Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

79.

Návrh

poslanců Dr Al. Neumana, dr Horákové a druhů

na poskytnutí rychlé pomoci zemědělcům v obcích: Kaplice, Blansko, Dolní Dvořiště, Omlenice, Pořešín a Žďár z okresu kaplického postiženým krupobitím.

Dne 11. srpna 1946 v době od 19.30 do 20.10 rozpoutala se zuřivá bouře nad okresem Kaplice, která byla doprovázena průtrží mračen a silným krupobitím, takže způsobila velké škody na obilí, 100%ně zničila veškeré zelené krmivo a okopaniny, velké škody způsobila v zahradách, kde bylo téměř zničeno veškeré ovoce, dále byly poškozeny střechy, vytlučena okna a zničeny veškeré obecní cesty.

Ve svých zprávách Místní národní výbory postižených obcí uvádějí zejména, že v Kaplici byla zničena úroda - žito, oves, okopaniny, ovocné sady s celou úrodou ovoce, která byla povětšině zničena na plných 100%. Dále byly poškozeny obytné a hospodářské budovy, hlavně střechy a okna. Velmi utrpěly též obecní cesty.

V Blansku bylo zničeno žito v mandelích, oves většinou na kořeni a okopaniny. Ježto obec Blansko leží na kopci, následkem výmolů všechny obecní cesty se staly nesjízdné.

V Dol. Dvořišti byl oves již druhým rokem 100%ně vytlučen. Taktéž i brambory a píce byla těžce postižena. V katastru obce Omlenic byly zejména postiženy Omleničky, Střel. Dvůr a Vynězda. Zničena byla úroda: žito, oves, okopaniny, ovocné sady a aleje ovocných stromů s počtem asi 3.500 stromů s celkovou úrodou ovoce, která byla zničena na 100%, t. j. asi 150 q hrušek, jablek a švestek. Dále byly tam zničeny obytné a hospodářské budovy, hlavně střechy a okna v počtu asi 1.200 oken. Veškeré obecní cesty a náves, která byla právě řádně opravena, pomník padlých, hasičské skladiště a ostatní 2 obecní budovy byly těžce postiženy.

V obci Pořešíně krupobitím bylo zničeno vše, co ještě zbylo na polích, a to 100%ně. Tato obec byla již letošního roku třikrát postižena krupobitím. Ačkoliv vždy žádala o pomoc, dosud nebyla jí žádná pomoc poskytnuta. Při druhém krupobití byla odhadnuta škoda na 75 - 80%. Obec Pořešín splnila v r. 1945 veškeré dodávky jak v chlebovém obilí, tak i na masném kontingentě. Největší škody byly způsobeny na ovocných zahradách, stromy jsou polámány a veškeré ovoce je zničeno. Značně byla poškozena obecná škola v Rozpoutí. Pokud jde o obilí krmné, byly zjištěny tyto škody v ha:

Osada Pořešín:

oves15 ha
60
a
zničeno
na
100%
mák3 ha
97
a
"
"
"
hořčice2 ha
18
a
"
"
"
jetel21 ha
10
a
"
"
"
řepa6 ha
-
"
"
"
"

Veškeré ovoce je zničeno a odplaveno vodou.

Osada Pořešínec:

oves8 ha
16
a
zničeno
na
100%
mák
-
59
a
"
"
"
jetel12 ha
60
a
"
"
"
řepa3 ha
-
"
"
"
"

Veškeré ovoce je zničeno a odplaveno vodou.

Osada Rozpoutí:

oves8 ha
90
a
zničeno
na
100%
mák2 ha
18
a
"
"
"
řepa2 ha
80
a
"
"
"
jetel8 ha
80
a
"
"
"

Veškeré ovoce je zničeno a odplaveno vodou.

Obec Pořešín má též obecní rybníky, do nichž letošního roku nakoupila rybí násadu za Kčs 2.500.-. Nyní veškeré ryby voda z rybníků odplavila do údolí řek a potoků. Většina obytných a hospodářských budov v Pořešíně je poškozena, hlavně krytina, která byla větrem strhána. Polní a veřejné cesty jsou nesjízdné.

Poukazujíce na tyto škody navrhují podepsaní, aby ústavodárné Národní shromáždění se usneslo vyzvati vládu, aby poskytla obyvatelstvu postižených obcí okresu kaplického okamžitou finanční výpomoc, aby byl proveden odpis daní pro běžný rok a aby bylo upuštěno od exekučního vymáhání dlužných daní v postižených obcích a konečně aby byly uvolněny potřebné částky z vázaných vkladů, pokud jich bude zapotřebí pro obnovu obytných a hospodářských budov.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému, sociálně-politickému a rozpočtovému k urychlenému projednání.

V Praze dne 16. srpna 1946.

Dr Neuman, dr Horáková,

Rychtera, Deči, dr Šíp, Křepela, St. Novák, Weiland, Bolen, Hora, dr Loubal, Děd, Čížek, Nedoma, dr Burian, inž. dr Kameníček, Slíva, Ulrich, Josef Ševčík, Jaroš, Langr, dr Kácl, Mikuláš, dr Hobza, Jirásek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP