Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

396.

Odpověď

ministrů financí, zemědělství a dopravy

na interpelaci poslanců Caňkáře, Zeminové, Mikuláše a Ulricha

ve věci pomoci povodní poškozeným zemědělcům a ostatním obyvatelům

v povodí Labe, Jizery, Cidliny, Bystřice a Orlice (tisk 167).

Podepsaní ministři, kterým jsou známy katastrofální následky povodní z února tohoto roku v oblastech interpelací uvedených, uvádějí toto:

Prudké povodně, jež postihly oblast severovýchodních Čech, byly způsobeny abnormálními odtoky sněhové a dešťové vody, poněvadž půda byla jen velmi mělce rozmrzlá, takže nenastalo téměř žádné vsakování a všechna voda odtekla povrchově k tokům. Jde o oblast horního a středního Labe, Úpy, Metuje, Orlice, Cidliny a Jizery i s jejich bočními přítoky.

Ihned po dojití prvních zpráv uložilo ministerstvo zemědělství Jednotnému svazu českých zemědělců oddělení živelních pohrom, aby okamžitě zahájil šetření a řízení podle předpisů vl. nař. č. 39/1940 Sb. o náhradách pozemkové daně a o podporách při živelních pohromách.

Jako první pomoc nejvíce postiženým rodinám v povodí Labe a Orlice uvolnilo ministerstvo financí již 14. února a 5. března t. r. z prostředků ministerstva ochrany práce a soc. péče 430.000 Kčs. V oboru působnosti ministerstva dopravy byla provedena orgány Zemského národního výboru a Ředitelství pro stavbu vodních cest potřebná místní šetření za účelem zjištění na tocích samých. Bylo zjištěno, že povodní byly velmi poškozeny úpravy již hotové, způsobeny škody na úpravách rozestavěných, po př. vodních objektech a na neupravených říčních korytech, což mělo v zápětí poškození sousedních pozemků, budov, veřejných prostranství a pod. Rozsah škod na uvedených tocích jest značný a jejich odčinění vyžádá si nejen větších nákladů, ale i delší doby zvláště tam, kde došlo k porušení jezů, zátopových hrází, mostů a pod.

Pokud jde o opatření na zabránění nových podobných škod, bude nutno především provésti neodkladné opravné práce k uzávěru přerušených zátopových hrází, opravy jezů a zajištění břehů. Za tím účelem provede Zemský národní výbor v Praze a Ředitelství pro stavbu vodních cest svými technickými orgány ještě potřebná detailní šetření a zaměřování, aby byly propočteny náklady nejnaléhavějších prací a mohlo býti přikročeno k finančnímu zajištění prací k odčinění těchto škod pro každý tok samostatně, obdobně jak tomu bylo léta minulá po katastrofální povodni. Tam, kde přes odčinění nejnaléhavějších škod povodňových, jako je vyklizení nánosů v řekách, uzavřených hrází, rekonstrukce jezů, zabezpečení břehů a pod. nelze pro budoucí dobu očekávati plné nápravy, bude nutno přikročiti k soustavným úpravným pracem, sledujícím zlepšení odtokových poměrů v mnohých úsecích říčních již dříve zahájených, jak jest na to pamatováno v návrhu nejbližší pětiletky. Při tom bude brán zřetel k stavbě vodních nádrží, z nichž zvláště projektovaná nádrž u České Skalice a vodní nádrž u Opatovic na Labi budou pro snížení vlny velkých vod na labském toku zvlášť významné.

Pro tento účel bude zapotřebí vypracovati generální projekty úprav odtokových poměrů na tocích, jak je na to v letošním rozpočtu pamatováno. Zemský národní výbor v Praze a Ředitelství pro stavbu vodních cest vypracují proto především podle sjednaného pracovního seznamu příslušné rozvrhy prací k odčinění škod na veřejných tocích způsobených letošní únorovou povodní, načež budou postupně finančně zajištěna nezbytná stavební opatření podle jednotlivých stavebníků. Mimo to ministerstvo zemědělství v rámci jím vypracovaného plánu pamatuje též na zalesnění části horských ploch, které se nehodí pro malou výnosnost zemědělskému obdělávání. Rozšířením lesní plochy bude též zesílen regulující vliv, který - jak známo - vykonávají lesy pokud se týká srážek a odtoků vod, což se projeví i ve zmenšení povodňového nebezpečí.

Pokud jde o pomoc postiženým, podepsaní ministři sdělují, že kromě zpředu zmíněné výpomoci nejvíce postiženým rodinám, budou poskytnuty živelním fondem v Brně náhrady a podpory postiženým zemědělcům podle předpisu vl. nař. č. 39/1940 Sb. dle výsledku šetření uloženého Jednotnému svazu českých zemědělců - oddělení živelních pohrom.

Pokud jde o pomoc postiženým nezemědělcům, je v rozpočtu na rok 1946 na podpory při živelních pohromách pamatováno přiměřenými částkami v prostředcích kap. 23. Všeobecná pokladní správa a v kap. 19. Ministerstvo ochrany práce a sociální péče. Úvěrem v kap. 23 disponuje ministerstvo vnitra a úvěrem v kap. 19 ministerstvo ochrany práce a sociální péče. Ministerstvo vnitra zmocnilo již v únoru t. r. Zemské národní výbory v Praze a v Brně k použití přiměřených částek pro poskytnutí pomoci nezemědělcům postiženým živelními pohromami. Rovněž potřebná opatření za účelem zjištění výše škod a uvolnění podpor z prostředků ministerstva ochrany práce a soc. péče jsou již zavedena. Mimo to poskytuje finanční správa pomoc postiženým ve formě úlev a slev daně pozemkové a domovní v případech poškození lesů, zničení nebo podstatného poškození budov živelní pohromou podle §§ 111 až 116 a 171 zákona o přímých daních, případně ve formě částečného, nebo úplného posečkání dlužné daně, nebo prominutí právoplatně předepsané daně na odůvodněnou žádost poškozeného (§§ 283, odst. 1, a 276, odst. 3 zákona o přímých daních).

V Praze dne 9. dubna 1946.

Ministr financí:
Ministr dopravy:
Ministr zemědělství:
Dr Šrobár v. r.
gen. Hasal v. r.
J. Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP