Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

383.

Návrh

poslanců dr Veverky, Jaroslava Hladkého, Jos. Kubáta, Mir. Sedláka, Ant. Macháta, V. Holuba a soudruhů

na vydání zákona

o zavedení osidlovacího příspěvku.

Podepsaní navrhují: Prozatímní národní shromáždění rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne .................

o zavedení osidlovacího příspěvku.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Obyvatelům tak zvaného pohraničí, t. j. území, které bylo od Československé republiky v roce 1938 násilně odtrženo, bude vyplácen osidlovací příspěvek a to tehdy, jestliže se na toto území přistěhovali po 5. květnu 1945 a nepřerušeně a trvale na něm bydlí a pracují v řádném pracovním poměru.

§ 2.

Osidlovací příspěvek činí až 10.000.- Kčs podle poměrů sociálních, rodinných a místních. Jeho odstupňování bude upraveno vládním nařízením.

§ 3.

Výplata osidlovacího příspěvku se nebude díti hotově, ale příslušným osobám podle § 1 tohoto zákona budou orgány sociálního pojištění vystaveny dobropisy a to vždy na 1/4 hodnoty osidlovacího příspěvku za každé pololetí od 1. července 1945 do 30. června 1947. Těmito dobropisy bude možno platit nájemné ve zkonfiskovaných domech, přidělené svršky i nemovitý majetek podle dekretu presidenta republiky č. 108/45 a pod. Osoby, které se přistěhují do pohraničí v pozdějších půlletích dvouletého období od 1. VII. 1945 do 30. VI. 1947, obdrží příslušné čtvrtiny osidlovacího příspěvku jen za zbývající půlletí.

§ 4.

Na osidlovací příspěvek nemají nárok ti, kdož jsou do pohraničí přikázáni na přechodnou dobu, nechtějí sem přestěhovati své rodiny a mají nároky na zvláštní přídavky z důvodu pobytu v pohraničí v jiném způsobu.

Osidlovací příspěvek může býti také přiznán nově se přistěhovavším a sociálně slabým osobám samostatně výdělečně činným (národním správcům), pokud i přes pravidelnou a řádnou činnost nemohou vydělati tolik jako osoby při podobné činnosti, jsoucí v pracovním poměru. Podrobnosti upravuje vládní nařízení.

§ 5.

Úhradu a ručení za vydané dobropisy na osidlovací příspěvky převezmou Fondy národní obnovy, zřízené podle dekretu presidenta republiky č. 108/45 v rámci zajištění a hospodářství se zkonfiskovaným nepřátelským majetkem podle tohoto dekretu.

§ 6.

Tento zákon platí zpětně od 1. července 1945 a provedou ho ministr vnitra v dohodě s ministrem ochrany práce a sociální péče a ministrem financí.

Důvodová zpráva.

I když teoreticky jsou mzdy, platy a ceny v pohraničí stejné jako ve vnitrozemí, prakticky jsou v tomto směru četné a velké rozdíly v neprospěch zaměstnaneckých a spotřebitelských vrstev v pohraničí. Navrhovatelé uznávají, že není možno provésti zvláštní stálou mzdovou a platovou úpravu pro pohraničí a proto navrhují zavedení zvláštního a přechodného osidlovacího příspěvku. Je nutno přihlédnouti také k tomu, že poměry nově se přistěhovavších osob do pohraničí ztížila ta okolnost, že musely většinou z počátku vésti dvojí domácnost, později hraditi stěhovací výlohy, jež vzhledem k nedostatku dopravních prostředků a velkému počtu stěhujících se osob byly nadměrně vysoké a v novém prostředí mají též četná a vysoká zařizovací vydání. To platí jak o příslušnících zaměstnaneckých kategorií, tak o malých podnikatelích. Spotřebovali mnohdy při tom své poslední úspory a ti, kdož jich neměli, jsou zadluženi anebo nuceni po marných pokusech o zakotvení v novém prostředí vrátiti se do vnitrozemí. Tyto skutečnosti jsou dnes již všeobecně známé a trpí tím zejména opatřování kvalifikovaných sil, nutných pro plný a plnohodnotný provoz podniků všech odvětví hospodářského života v pohraničí.

Úhrada osidlovacího příspěvku nechť jest opatřena z prostředků Fondu národní obnovy, neboť záležitost opatření a udržení pracovních sil v pohraničí je v souvislosti se zajištěním majetku konfiskovaného podle dekretu presidenta republiky č. 108/45 a event. zvýšení jeho výnosu. Při praktickém provádění tohoto zákona nebude nutno opatřovati hotové peněžní prostředky, což umožní systém dobropisů.

V Praze dne 9. dubna 1946.

Dr Veverka, Hladký, Kubát, Sedlák, Machát, Holub,

Trubecký, Míčka, P. Nosek, Maleček, Podborský, inž. Kafka, Větr, Jungwirthová, Jodas, Straňák, Skaunic, dr Bernard, Přibylová, Bělíková, dr Hlaváček, Kaplan, Lindauer, Smejkal, Vilím.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP