Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

377.

Interpelace

poslanců Křepely, Děda, Přeučila, Zemana a inž. dr Ješe

ministru financí

ve věci kovových markových platidel v pohraničí.

V době po osvobození vydala česká národní rada dne 10. 5. 1945 nařízení, podle kterého vyhlásila konec platnosti markových platidel na území t. zv. protektorátu. Vyhláškou ministra financí z 29. 5. 1945 mohli majitelé říšskoněmeckých platidel složiti tato platidla v době od 6. do 14. 6. 1945 u poštovních úřadů.

V t. zv. Sudetech platila marková platidla do 31. 7. 1945 a musila býti u výměnných míst uložena v době od 1. - 10. 8. 1945. Výměnná místa přijímala však pouze platidla papírová.

Nedostatek drobných mincí byl však tak značný, že některé Národní výbory v pohraničí vydaly nařízení, že drobné německé mince - Pfeniky - musí se přijímati i nadále. Stalo se tak zejména na Těšínsku. Přesto, že tato opatření Národních výborů byla v platnosti pouze několik dnů, přijali zejména drobní živnostníci, i řemeslníci, obchodníci, prodavači novin i soukromníci na drobných kovových mincích částky dosti značné. Pouze některé peněžní ústavy převzaly jako úložky tyto mince do úschovy, jinak zůstaly ve značné míře v rukou jejich příjemců. Konkrétně možno uvésti Občanskou záložnu v Čes: Těšíně, u které bylo uloženo od těchto drobných živnostníků německých kovových mincí za částku Kčs 400.000.-. Všichni tito vkladatelé mincí dožadují se dnes likvidace resp. výměny mincí za nové čsl. peníze, neboť je přijímaly pouze z nařízení Národních výborů. Prodavači novin, trafikanti atd., t. j. příslušníci právě vrstev sociálně nejslabších čekají netrpělivě na likvidaci svých pohledávek za peněžními ústavy, resp. očekávají výměnu anebo náhradu nedobrovolně přijatých německých mincí.

Proto podepsaní poslanci činí na pana ministra financí dotaz:

1. Zda panu ministrovi jsou tyto okolnosti známy?

2. Zda je ochoten vydati příslušná nařízení, aby za tyto německé kovové mince byla jejich majitelům vhodným způsobem poskytnuta příslušná náhrada?

V Praze dne 11: dubna 1946.

Křepela, Děd, Přeučil, Zeman, inž. dr Ješ,

Adam, Peroutka, dr Hlavatý, Vandrovec, dr Šíp, Vála, Uhlířová, dr Pátková, dr Kácl, dr Hřebík, Jedlička, St. Novák, Weiland, Žáčková-Batková, Ulrich, Tichý, dr Neuman, Kout, Urbánek, Tichota, Kobylka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP