Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

421.

Zpráva

výboru branného a ústavně-právního

o vládním návrhu zákona (tisk 347)

o doplnění a změně dekretu presidenta republiky ze dne 4. října 1945, č. 105 Sb., o očistných komisích pro přezkoumání činnosti veřejných zaměstnanců.

I.

Branný výbor projednal ve své schůzi dne 7. května 1946 vládní návrh zákona o doplnění a změně dekretu presidenta republiky ze dne 4. října 1945, č. 105 Sb., o očistných komisích pro přezkoumání činnosti veřejných zaměstnanců (tisk 347) a přijal vládní návrh s následujícími změnami.

Za odst. 6. se vsune odst. 7. s následujícím zněním:

"§ 17 se doplňuje dalším (šestým) odstavcem tohoto znění:

Do usnesení dle odstavce 2b může kárný zástupce podati stížnost do 15 dnů od doručení usnesení přímo u očistné komise k příslušné vrchní očistné komisi.

Dále se vsunuje odstavec 8, v tomto znění:

§ 28, odst. 2 zní:

Proti usnesení očistné komise možno podati stížnost do 15 dnů po doručení usnesení přímo u očistné komise k příslušné vrchní očistné komisi. Podání stížnosti nemá odkladného účinku.

Odstavec 7. a 8. vládní osnovy se přečísluje na 9. a 10. Provedené změny přijal branný výbor z následujících důvodů:

U odstavce 7. proto, že usnesení dle § 17, odst. 2b o zastavení řízení nebylo by lze při striktním výkladu dnešního znění zákona napadnouti stížností, ač obranný prostředek tu rozhodně býti musí a v § 122, poslední odstavec služební pragmatiky, je vskutku také normován.

U odstavce 8. proto, že suspense je dle své povahy přechodné opatření, o němž se očistná komise dle § 28, odst. 1 u snáší bez ústního jednání, ve věci samé se tu nerozhoduje, a proto opravným prostředkem jest správně stížnost a nikoliv odvolání. (Viz § 148 sl. pragm.)

Branný výbor doporučuje přijati osnovu ve znění navrženém branným výborem.

V Praze dne 7. května 1946.

Dr Vojtěch Erban v. r.,
Dr Gustav Loubal v. r.
předseda.
zpravodaj.

II.

Ústavně-právní výbor projednal ve své schůzi dne 8. května 1946 vládní návrh zákona o doplnění a změně dekretu presidenta republiky ze dne 4. října 1945, čís. 105 Sb., o očistných komisích pro přezkoumání činnosti veřejných zaměstnanců (tisk 347) a zprávu výboru branného o tomto vládním návrhu ze dne 7. května 1946 a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění přijetí osnovy ve znění navrženém branným výborem.

V Praze dne 8. května 1946.

Dr Jaroslav Řehula v. r.,
Dr Augustin Šíp v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.



Zákon

ze dne...................................1946

o doplnění a změně dekretu presidenta republiky ze dne 4. října 1945,

č. 105 Sb., o očistných komisích pro přezkoumání činnosti

veřejných zaměstnanců.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Dekret presidenta republiky č. 105/1945 Sb. se doplňuje a mění takto:

1. § 1, odst. 2 se doplňuje další větou tohoto znění:

"Tam, kde se v tomto dekretu mluví o veřejných odpočivných nebo zaopatřovacích platech nebo o odpočivných (zaopatřovacích) platech, rozumějí se tím zejména též veškeré zaopatřovací požitky (náležitosti) poskytované podle vojenských zaopatřovacích zákonů."

2. § 1, odst. 4 zní:

"(4) Ustanovení tohoto dekretu se nevztahuje na vojenské gážisty z povolání."

3. § 3 se doplňuje dalším (pátým) odstavcem tohoto znění:

"(5) Bude-li uznáno na některý z trestů uvedených v odstavci 1, písm. A), č. 3 až 6, nebo písm. B), a), č. 2 až 4, nebo písm. b), může být vojenským osobám odňata vojenská hodnost správním opatřením ministra národní obrany. U majorů a podplukovníků lze provést odnětí vojenské hodnosti jen se souhlasem vlády, u plukovníků a generálů jen se souhlasem presidenta republiky. Poddůstojníkům odejme vojenskou hodnost z příkazu ministra národní obrany příslušný představený."

4. V § 4, odst. 7 se vypouštějí slova "právní služby".

5. V § 5 se vsunuje za odstavec 2 nový odstavec 3 tohoto znění:

"(5) Je-li obviněný příjemcem vojenských zaopatřovacích požitků, budiž nejméně jeden člen očistné a vrchní očistné komise vzat ze zástupců vojenské správy."

Dosavadní odstavec 3 se stává odstavcem 4.

6. V § 7, odst. 3 se vsunuje za slova "na návrh" slova "kárného zástupce (§ 10) nebo na návrh".

7. § 17 se doplňuje dalším (šestým) odstavcem tohoto znění:

"Do usnesení dle odst. 2b muže kárný zástupce podati stížnost do 15 dnů od doručení usnesení přímo u očistné komise k příslušné vrchní očistné komisi."

8. § 28, odst. 2 zní:

"Proti usnesení očistné komise možno podati stížnost do 15 dnů po doručení usnesení přímo u očistné komise k příslušné vrchní očistné komisi. Podání stížnosti nemá odkladného účinku."

9. § 30, odst. 2, písm. c) zní:

"c) ministerstvu národní obrany, je-li obviněný vojenským gážistou ve výslužbě, vojenským gážistou v záloze, vojenskou osobou z řad mužstva nebo příjemcem vojenských požitků zaopatřovacích jakéhokoliv druhu a zaopatřovacích náležitostí déle sloužících a jejich pozůstalých (§ 15, odst. 2)."

10. V § 32 se v první větě nahrazují slova "31. března 1946" slovy "31. prosince 1946" a za prvou větu se vkládá další věta tohoto znění: "Kárná oznámení podle § 15 musejí býti podána nejpozději do 30. června 1946."

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP