Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

440.

Zpráva

výborů sociálně-politického a rozpočtového

o návrhu poslanců Jury, Pavláska, Hodinové-Spurné a Součka (tisk 255)

na vydání zákona, jímž se mění některá ustanovení zákona ze dne 19. prosince 1934, č. 279 Sb. z. a n. o započítání vojenské služby v některých služebních poměrech.

I.

Sociálně-politický výbor projednal ve své schůzi dne 8. května 1946 návrh tohoto zákona. Zpravodaj navrhl, aby tento zákon byl přijat a vydán jako zákon Národní fronty, k čemuž přítomní poslanci všech stran Národní fronty dali svůj souhlas. Po vyjádření zástupců ministerstva financí a ministerstva vnitra byly v zákoně provedeny některé změny, a takto upravený připojený návrh pak byl schválen výborem sociálně-politickým. Tento zákon, který je novelisací zákona ze dne 19. prosince 1934; č. 279 Sb. z. a n., umožní odstraniti mnoho křivd. Volenou textací je pamatováno na příkl. i na právo zápočtu dobrovolecké služby konané v nově utvořené čs. armádě v letech 1918 - 1919. K této službě, konané obyčejně při obsazování a bojích na Slovensku se mnohdy nepřihlíželo, třebaže zaměstnanci při ní nasazovali pro obranu státu vlastní život: Ustanovení § 14 umožní mimo jiné odstranit i křivdy, spáchané na válečných poškozencích z prvé světové války, kteří pro léčení svých těžkých zranění nastupovali do státní služby teprve v letech pozdějších (po r. 1920), kdy započítávání vojenské služby bylo zaměstnancům nově přijímaným již upíráno.

V Praze dne 8. května 1946.

Ferdinand Dvorín v. r.,
Karel Václavů v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


II.

Rozpočtový výbor projednal ve schůzi dne 1. května 1946 návrh zákona, jímž se mění některá ustanovení zákona ze dne 19. prosince 1934, č. 279 Sb. z. a n. o započítání vojenské služby v některých služebních poměrech (tisk 255) a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby přijalo návrh ve znění navrženém výborem sociálně-politickým.

V Praze dne 14. května 1946.

Dr Maiwald v. r.,
Štětka v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ............................1946,

jímž se mění některá ustanovení zákona ze dne 19. prosince 1934, č. 279 Sb. z. a n. o započítání vojenské služby v některých služebních poměrech.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek 1.

Ustanovení § 1, § 6, odst. 1, §§ 7, 11 a 14 zákona ze dne 19. prosince 1934, č. 279 Sb. z. a n., se mění a znějí takto:

§ 1.

"(1) Vojenská služba se započítává státním zaměstnancům plně pro zvýšení platu.

(2) Toto započtení se provede v příslušné nejnižší platové stupnici, která je u té které služební kategorie stanovena. Byla li vojenská služba započtena nebo jinak zhodnocena pro jmenování nebo pro zvýšení platu již ve služebním poměru předcházejícím, provede se započtení jen pokud toto dřívější započtení nebo zhodnocení nemělo vlivu na výši platu v nynější platové stupnici.

Zaměstnancům, kteří jsou ve vyšší platové stupnici, provede se započtení obdobně, pokud započtení provedené v příslušné nejnižší platové stupnici bude míti vliv na platové zařadění v nynější platové stupnici, provedené podle pravidel platných při povýšení (§ 17 platového zákona a obdobné předpisy).

Zaměstnancům; kteří přestoupí do vyšší služební třídy, provede se započtení v nejnižší platové stupnici této služební třídy, pokud započtení již provedené v nižší služební třídě nemělo vlivu na výši služného, stanovenou po dle § 18 platového zákona a obdobných předpisů; totéž platí obdobně při přestoupení z poměru zřízeneckého do poměru úřednického."

§ 6, odst. (1).

"Doba vojenské služby, započitatelná podle předpisů o vojenských zaopatřovacích platech je započitatelná pro odpočivné (zaopatřovací) platy státních zaměstnanců, a to jak pro nárok, tak pro výměru."

§ 7.

"Vojenskou službou rozumí se každá vojenská služba, konaná v čs. armádě", pokud nebyla z trestu prodloužena."

§ 11.

"Ustanovení § 3 platí pro zaměstnance, pokud jsou ještě v příslušné nejnižší platové stupnici."

§ 14.

"Započtení vojenské služby, konané v zahraniční armádě, v útvarech odboje a složkách, postavených jim na roveň, upraví zvláštní předpisy.

Vojenská služba, konaná v býv. rakouskouherské armádě, pokud nebyla započtena podle dřívějších předpisů, může být na žádost zhodnocena podle zásad tohoto zákona."

Článek 2.

Kde zákon č. 279/1934 Sb. užívá slov "vojenská služba presenční", nahrazují se tato slova slovy "vojenská služba."

Článek 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. května 1946. Provedou jej všichni členové vlády.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP