Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

20.

Návrh

poslanců Oty Hory, Ivana Olbrachta, dr Ivo Ducháčka, Františka Tymeše, Karola Huška, Oskara Jeleňa a druhů

na vydání zákona

o udělování státní novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti:

Zákon

ze dne ......................................... 1946

o udělování státní novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda republiky Československé udělí každoročně, vždy k 31. prosinci, na návrh profesorského sboru novinářské fakulty Vysoké školy politických nauk, který sestaví terno, a na návrh vrcholné české a slovenské organisace novinářů, jež rovněž sestaví terno, státní novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského ve výši 100.000 Kčs. Cena budiž udělena novináři slovanské národnosti a československé státní příslušnosti za vynikající službu, kterou prokázal tím, že svou novinářskou činností přispěl k povznesení úrovně mravní, kulturní, politické, hospodářské a branné republiky Československé v duchu lidové demokracie a jednoty českého a slovenského národa.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedou jej ministři školství a osvěty, informací a financí.

Důvodová zpráva.

Vliv novináře na veřejné mínění, zejména na výchovu a na uvědomění národní, politické, kulturní a sociální je velmi značný. V národě Husově, Komenského, Havlíčkově, Nerudově, Masarykově a v národě Kollárově, Štúrově a Vajanského nemá být proto zapomínáno na každoroční ocenění novinářské činnosti. Je třeba udělením ceny umožniti alespoň nejlepšímu z nejlepších delší studium doma i v cizině, aby jeho schopnosti mohly býti co nejdokonaleji rozvinuty a prohloubeny dalšími poznatky získanými v klidu a bez obvyklých hmotných starostí. Udělení novinářské ceny je nejen projevem vysokého mravního uznání našeho lidu nejlepším novinářům, nýbrž i projevem povinností, kterou má náš lid k novináři ve chvíli, kdy jeho schopnosti i působnost si zaslouží i podpory hmotné.

Udělováním ceny se zhodnotí především práce onoho novináře, který se svou prací nejvíce zaslouží o zachování a upevnění jednoty národa, o účinné potírání nepřátel lidu, o bratrskou spolupráci národa českého a národa slovenského, o klidné soužití všech občanů republiky Československé i národů ostatních a svou konstruktivní prací se stane budovatelem všelidského pokroku ve všech úsecích života. Podnítí se tím i zvýšení kvality novinářské činnosti a úrovně našeho tisku. Sám název této ceny Karla Havlíčka Borovského ukazuje vlastnosti, které mají býti touto cenou vyznamenávány a jež jsou shrnuty ve jméně statečného, opravdu slovanského novináře.

Úhradu navrhujeme z prostředků ministerstva informací a ministerstva školství, po případě za přispění všech novinářských podniků - tiskáren. Jejich příspěvek budiž stanoven částkou úměrnou velikosti podniku.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přidělen výboru ústavně-právnímu, rozpočtovému, kulturnímu a informačnímu.

V Praze dne 26. června 1946.

Hora, Olbracht, dr Ducháček, Tymeš, Hušek, Jeleň,

Zeminová, Langr, Petr, J. David, dr Špánik, Deči, Jirásek, Přeučil, Bolen, Tichý, Jaroš, dr Horáková, Křepela, Žáčková-Batková, Beneš, Lindauer, dr Bláha, Smejkal, Lesák, Děd, Brúha, dr Zibrín, dr Jan Stránský, dr Uhlíř, dr Burian, Čížek, dr Hobza, dr Kácl, ing. Synek, ing. Herl, Kobylka, Nedoma.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP