŽ, Rada žen a Ústředí čs. hospodyň. Muži poukazovali právem, jak se naše ženy hospodyně v dlouhé a kruté válce chovaly statečně a vykonaly divy odvahy, aby nedaly dětem, rodinám persekvovaných a všem ostatním příslušníkům odboje zahynouti hladem. Za tuto činnost, za hrdinství a obětavost ve válce a za krásnou a poctivou práci v rodinách a v domácnostech, musí býti vláda i národ těmto ženám vděčný a přiznati jim slušné zásobování, jako ostatním pracujícím. Nemůžeme přece dovoliti, aby tyto ženy-hrdinky a oddané pracovnice národa byly znovu hozeny mezi produktivně nepracující.

Tyto překvapující a nežádoucí poměry nutí podepsané poslance k následujícím dotazům:

1. Je pan ministr výživy ochoten po svém návratu z Kodaně sjednati ihned nápravu a přivésti k plné platnosti rozhodnutí vlády Národní fronty, i rozhodnutí svého resortu o trvalém vydávání přídavkových lístků P 3/I všem ženám a matkám, pracujícím obětavě ve svých domácnostech a rodinách?

2. Je pan ministr výživy ochoten ihned naříditi, aby místní národní výbory odebraly všechny stravovací lístky těm, kdo vůbec nepracují a živí se pokoutním obchodem a jinými nekalými způsoby?

3. Je panu ministru výživy známo, že se zboží UNRRA, které se v obchodech velmi zřídka objevuje (jako burské oříšky, čokoláda atd.) prodává na slavnostech jedné politické strany a to těm, kdož mají potvrzení, že se zúčastnili průvodu na slavnost? Dává k těmto účelům ministerstvo výživy zvláštní příděly zboží UNRRA, když na druhé straně z téže strany je nátlak, aby se ženám, pracujícím v domácnosti přiznané přídavkové lístky zase vzaly?

V Praze dne 12. září 1946.

Zeminová, Šmejcová, Uhlířová

Rychtera, dr Novotný, inž. dr Kameníček, Přeučil, Kobylka, Slíva, dr Hřebík, Weiland, Urbánek, Firt, Kaďůrek, Josef Ševčík, Langr, Desenský, Jaroš, Msgre Tylínek, Šulík, Hora, Čížek, dr Neuman, Tichota, Klátil, Žáčková-Batková, Deči, Kleinerová, dr Krajina, inž. dr Ješ, Jirásek, dr Kácl, dr Burian, dr Šíp, dr Uhlíř, St. Novák, Parez, Lesák, Bolen, Děd, Trojanová, dr Novák, Torn, Ulrich, dr Loubal, Vičánek, dr Hobza, Mikuláš, Nedoma, Tichý, Křepela, dr Jan Stránský, Bartoš.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP