Pátek 25. října 1946

To je většina. Resoluce se přijímá.

Kdo souhlasí s resolucí výboru dopravního, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Resoluce se přijímá.

Kdo souhlasí s doplňovací resolucí k právě přijaté resoluci výboru dopravního, kterou podávají posl. Štětka, Šulík, Fusek, Žiak, Skaunic, Komzala a druzi, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Doplňovací resoluce se přijímá.

Kdo souhlasí s dvěma resolucemi výboru živnostensko-obchodního, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Resoluce se přijímá.

Kdo souhlasí s resolucí výboru zemědělského, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Resoluce se přijímá.

Tím je vyřízen 3. odstavec pořadu.

Paní poslankyně, páni poslanci!

Tento zákon klademe do vínku obnoveného československého státu u příležitosti památného výročí 28. října. Činíme tak u vědomí, že věrně plníme odkaz a program národní revoluce, ze které naše republika před třemi desetiletími vznikla. Je to veliká povinnost - povinnost usilovné vyčerpávající práce, odhadnuté na dobu plných 2 let.

Naše dvouletka spolu se znárodněním průmyslu a bank jest jistě dalekosáhlou sociální a hospodářskou reformou, o níž president Osvoboditel T. G. Masaryk mluvil v prohlášení nezávislosti dne 18. října 1918, když vytyčoval hlavní zásady příští ústavy nového Československa ve Washingtonské deklaraci. Teprve dnes, po druhé světové válce a revoluci, uskutečňujeme za spolupráce a souhlasu celého národa a bez překážek sociální program naší první osvobozenecké revoluce, který v první republice narážel bohužel na odpor některých skupin. Washingtonská deklarace ohlašuje výslovně dalekosáhlé sociální a hospodářské reformy; naše ústava, praví se v ní, postará se o účinnou, rozumnou a spravedlivou vládu, která vyloučí jakékoliv zvláštní výsady a znemožní třídní zákonodárství.

Už tehdy president Osvoboditel T. G. Masaryk položil vlastně základ k programu košickému a k velikému plánu národní a státní obnovy, na němž dnes všichni svorně spolupracujeme. Masarykovo prohlášení nezávislosti, vydané ve Washingtoně v souhlasu s presidentem Wilsonem, jenž téhož dne zasadil smrtelnou ránu rakousko-uherské říši, připomíná nám ještě jednu důležitou pravdu z odkazu naší revoluce: Svoboda naše vzešla z krve československých zahraničních armád, prolité v době první světové války na všech světových frontách.

Je-li pravda, že státy se udržují ideami, ze kterých vznikly, znamená tato vzpomínka, že náš národní osud bude vždy záviseti nejen na národní jednotě, budované v duchu spravedlnosti a bratrství, nýbrž i na osudu a spolupráci světové demokracie politické a hospodářské. (Potlesk.)

Dne 28. října 1918 přijal národ s nadšením zprávu o velkém vítězství zahraniční revoluce. Toho dne národ doma, bez jehož vnitřního odboje by zahraniční revoluce byla neúplná, ujal se vlády svých věcí a přihlásil se bez výhrad k Masarykovi jako svému Osvoboditeli. A tak i nyní, když Košický program a program dnešní vlády dále prohlubuje a konkretisuje základy, jež kladla ruka Osvoboditelova a které dovršila naše květnová revoluce, jeví se nám 28. říjen roku 1918 a 28. říjen roku 1946 jako organické pokračování, jako jednotný, ucelený a slavný pochod všeho československého lidu.

Nebyl však tento vývoj bez tragického přerušení. Dvacetiletý mír, jenž následoval, byl vlastně jen příměřím ve velké válce za svobodu národů a plnou demokracii. Bylo třeba nové války a nové revoluce, aby naše vítězství bylo dotvrzeno a upevněno po všech stránkách. Teprve 5. května loňského roku zvítězil Tomáš G. Masaryk trvale a věříme, že opravdu na věky. (Potlesk.)

28. říjen roku 1946 bude však i po jiné stránce historickým mezníkem našich dějin, na který budou vzpomínat všechny naše potomní generace. Je to den dovršení našeho vítězství národního. Vítězný boj o české Čechy musíme vidět v historické perspektivě. Roku 1615, tedy před třistatřiceti lety, usnesl se český stavovský sněm, jenž zasedl na Pražském hradě, na radikálním zákonu politickém, který zabezpečoval jednojazyčnost a českost naší vlasti. Pro bělohorskou katastrofu, která brzo potom nastala, nemohl býti tento zákon proveden. Obnovené zřízení zemské z roku 1627 naši zemi již z poloviny germanisovalo, poněvadž zavádělo rovnoprávnost němčiny s češtinou. Poměry se potom za stálého germanisačního tlaku Vídně, za Marie Terezie a Josefa II., dále zhoršovaly a tak roku 1812 pražský časopis "Bohemia" posměšně mluvil o snahách českých vlastenců, kteří podstoupili nesnadný boj o zachování českého jazyka, a napsal, že český jazyk již je jako knot dohořívající lampy, zaplane naposled a zhasne. Víme dobře, že to byl konečný cíl výbojného Němectva, které až do převratu roku 1918 kladlo překážky našemu rozvoji, a jenž vyvrcholil ve snahách nacismu, abychom přestali existovat jako národ. Nacističtí imperialisté, protektoři a všichni ti váleční zločinci, kteří konči svůj bídný život na norimberských šibenicích a v Praze. kdyby byli vyhráli válku, byli by nás všechny vyhnali z tisícileté vlasti, posvěcené prací celých našich generací.

Nestalo se tak, ač náběhy Němců byly strašné. Desetitisíce umučených a utýraných českých lidi bylo oběti nacistického pokusu o věčnou nadvládu nad naší zemí a nad námi všemi. V tomto boji znova naši vojáci za hranicemi položili tisíce životů na oltář vlasti a zvítězili díky pomoci našich velkých spojenců - na prvním místě slavné bratrské Rudé armády (Dlouhotrvající bouřlivý potlesk.) i armád anglických a amerických. (Dlouhotrvající potlesk.) Teprve po této druhé světové válce, když nacismus znovu ukázal celému světu, že chce nás jako slovanský národ prostě vyhubit, mohla se naplnit dějinná spravedlnost a soud nad naší pátou kolonou, jež od staletí byla nenávistníkem země, ze které žila. Teprve 28. října roku 1945, kdy se sešla první schůze Prozatímního Národního shromáždění, v níž zasedali prvně v našich novodobých dějinách pouze Češi, Slováci a Ukrajinci a kdy v síni parlamentu znělo nadšené volání slávy presidentu Benešovi, který zúčtoval s hitlerismem a s celou jeho politikou, byl naplněn a uzavřen 330letý zápas, uskutečněn odkaz předků dávno mrtvých, vybojován zápas o českost českých zemí, jež se staly opět českými, zápas o republiku, jež z ponížení povstala jako vítěz, jako národní stát Čechů a Slováků. (Potlesk.)

A k letošnímu 28. říjnu smysl svého národního zápasu dokonáme i po stránce praktické. Po odsunu, dokonaném právě v tyto dny, nebude u nás už žádný zrádný a zpronevěřilý Němec; zbavili jsme se jich jednou pro vždy a definitivně. Pohraničí, tato cizí država v našem národním těle, tento odrazový můstek německého imperialismu, je opět české, je opět osídleno statisíci českých mužů a žen. Nikdy ještě neplála barva našeho národního praporu takovým právem nad celou zemí českou, nad celou Československou republikou, jako bude plát letošního 28. října, v němž prakticky začneme zcela novou kapitolu našich národních dějin v historii své vlasti jako státu a jediné domoviny Čechů a Slováků.

Dámy a pánové, kéž si všichni uvědomíme při drobných stížnostech na náš život, jeho nedokonalosti a bolesti, které všichni máme a známe, jaké úžasné historické události jsme svědky, jak vítězně dokončujeme boj celých generací, Božích bojovníků z husitských Čech, českých pánů z doby předbělohorské i těch, kteří byli popraveni na Staroměstském náměstí, generací našich obrozenců, smysl legií a barikád prvé i druhé světové války, jak tu stojíme jako vítězi nad pobloudilými staletími, jako první generace, jíž bylo dopřáno dožíti se českosti českých zemí a Československé i republiky. Moře utrpení a bídy předchozích generací, léta strachu, beznaděje a zoufalství nad národním osudem, to vše je dnes odčiněno a vykoupeno. Toto utrpení celých generací již zpráchnivělých, které svou prací a vírou připravovaly první skutečný 28. říjen, bude nám svítit na naší nové cestě a bude nám výstražným varováním, abychom toto dědictví - českost českých zemí - nikdy již neztratili a nepromarnili.

Paní poslankyně, páni poslanci! V předvečer našeho státního svátku obracíme se s bratrskými pozdravy k našemu drahému Slovensku, spojenému s námi nerozlučnými pouty společného státního života obou našich národů. Litujeme, že dnešní 28. říjen také pro bratry Slováky není obdobně plným historickým zadostiučiněním, jakým je pro nás. Zajisté, že se mohu ve věci maďarské menšiny odvolati na prohlášeni vlády, jímž ve své schůzi 22. t. m. vyjádřila politování nad tím, že pařížská konference nepřijala náš návrh na přesídlení 200.000 Maďarů v té formě, v jaké jsme to žádali. Jestliže dále vláda ve svém usnesení praví, že se všemožně vynasnaží, aby tento problém byl uspokojivé rozřešen i na základně, přijaté pařížskou konferencí, pak mohu zajisté jménem vás všech, jménem celého Národního shromáždění, Čechů a Slováků, prohlásit, že v tomto domě najde naše vláda vždy plnou podporu ústavodárného Národního shromáždění při těchto svých snahách.

A nakonec mi dovolte, abych se ještě zmínil o společné práci, jež nás nyní očekává při sdělávání nové československé ústavy. Kéž dobrý genius našich národů bdí nad touto společnou prací a pomáhá nám, abychom spravedlivě, bratrsky a definitivně vyřešili vzájemný poměr Čechů a Slováků a dali tak našemu nedílnému státu pevnou páteř všeho jeho života národního, politického i hospodářského a bezpečnou základnu jeho dalšího radostného, šťastného i slavného rozvoje!

Ať věčné žije a vzkvétá naše krásná vlast, naše milovaná Československá republika! (Dlouho trvající potlesk.)

A nechť je nám všem společným rádcem president Budovatel dr. Edvard Beneš! (Dlouho trvající potlesk. - Přítomni potom povstávají a zpívají státní hymnu.)

Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze konala ve středu dne 6. listopadu 1946 o 15. hodině

s pořadem:

1. Nevyřízený odstavec pořadu dnešní schůze.

2. Zpráva výboru kulturního a rozpočtového o návrhu poslanců Hory, Olbrachta, dr. Ducháčka, Tymeše, Huška, Jeleňa a druhů na vydání zákona o udělování státní novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského (tisk 185).

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 14 hod. 35 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP