Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

461.

Odpověď

ministra zdravotnictví

na interpelaci poslanců Zeminové, dr Kácla, dr Pátkové, dr Horákově, Žáčkové-Batkové a Uhlířové

ve věci četných závad a vážných nedostatků v zařízení Zemské porodnice v Praze a obou porodnických klinik tamtéž (tisk 170).

K bodu 1: Náprava poměrů v Zemské porodnici v Praze a na obou porodnických klinikách v tomto ústavu umístěných je předmětem společných jednání ministerstva zdravotnictví, ministerstva školství a osvěty, zemského národního výboru v Praze a zástupců klinik. Podkladem jednání jsou kromě obsahu interpelace též písemné návrhy prof. dra Klause a prof. dra Pazourka.

Při místním šetření, konaném v Zemské porodnici dne 14, března 1946 za účasti zástupců shora uvedených klinik, bylo konstatováno, že odstranění nedostatků a vad v Zemské porodnici předpokládá nové organisační uspořádání prostor Zemské porodnice, t. j. vyřešení otázky, zda v daných prostorách bude možno kromě I. a II. porodnicko-gynaekologické kliniky ponechati školu pro výchovu a výcvik porodních asistentek. Řešení souvisí dále s umístěním III. porodnicko-gynaekologické kliniky v Podolském sanatoriu, neboť do té doby, dokud toto přemístění - které si vyžádá celé řady značných adaptačních úprav v Podolském sanatoriu - nebude uskutečněno, nebude možno provésti radikální úpravy v Zemské porodnici.

Uvažuje se též řešení celkové dislokace složek umístěných v Zemské porodnici tím způsobem, že by zde zůstaly po přestěhování III. porodnicko-gynaekologické kliniky do Podolského sanatoria obě zbývající kliniky spolu s porodnickým oddělením Zemského ústavu. Internát školy porodních asistentek by byl umístěn v Zemském nalezinci. Možno předpokládati, že tímto způsobem by byla zvýšena lůžková kapacita všech tří složek v Zemské porodnici i při náležitém vybavení obou klinik potřebnými pracovnami laboratorními a léčebnými místnostmi.

Zemský národní výbor byl požádán, aby svým technickým oddělením opatřil disposiční studii pro umístění obou klinik spolu s porodnickým oddělením zemským v budově porodnice a internátu školy porodních asistentek v Zemském nalezinci.

Pokud to za daných místních poměrů v Zemské porodnici bylo jen trochu možno, byly odstraněny alespoň nejnaléhavější hygienické závady, jako okamžitá odpomoc do té doby, než bude možno přikročiti k řešení definitivnímu. Nejnaléhavější upravovací práce jako čištění, malování, nátěry, zřízení nové koupelny, pokud již nejsou provedeny, jsou v běhu.

K bodu 2: Ochrana života a zdraví rodiček a dětí spočívá:

a) na zlepšení péče o těhotnou ženu: zřizování dalších poraden pro těhotné ženy, dále pak řádné školení porodních asistentek, rozšíření a prohloubení jejich vzdělání v péči o novorozence a kojence a v sociálně-zdravotní péči a jejich začlenění do poraden v okrese s vysokou porodností je součástí programu, který ministerstvo zdravotnictví po etapách realisuje;

b) na opatření porodnické pomoci v domácnosti rodičky: ministerstvy zdravotnictví rozšiřuje počet škol pro porodní asistentky a školy reorganisuje za účelem prohloubení jejich osnov;

c) na zlepšení ústavní péče o rodičky a kojence:

1. zřízením gynaekologicko-porodnických oddělení v. v. nemocnic se zvláštními odděleními pro novorozence (viz též odpověď k bodu 3); normy pro zřizování novorozeneckých oddělení jsou již vypracovány;

2. zvláštním opatřením pro děti nedonošené (70% dětí zemřelých do 1 měsíce jsou totiž děti nedonošené): ministerstvo zdravotnictví se stará o zařízení a vybavení takovýchto oddělení pro nedonošené děti ve spolupráci s representanty UNRRA.

K bodu 3: Oddělení porodnicko-gynaekolagická jsou začleněna jakožto obligatorní oddělení do plánovaného typu nemocnice oblastní (nemocnice typu I.) i do nemocnice typu II. Z toho plyne, že v zemích českých bude ve všech 130 veřejných nemocnicích postaráno o zřízení porodnických oddělení.

Tím je zároveň zodpověděn bod 5. interpelace.

K bodu 4: Náklady spojené se zřizováním gynaekologicko-porodnických oddělení ve v. v. nemocnicích budou uhražovány ve státních nemocnicích ze státního investičního rozpočtu, u nemocnic nestátních subvencemi ze státního mimořádného rozpočtu, dotovaného z prostředků UNRRA.

K bodu 5: Viz odpověď k bodu 3.

K bodu 6: Na snížení vysoké kojenecké úmrtnosti pracuje ministerstvo zdravotnictví intensivně:

a) poradnami pro matky a děti,

b) jednáním o získání pojízdných poraden pro kraje s vysokou kojeneckou úmrtností z akce UNRRA,

c) prací porodních asistentek, sociálně=zdravotních pracovnic a sester v rodinách,

d) vitamínovou akcí v poradnách a ústavech,

e) výchovou k mateřství a k péči o dítě, a to jak ve školách tak na veřejnosti kursy, přednáškami, výstavkami, filmem, zdravotnickými letáčky atd.,

f) zdokonalováním dětského ústavnictví: zřizováním dětských (včetně kojeneckých) oddělení při v. v. nemocnicích [viz odpověď k bodům 2c) a 3)] a zřizováním kojeneckých ústavů pro děti zdravotně ohrožené.

V Praze dne 14. května 1946.

Ministr zdravotnictví:

Dr A. Procházka v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP