Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

85.

Návrh

poslanců Mikuláše, Smejkala, Ing. Sochorce, Václavů, Čulena a Haško

na vydání zákona,

kterým se doplňuje zákon ze dne 8. dubna 1927, čís. 53 o ročním kontingentu branců, o náhradní záloze a o některých změnách branného zákona, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.

Ústavodárné Národní shromáždění račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ...................... 1946,

kterým se doplňuje zákon ze dne 8. dubna 1927, čís. 53 o ročním kontingentu branců, o náhradní záloze a o některých změnách branného zákona, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Za § 4 se vkládá § 4 a) tohoto znění:

" § 4 a).

(1) Pro zařadění do náhradní zálohy se na žádost podanou v r. 1946 nebo 1947 nebo 1948 též určí: branci, kteří v kalendářním roce, v němž podávají žádost, od 1. ledna skutečně pracují v zemědělství, které jest v té době jejich hlavním zaměstnáním, ať již pracují ve svém nebo rodinném zemědělském podniku nebo jako zaměstnanci v zemědělském podniku jiném.

(2) Žádost, aby byl zařaděn do náhradní zálohy, musí branec podati u odvodní komise, jakmile mu bylo oznámeno, že je odveden. V r. 1946 může branec před nastoupením presenční služby podati u okresního národního výboru místa svého trvalého bydliště nebo při nastoupení nebo po nastoupení presenční služby u velitelství své vojenské jednotky. Žádost třeba vždy řádně odůvodniti a doložiti v každém případě potvrzením místního národního výboru, jakož i místní organisace Jednotného svazu zemědělců o tom, že branec v běžném kalendářním roce od 1. ledna skutečně pracoval v zemědělském podniku, kterážto práce v té době jest jeho hlavním zaměstnáním. Jde-li o zaměstnance v zemědělském podniku, předloží též potvrzení nemocenské pojišťovny o tom, že od 1. ledna byl pojištěn jako zaměstnanec v zemědělském podniku.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr národní obrany v dohodě s ministrem zemědělství."

Důvodová zpráva.

Naprostý nedostatek pracovních sil v zemědělství vyžaduje, aby z důvodů nejen výživy národa, nýbrž i vojenských bylo řádné obdělání veškeré zemědělské půdy i řádné hospodaření na ní zajištěno. Při prováděném odsunu Němců bylo třeba pracovní síly v zemědělství nahraditi jinými a byla již v tomto směru učiněna některá zákonná opatření. Náhradní síly postrádají však většinou znalosti zemědělských prací a nutno proto najíti řešení, které by umožnilo četným zemědělským pracovníkům, nastupujícím presenční službu vojenskou, aby pokud možno nejdříve se vrátili zpět do zemědělství.

Mezi těmi, kteří pomáhali letošního roku zemědělcům, aby mohli splniti své povinnosti, byly četné oddíly vojenské, které se svojí výkonností velmi zasloužily o hladký průběh sklizňových i jiných prací. Bylo-li nutno, aby i vojenské oddíly vypomohly našemu zemědělství, bude tomu tak zajisté muset býti v určitém rozsahu i v příští době po úplném odsunu Němců. Za nejvhodnější řešení v tomto směru pokládáme návrh, aby veškeří branci, kteří pracují v zemědělství jako ve svém hlavním povolání, ať již v podniku svém či v podniku svých rodičů nebo příbuzných nebo jako zaměstnanci v zemědělském podniku jiném, jako na př. zemědělští dělníci, čeleď, traktoristé, dohlížitelé i zaměstnanci ve vyšších službách, byli zařazeni do náhradní zálohy, tak, aby po 5měsíčním výcviku mohli se vrátiti zpět do zemědělství.

Bude-li možno posunouti počátek nástupu takovýchto branců až ke dni 1. listopadu, lze očekávati, že pětiměsíční nepřítomnost jejich by se nedotkla zemědělské výroby takovým způsobem, jako kdyby museli vykonávati celou normální presenční službu vojenskou. Při nynějším nedostatku pracovních sil v zemědělství, který mohl by se státi přímo katastrofálním, podařilo by se umožněním takto zkrácené doby presenční získati pro zemědělství i četné osoby z těch, kteří zemědělství před časem již opustili a získati pro zemědělství i síly nové, které dosud pro těžkou zemědělskou práci se nerady rozhodují.

Dosavadní zákonné předpisy umožňují zařazení do náhradní zálohy pouze nepatrnému počtu zemědělců a neposkytují vůbec možnosti, aby do náhradní zálohy byli zařazeni i zemědělští zaměstnanci. Nynější poměry v zemědělství vynucují si všechna řešení, jimiž možno uvolniti další síly pracovní pro práci v zemědělství a mezi tato opatření patří i právě navrhované zařazování všech branců-zemědělských pracovníků po dobu tří let, než pro zemědělství budou získány síly ve větším počtu, do náhradní zálohy.

Návrh tento budiž přikázán k projednání výboru zemědělskému a brannému.

V Praze dne 12. září 1946.

Mikuláš, Smejkal, inž. Sochorec, Čulen, Haško,

Broj, Desenský, inž. dr Kameníček, Lindauer, Weiland, Nermuť, St. Novák, Brukner, Štěpán, Baláž, Jaroš, Frant. Svoboda, Kovář, Bezděk, Sluka, Ant. Gottwald, dr Horáková, Hora, dr Loubal, Langr, Děd, Slíva, Štětka, Ulrich, R. Svoboda, Sutr, Kubánek, Brieška, Tomášek, Vičánek, Sova, Cvinček, Ledl, Janouš, Pešák, Borůvka, Konvalina, Abrahám, Krosnář, Václavů, Doležel, Žiak, Čihák.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP