Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

385.

Odpověď

vlád na interpelaci

poslance dr Uhlíře

o poměrech na Těšínsku (tisk 98).

Vláda odpovídajíc na interpelaci poslance dr Uhlíře a druhů o poměrech na Těšínsku sděluje toto:

Vládě jsou dostatečně známy akce, které se na podepření propagandy proti ČSR prováděly z Polska, především katovickým rozhlasem, rozšiřováním protistátních letáků pašovaných z Polska a pod. Vláda ví také o činnosti cizích příslušníků na Těšínsku, jak je patrno ostatně z odpovědi ministra zahraničních věcí a ministra vnitra na interpelaci číslo 44. Vláda provede s důslednou rozhodností na Těšínsku očistu ve všech vrstvách obyvatelstva, při čemž ministerstvo vnitra a orgány jemu podřízené budou, pokud se týče očisty v řadách učitelstva, kněžstva a průmyslových zaměstnanců, postupovat v dohodě s příslušnými resorty. Pečlivé šetření s provádí zejména o činnosti polských spolků; dokud toto šetření není skončeno, nesmí žádný z těchto spolků vyvíjet činnost. Podobné zkoumání se provádí pokud se týče augsburské církve evangelické ve východním Slezsku. Vláda je ochotna oznámiti výsledky tohoto šetření interpelantům dodatečně.

Při stihání fašistických a protičeskoslovensky orientovaných živlů nelze rozlišovati, zda pachatel byl národnosti české nebo slovenské nebo národnosti jiné. Pokud se fašistická a protičeskoslovenská orientace projevila způsobem zakládajícím skutkovou podstatu soudně trestného činu, je proti pachateli postupováno podle příslušných zákonných ustanovení bez ohledu na jeho národnost.

Těšínská otázka je v celé své šíři a závažnosti předmětem jednání československo-polských, která dosud nebyla skončena a v nichž se bude pokračovati.

V Praze dne 2. dubna 1946.

Předseda vlády:

Zdeněk Fierlinger v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP