Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

413.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Desenského, Ing. Kopeckého, dr Moravce, Nermutě, Štanebachra, Fr. Novotného, Kaďůrka, Konvaliny, Soukupa a Hokmana

v záležitosti uvolnění prodeje koní v zemi České a Moravskoslezské (tisk 198).

Kůň jest nezbytnou potřebou rolníka a dopravce. K umožnění hospodářského života ve státě musí býti tato potřeba rolníka a dopravce zajištěna. Dnešní stav koní v zemích České a Moravskoslezské jest vyšší než v době předválečné, ale také potřeba koní v zemědělství i v jiných různých odvětvích hospodářského života jest a bude pro přechodnou dobu, pokud potrvají mimořádné poměry, vyšší než před válkou. Jakost a výkonnost dnešních našich koní jest hluboko pod výkonnostní úrovní doby předválečné. Rozdělení koní v jednotlivých okresech obou zemí po stránce početní neodpovídá v důsledku válečných událostí skutečným hospodářským potřebám okresů. Jest nutno, aby do krajů, které za válečných událostí byly zbaveny kaní, byli koně dodáni z krajů, kde jest koní dostatek, případně přebytek. Jest dále nutno, aby potažní síla byla zajištěna bez rozdílu pro každého, kdo ji nutně potřebuje, tedy i pro sociálně slabé. Jest dále potřeba, aby za současného stavu byla všechna potažní síla koňská plně využita. Podchycení všech koní, kteří jsou na prodej, nebo kteří jsou kdekoliv postradatelní a převedení těchto koní do rukou těch, kteří je nutně potřebují k udržení provozu svých závodů, jest možné jen při řízeném zcizování a nabývání koní. Při řízeném zcizování a nabývání koní nemá volný prodej koní místa a proto jest v zemích České a Moravskoslezské zakázán, Prodeje a koupě koní k práci schopných mohou se díti v zemích České a Moravskoslezské jen prostřednictvím okresních národních výborů. Zapojením těchto orgánů lidově demokratické státní správy mají býti vyloučeny všechny zištné zájmy, které byly dosud hlavním činitelem při volném obchodu s koňmi. Okresní národní výbory sledují při své činnosti v oboru zcizování a nabývání koní jen důležité hospodářské zájmy a jsou také jedině s to, postarati se o to, aby i sociálně slabý rolník, případně dopravce a živnostník v okresu mohl opatřiti si potah, který nezbytně potřebuje, za přiměřenou cenu. Při řízeném zcizování a nabývání koní jsou v okresech postradatelní, případně přebyteční koně, přesunováni plánovitě do okresů, případně zemí, kde jest koní nedostatek. Tam jsou přesunutí koně přidělováni okresními národními výbory jen těm, kdož jich nutně potřebují, za přiměřené ceny. Meziobchod a z toho vyplývající zdražení jsou při tom vyloučeny.

Prodej hříbat a koní mladších 2 let, t. j. koní, kteří nemají býti používáni k práci, nýbrž mají býti ještě dochováváni, byl uvolněn do té míry, že každý rolník; v jehož hospodářství jsou dány možností odchovu hříběte, může si je volně zakoupiti přímo u chovatele v okresu nebo v sousedním okresu bez jakéhokoliv prostředníka a z toho případně plynoucího zdražení. O přesun hříbat z okresů výrobních, které jsou zařízeny na prodej hříbat, do okresů, kde hříbata se nechovají a proto jest jich tam nedostatek, dbá Jednotný svaz českých zeměděků za vedení a dozoru ministerstva zemědělství, který musí při tom sledovati také plán v chovu koní. I při těchto přesunech jest vyloučen meziobchod a z toho vyplývající zdražení.

Uvolnění obchodu s koňmi by za dnešních poměrů vedlo k tomu, že by si opatřovali koně jedinci finančně silnější na úkor jedinců finančně slabých, bez ohledu na nezbytnost potřeby koní v závodech, případně plného využití všech potažních sil, jak jest to potřeba vedlo by také ke zdražování následkem meziobchodu a k nejrůznějším nežádoucím praktikám v obchodě.

Ministerstvo zemědělství sleduje v zájmu zemědělství i ostatních spotřebitelských složek velmi bedlivě stav nabídky a poptávky koní a jest připraveno učiniti bez průtahu opatření k uvolnění nabývání a zcizování koní, jakmile budou pro to dány předpoklady, zejména jakmile bude dosaženo toho, že ve všech krajích státu bude počet koní aspoň přibližně vyhovovati jejich skutečné potřebě.

V Praze dne 25. dubna 1946.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP