Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

18.

Návrh

poslanců dr Neumana, V. Mikuláše, ing. dr Kameníčka a druhů

na změnu a doplnění zákona o stavebním ruchu.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé rač se usnésti:

Zákon

ze dne .................. 1946,

jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 21. března 1921, čís. 100 Sb. z. a n.

o stavebním ruchu.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 3 zákona čís. 100/21 Sb. z. a n. se mění a zní takto:

Vyvlastňovati jest především půdu neúrodnou, ale k zastavění způsobilou, než se sáhne k půdě úrodné, kterou jest zabírati v tomto pořadí:

1. pozemky ve stavebním obvodu obcí při otevřených již komunikacích, jako pokračování čtvrtí již zastavěných nebo výjimečně takové, k nimž se dají komunikace snadno zříditi bez větších nákladů;

2. z pozemků těch pak postupně

a) půdu zabranou, pak fondů veřejných a teprve potom pozemky obecní,

b) pozemky soukromé.

Jsou-li v obci již příhodné pozemky parcelované, buďtež v prvé řadě vyvlastněny tyto.

Vyvlastniti lze pro domek s jedním malým bytem plochu od 300-400 m2, pro domky o dvou bytech do 500 m2.

Vyvlastniti nelze pro účely staveb obytných vzrostlé sady, dále nemovitosti, o kterých vlastník prokáže, že jich nevyhnutelně potřebuje pro svou vlastní živnost, hospodářství, dům nebo domácnost, nebo že jich použije sám k účelům v § 1 naznačeným, započna se stavbou nejdéle ve lhůtě tří měsíců od doručení knihovního usnesení o poznámce dle § 4 tohoto zákona, a dokonče ji v přiměřené lhůtě, kterou určí úřad k vyvlastnění příslušný.

Pořadí pro vyvlastňování pozemků není závazné, děje-li se vyvlastňování pro hospodářství a když zemědělec, jemuž je zemědělství hlavním pramenem výživy, potřebuje nutně u své usedlosti zříditi vedlejší hospodářské budovy nebo rozšířiti takové budovy přistavením k budovám hlavním v bezprostřední jejich blízkosti.

Výhoda tato platí i v případech, kdy zemědělec nutně potřebuje rozšířiti dosavadní nedostačující obytné budovy přístavbou nebo novostavbou v bezprostřední blízkosti usedlosti.

Zejména budiž postupováno takto při vyvlastňování ploch pro rozšíření nádvoří a výběhů, které by bylo možno provésti současně s příslušnou stavbou obytných nebo hospodářských budov.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej vláda.

Důvodová zpráva.

Případů, kdy malozemědělec nemůže rozšířiti svoje hospodářství nebo obytné budovy, ač by toho řádné hospodaření vyžadovalo, je na našich vesnicích skutečně značné množství.

Získávání plochy v bezprostřední blízkosti naráželo dosud při případném vyvlastňování podle zákona o stavebním ruchu na obtíže, neboť tento zákon měl pro vyvlastňování pozemků určité pořadí. V důsledku toho bylo vždy zkoumati, zda by se zamýšlená stavba nedala provésti samostatně na pozemcích jiných, které předcházejí ve zmíněném pořadí onen požadovaný pozemek, k dosavadní stavbě přiléhající.

Praktický život ukazuje, že jest nanejvýš naléhavé vyšetřiti otázku rozšiřování hospodářských budov umožněním vyvlastňování pozemků v sousedství.

Takovouto novelisací zákona o stavebním ruchu bylo by vyhověno přání mnoha našich malozemědělců, kteří by rádi hospodařili moderním způsobem a zlepšili si svoje hospodářské místnosti. V četných případech novelisace znamenala by v navrhovaném směru podstatné zlepšení existence a často i záchranu malozemědělce ohroženého nedostatkem hospodářských i obytných budov.

V Praze dne 8. července 1946.

Dr Neuman, Mikuláš, ing. dr Kameníček,

Uhlířová, Jirásek, Lesák, dr Krajina, dr Burian, dr Kácl, Tichota, Přeučil, Deči, Děd, Bolen, Tichý, Jaroš, dr Horáková, Křepela, Hora, Žáčková-Batková, Bartoš, Nedoma.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP