Úterý 14. října 1947

Zpravodajem je p. posl. dr Bartuška, dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Bartuška: Paní a pánové!

Vládní návrh zákona o novém sňatku žen, jejichž manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, uvádí v soulad život právní se skutečnou potřebou života. V životě vyskytují se často případy, že ženy, jejichž manžel je nezvěstný, nebo které byly v cizině rozloučeny, nebo které mohou prokázati, že již delší dobu s manželem nežijí, chtějí po provedení rozluky nebo po prohlášení manžela za mrtvého se znovu provdati.

Této skutečné potřebě života odporovalo staré ustanovení římského práva, které bylo recipováno naším občanským zákoníkem, a to ustanovením § 120 občanského zákoníka, jež vyžadovalo lhůtu 180 dnů a kde správní úřad nemohl vůbec uděliti dispens po dobu 3 měsíců po zrušení manželství, a pak jen za předpokladu, že žena není těhotná.

Byla to jistě určitá tvrdost práva, která vyžadovala, aby byla uvedena v soulad se skutečnými potřebami života. Na druhé straně pak bylo třeba unifikovati náš právní řád, když na Slovensku podobného ustanovení není. V tom smyslu vystihuje tuto potřebu ustanovení zákona v §§ 1 a 2.

Právní výbor proto po podrobném prozkoumání vládního návrhu zákona doporučuje, aby vládní návrh o novém sňatku žen, jejichž manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, byl přijat za zákon. (Potlesk.)

Místopředseda Tymeš: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava se nekoná.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Bartuška: Nejsou.

Místopředseda Tymeš: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to je s jejími 2 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 3. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání čtvrtého odstavce pořadu, jímž je

4. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrh zákona (tisk 806) o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody pro obor přímých daní (tisk 818).

Zpravodajem je p. posl. Šulík; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Šulík: Pane předsedo, slavné ústavodárné Národní shromáždění!

Zákonem ze dne 2. října 1946, č. 195 Sb., o použivatelnosti předpisů z doby nesvobody bylo všeobecně provedeno sjednocení právního řádu v zemích České a Moravskoslezské tím, že byly zrušeny předpisy vydané v době nesvobody pro pohraniční území a na toto území byla rozšířena platnost, po případě použivatelnost všech právních předpisů, jež v té době platily pro vnitřní oblast těchto zemí. Citovaný zákon nabyl účinnosti dnem 15. listopadu 1946.

Při projednávání osnovy tohoto zákona v meziministerském připomínkovém řízení uplatnila finanční správa stanovisko, že norma, upravující materiální právo v oboru přímých daní, může nabýti účinnosti jen počínajíc určitým berním rokem. Do osnovy bylo proto vsunuto tehdy ustanovení, že pro obor přímých daní nabývá zákon účinnosti počínajíc berním rokem 1946. Ještě před předložením osnovy vládě bylo však toto ustanovení vypuštěno, poněvadž finanční správa připravila zatím osnovu zvláštního zákona, kterým měly býti - kromě jiných otázek - sjednoceny předpisy o přímých daních v zemích českých a na Slovensku. Tento zákon měl nabýti účinnosti počínajíc berním rokem 1946. V dalším jednání však bylo upuštěno od této unifikační normy v celém jejím rozsahu a jen některá ustanovení byla pak uzákoněna odděleně, tak zejména úprava samosprávných přirážek zákonem čís. 249/1946 Sb. a úprava zvláštní daně výdělkové na Slovensku zákonem čís. 93/1947 Sb. V té době byl však již vydán zákon čís. 195/1946 Sb. s účinností dnem 15. listopadu. Poněvadž však materiální právo pro obor přímých daní, jak jsem již uvedl, může býti změněno vždy jen od určitého berního roku, je nezbytně nutno doplniti zákon čís. 195/1946 Sb. a samostatným zákonem vysloviti, že ustanovení §§ 1, 3 a 4 zák. č. 195/1946 Sb. platí pro obor přímých daní počínajíc berním rokem 1946.

Rozpočtový výbor ve své schůzi dne 30. září 1947 projednal předložený vládní návrh tisk 806 a doporučuje jej ústavodárnému Národnímu shromáždění ke schválení. (Souhlas.)

Místopředseda Tymeš (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava se nekoná.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Šulík: Nejsou.

Místopředseda Tymeš: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 2 články, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to je s jejími 2 články, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přerušuji projednávání pořadu schůze.

Před ukončením schůze oznamuji, že dovolenou podle § 1, odst. 4 jedn. řádu dal jsem na dnešní schůzi posl. Mjartanovi, Šnoblovi, Musilovi, Mrázovi, R. Svobodovi, Weberové, na dnes a zítra posl. Přeučilovi, dr Lettrichovi.

Oznamuji, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 15. října 1947 o 13. hodině

s pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 807) o částečné změně sazby daně z obohacení (tisk 819).

2. Zpráva výborů osidlovacího, soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 788) o poplatkových úlevách při úpravě právních poměrů přestěhovalců, přistěhovalců a některých jiných osob (tisk 823).

3. Zpráva výborů zahraničního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 810), jímž se mění některá ustanovení zákona ze dne 15. října 1925, č. 225 Sb., o poplatcích za úřední úkony zastupitelských úřadů Československé republiky (tisk 833).

4. Zpráva výborů zdravotnického a zahraničního o vládním návrhu (tisk 812), kterým se předkládá ústavodárnému Národnímu shromáždění republiky Československé k souhlasu ústava Světové zdravotnické organisace a protokol o Mezinárodním úřadu veřejného zdravotnictví, usnesené mezinárodní zdravotnickou konferencí dne 22. července 1946 (tisk 828).

Končím schůzi.

(Konec schůze v 15 hod. 2 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP