Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

91.

Interpelace

poslanců inž. Rost. Sochorce, Aloise Soukupa, inž. dr Štěpána Bendy, Stanislava Broje, Jana Bruknera, Františka Hynka, Františka Desenského, Jindřicha Nermutě, dr Josefa Nováka, Frant. Kaďůrka, Josefa Konvaliny, Jana Plesla, Frant. Štambachra, Bohumila Štěpána, Josefa Tomáška a Marie Trojanové

vládě republiky Československé

v záležitosti zrušení povinnosti hlásiti zemědělské pachty (vlád. nařízení č. 218/1938 Sb. ve znění vlád. nařízení č. 443/1941 Sb.).

V roce 1938, kdy řada zemědělců vracela se ze zabraného pohraničí do vnitrozemí, mělo význam ukládati povinnost schvalování pachtovních smluv okresními úřady. Za dob okupace bylo třeba zajišťovati půdu pro přestěhovalce z území nově zřizovaných vojenských cvičišť a proto tehdy bylo možno považovati citovaná vládní nařízení za účelná.

V době přítomné, kdy následkem osídlení pohraničí a v důsledku zajištění pozemkového majetku Němců, Maďarů a zrádců ve vnitrozemí, jest půdy dostatek, není již žádného hospodářsky nebo sociálně opodstatněného důvodu, aby i nadále pachtovní smlouvy musely býti předkládány okresním národním výborům ke schválení. Udržováním citovaného právního předpisu z dob nesvobody jsou zbytečně zatěžováni majitelé pozemků, kteří musí psáti žádosti a kolkovati je a jest neproduktivně zatěžována i administrativa okresních národních výborů, kterým pak nezbývá času věnovati se plodné a účelné práci ve prospěch výstavby státu uskutečňováním dvouletého plánu.

Půdy je nyní všude dostatek, a dokonce jsou případy, že obyvatelstvo vesnic nestačilo ani všechnu půdu obdělati. Nehrozí tudíž sociálně škodlivé hromadění půdy a proto je možno bez jakékoliv škody citovaný právní předpis z dob nesvobody zrušiti. S ohledem na uvedené táží se podepsaní pana předsedy vlády:

Jest pan předseda vlády ochoten vyhověti požadavku této interpelace a s okamžitou účinností zrušiti platnost vládního nařízení č. 218/1938 ve znění vládního nařízení č. 443/1941 Sb.?

V Praze dne 12. září 1946.

Inž. Sochorec Soukup, inž. dr Benda, Broj, Brukner, Hynek, Desenský, Nermuť, dr Novák, Kaďůrek, Konvalina, Plesl, Štambachr, Štěpán, Tomášek, Trojanová,

Vičánek, Charvát, dr Rozehnal, Vojanec, Julius Klimek, Polomský, dr Bunža, inž. Janáček.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP