Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

465.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na interpelaci poslanců Janouše, Štekla, Štětky a MUDra Bureše

o útěku nebezpečných válečných zločinců z vazby okresního soudu ve Strakonicích (tisk 277)

V noci ze 7. na 8. března 1946 uprchli z věznice okresního soudu ve Strakonicích vyšetřovanci mimořádného lidového soudu v Písku Jaroslav Otta a Karel Wolf, české národnosti, a Arnošt Münch a Rudolf Strnad, německé národnosti.

Ihned bylo zahájeno administrativní šetření, jímž bylo zjištěno, že uprchlíci dostali se z uzamčené cely po otevření 4 dveří z věznice do soudní budovy a tou uprchli.

Výsledky administrativního šetření bylo vzbuzeno podezření, že si uprchlíci opatřili ve věznici klíče nebo paklíče, využivše možnosti pohybu ve věznici, který jim trpěl soudní podúředník Jan Vlk pro přeplnění věznice a pro přetížení prací, když je zaměstnával pomocnými pracemi při provozu věznice.

Proti soudnímu podúředníku Janu Vlkovi bylo proto zahájeno kárné vyšetřování výnosem zemského soudu v Praze z 22. března 1946, Pres. 21.699-11/46, které však bylo podle § 115 sl. pragm. ponecháno v klidu, poněvadž mezitím bylo proti jmenovanému zavedeno na žádost vyšetřující komise okresního národního výboru ve Strakonicích k návrhu veřejného žalobce u mimořádného lidového soudu v Písku trestní řízení pro zločin podle § 20, odst. 3, lit. a) dekretu č. 16/45 Sb. a uvalena naň vyšetřovací vazba pod č. j. Tk 341/46/Vž. 468/46. V důsledku uvalení vazby byl soudní podúředník Jan Vlk podle § 145, odst. 1 sl. pragm. z úřadu suspendován.

Také proti přednostovi okresního soudu ve Strakonicích s. r. Miroslavu Donátovi bylo zahájeno u krajského soudu v Písku trestní řízení pod č. j. Tk 340/46 pro zločin podle 20, odst. 3, lit. a) dekr. č. 16/45 Sb. a u zemského soudu v Praze kárné šetření pod č. j. Pres. 21.700-11/46, které však není dosud skončeno.

Trestní řízení je v obou případech dosud v běhu, soudní podúředník Jan Vlk byl však již propuštěn z vazby na svobodu.

K zabezpečení provozu okresního soudu ve Strakonicích a jeho věznice byl správou soudu pověřen dosavadní správce okresního soudu v Blatné, o. s. Dr. Miroslav Tejkal. Do věznice byli přiděleni na dobu nezbytné potřeby dva výpomocní dozorci vězňů z věznice krajského soudu v Písku, z nichž jeden byl po odsunutí větší části vězňů do internátního střediska v Cerhonicích odvolán. Vedle toho nařídilo presidium krajského soudu v Písku, aby ve věznicích okresních soudů jeho obvodu, kde v době okupace působilo gestapo, byly vyměněny zámky u vchodů do věznice, jakož i zámky ve dveřích cel.

Zvýšení počtu osob pověřených službou ve věznicích brání nedostatek soudních zřízenců a dozorců vězňů, na který bylo již při jiných příležitostech poukázáno.

Za okupace nebyl stav dozorčí stráže ani počet zřízenců pro službu ve věznicích okresních soudů doplňován, naopak utrpěl značné ztráty. V důsledku toho ztěží stačil v květnu 1945 na obsazení věznic ve vnitrozemí při normálním stavu vězňů. S vrácením pohraničního území a prováděním retribučního dekretu vzrostly úkoly vězeňské správy mnohonásobně proti úkolům doby předokupační a bylo proto nutno doplniti především stavy vězeňské stráže ve věznicích krajských soudů a v trestních ústavech.

Školení nově přijatých sil vyžaduje delší doby a při velkém nedostatku dozorců nebylo zatím možno přidělovati školené dozorce vězňů z věznic krajských soudů i do věznic okresních soudů. Stejný nedostatek sil je i ve stavu soudních zřízenců.

V Praze dne 13. května 1946.

Ministr spravedlnosti:

Dr Drtina v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP