Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

460.

Odpověď

vlády republiky Československé

na interpelaci poslanců Žáčkové-Batkové, St. Nováka, Uhlířové, Langra a dra Loubala

ve věci rychlé a účinné pomoci vystěhovalcům a obyvatelstvu z kraje nacisty těžce poškozeného, z obvodu vojenského výcvikového tábora a vojenské střelnice u Vyškova (tisk 202).

Vláda, odpovídajíc na interpelaci poslanců Žáčkové-Batkové a druhů, ve věci rychlé a účinné pomoci přestěhovalcům a obyvatelům z kraje nacisty těžce poškozeného, z obvodu vojenského výcvikového tábora a vojenské střelnice u Vyškova ze dne 21. února 1946 sděluje toto:

Hospodářská situace přestěhovalců z oblasti býv. vojenské střelnice na Vyškovsku je vládě a všem ústředním úřadům dobře známa a je jí proto věnována zvýšená pozornost. Ministerstvo ochrany práce a soc. péče zřídilo již v srpnu 1945 zvláštní úřadovnu svého repatriačního odboru v Brně s úkolem, pomáhati těmto přestěhovalcům při návratu do původních bydlišť.

Zemský národní výbor v Brně zřídil Koordinační výbor pro obnovu území býv. rozšířeného vojenského cvičiště u Vyškova. Příslušná vyhláška byla uveřejněna pod čís. 1026 v Úředním listě RČS I., částka 65 ze dne 13. dubna 1946.

Mimo tyto dva orgány byla u okresního národního výboru v Olomouci zřízena zvláštní kancelář pro řízené stavební hospodářství, kde se pořizují seznamy pro sumární výjimky ze zákazu staveb. Tyto seznamy se předkládají s příslušnými žádostmi ministerstvu dopravy - veřejné správě technické, které je vyřizuje přednostně.

Obnova knihovního pořádku je přestěhovalcům nyní umožněna podle zákona o uplatnění nároků z neplatnosti majetkových převodů a majetkoprávních jednání z doby nesvobody, neboť vyklizení těchto obcí bylo provedeno pod nátlakem a jsou proto t. zv. výkupní smlouvy podle dekretu č. 5/1945 Sb. neplatnými.

Nedostatku pohotových finančních prostředků odpomáhal zprvu repatriační odbor ministerstva ochrany práce a soc. péče podporami na výživu až do částky 1.500 Kčs. Kromě toho vyplácel jim také na úhradu stěhovacích výloh částky až do 5:000 Kčs.

Nyní se provádí finanční pomoc trojím způsobem:

1. Uvolňování vázaných vkladů.

Filiálka Národní banky československé v Brně uvolňuje paušálně po 10.000 Kčs na opatření nejnutnějších potřeb; podmínkou uvolnění jest, že žadatelé předloží dodatečně účty o upotřebení uvolněných částek.

2. Zálohy na náhradu válečných škod.

Protože zálohovací dekret č. 82/1945 Sb. se vztahuje jen na škody vzniklé válečnými činy některé válčící jednotky, vypracovalo ministerstvo vnitra novelu, která již byla vládou předána Prozatímnímu Národnímu shromáždění. Podle nové osnovy budou míti i přestěhovalci možnost ucházeti se o poskytnutí zálohy. Aby však nemusili čekati až do uzákonění, poskytlo ministerstvo vnitra částku 20 mil. Kčs k okamžité výplatě záloh na Vyškovsku.

3. Úvěrová akce.

Pro stavební úvěr přicházejí v úvahu především ustanovení zákona o stavební obnově, která umožní státem zaručený, ba dokonce v některých případech i státem umořovaný úvěr. Ministerstvo financí poskytuje dále přestěhovalcům zvláštní úvěr na výplatu zemědělských mezd, nákup osiva, živého a mrtvého inventáře, opravu budov a pod. podle Směrnic pro poskytování úvěrů státem zaručených podle dekretu presidenta republiky ze dne 19. září 1945 čís. 78 Sb. pro přestěhovalce, vracející se na území býv. vojenských cvičišť. Úrokové břemeno převzalo ministerstvo ochrany práce a soc. péče.

V podrobnostech sděluje vláda k jednotlivým bodům interpelace toto:

1. Stavební akce.

Od října loňského roku bylo přiděleno vyškovskému okresu, přímo 5.200 q cementu, kromě toho 2.000 q cementu, přidělených ONV Brno-venkov i pro Vyškovsko. Cement v množství do 5 q je volný. Plných cihel je dostatek a v množství do 5.000 kusů jsou rovněž volné. Ohledně krytiny byla zajištěna měsíční dodávka 140.000 kusů. Osinko-cementová krytina je dodávána bez průtahu. Krycí lepenka je dodávána volně. Zásoby jehličnatého řeziva na pilách jsou značné. Tabulové sklo je bez omezení ve volném prodeji.

2. Živý a mrtvý inventář, osivo, pohonné látky atp.

Inventář, pokud lze nezvratně zjistiti vlastnictví vyškovských přestěhovalců, jest jim bez průtahu vracen. Fond národní obnovy hodlá i zemědělské stroje, spadající pod konfiskační dekret zapůjčiti přestěhovalcům až do konečného rozhodnutí. Ministerstvo zemědělství nad to vyšetřuje potřebu zemědělských strojů a nářadí spolu s potřebou nutných pohonných látek a mazadel. Již na podzim roku 1945 bylo na Vyškovsko přesunuto 1.166 kusů hovězího dobytka. Možnost nákupu osiva a sadby je obyvatelstvu postižených obcí dána vyhláškou ministra zemědělství, uveřejněnou v Úředním listě částka I, č. 116 ze dne 11. října 1945. S Ústředím hospodářských družstev bylo dohodnuto, že přestěhovalcům bude úvěrově vydáno potřebné osivo a sadba.

3. Elektrisace.

Západomoravské elektrárny započaly ihned s pracemi na znovuvybudování elektrické sítě. Montážní náklady dostoupily již výše přes 1/2 mil. Kčs a proto Zemský národní výbor v Brně hodlá tyto náklady uhražovati v rámci zálohy na náhradu válečných škod v zájmu urychleného dokončení montáže:

4. Doprava.

Ministerstvo dopravy přidělilo pro přepravu svršků přestěhovalců, stavebního a jiného materiálu 6 nákladních aut ČSD. Zemský národní výbor v Brně přispěje postiženým okresům na opravu cest a silnic částkou asi 1 mil. Kčs.

5. Oprava obecních budov a škol.

Protože přestěhovalecké obce po osvobození začínaly téměř bez prostředků, poskytl jim ZNV v Brně mimořádný příspěvek na obecní hospodaření v celkové částce 1 mil. Kčs, takže na jednotlivé obce připadlo 30 - 40 tisíc Kčs. Mimo to ZNV v Brně poskytl některým obcím zvláštní příspěvek na opravu škol. Oprava obecních objektů bude usnadněna provedením zákona o stavební obnově.

ZNV v Brně vyhradil těm, kteří se rozhodli osídliti německé pohraničí pro jejich přesídlení některé obce. V těchto obcích byli přestěhovalci pověřeni národní správou na zabraných objektech. V některých případech byli však nuceni později ustoupiti novým uchazečům, kterým Osidlovací komise přiznaly přednostnější právo. Ministerstvo zemědělství však takové případy ihned vyšetřilo a postaralo se o to, aby činnost národních správců, kteří se osvědčili v nejhorší porevoluční době, nebyla ničím rušena.

V Praze dne 17. května 1946.

Předseda vlády:

Zd. Fierlinger v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP