Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

370.

Interpelace

poslanců dr Neumana, Firta, dr Horákové, Vandrovce a dr Buriana

ministru financí

ve věci uvolnění vkladů osobám persekvovaným, případně osobám existenčně ohroženým.

Měnová opatření vycházejí ze zásadně správného předpokladu, že každý má žíti ze svého pracovního důchodu.

Než v této všeobecnosti jeví se namnoze nejen tvrdými, nýbrž často nespravedlivými, ba dokonce ohrožují existenčně i ty, kterým právě by bylo třeba poskytnout pomoc i z veřejných prostředků, kdyby neměli vlastních vkladů.

Není povolání, v němž by pracovní důchody za všech okolností stačily ku krytí potřeb rodiny živitelovy. Velmi často třeba sáhnouti k úsporám: v nemoci, při úmrtí atd. Na tyto případy je sice zásadně vydanými směrnicemi pamatováno, ale nikoliv dostatečně. Právě tak výdělečně neschopným nemůže stačiti v dnešní době 1000 Kčs měsíčně a 500 Kčs pro ty, které jsou povinni živiti.

Střádalové pamatovali právě na tyto případy, zejména svého stáří, invalidity, zmenšené výdělečné schopnosti, když ve svém mládí odpírali si, spotřebovati veškeré své pracovní příjmy a pamatovali na tato léta. Jsou povolání, při nichž nestává ani nemocenského, ani invalidního, starobního a pensijního pojištění. Příslušníci těchto povolání byli nuceni ušetřiti ze svých důchodů kapitál, který by je zajistil pro léta stáří a zvýšených potřeb, nechtěli-li připadnouti na obtíž svým příbuzným nebo obci domovské. Šetrnost byla a je úctyhodnou a potřebnou národní vlastností českou. Má-li jí zůstati, musí za všech okolností býti jí zaručena účelnost. Tato pak záleží v tom, že právě za odpírání si v létech tučnějších dostane se střádalům odměny v létech hubených.

Jsou povolání, která mohla dovoleně, aniž by to bylo bývalo nečestným, více vydělávati na př. výtvarní umělci, lékaři a pod. Umělcům na př. tato výdělečná možnost právě pro měnová opatření nyní úplně zanikla; ač by za normálních poměrů mohli sáhnouti k úsporám, nyní jim to není možné pro vázanost vkladů. Při tom nelze o nich říci, že by nechtěli pracovati.

Jsou povolání, která z celoroční práce trží jen po delší době, na př. jen na začátku roku, když se posílají účty za celý předchozí rok, nebo dokonce po více létech, jde-li o větší vědeckou práci.

Jsou případy, že rodiny náhle ztratí živitele. Mají sice úspory, ale pro vázanost vkladů nemohou k nim.

A což ti, jímž dříve bylo konfiskováno jmění a zničena nacistickou persekucí jich existence? Žili léta v zajetí, a když i byli na svobodě, byli odkázáni na dobročinnost a pomoc svých rodin. Nyní na př. jim jsou uvolněny jich vklady, pokud nebyly gestapem vybrány. Musejí si znovu začínati existenci, jež byla zničena, když na př. kanceláře svobodných povolání byly likvidovány. Mohli by sice ze svých vkladů žít do doby, než si založí novou existenci, ze svých vkladů by mohli si znovu poříditi bytové a kancelářské zařízení, ale vše to vyžaduje času. Jich místa jsou obsazena jinými, kteří nebyli za války persekvováni, kteří dobře žili a často těžili i z toho, že jiní příslušníci téhož povolání o ně přišli. I když se persekvovaným nyní podaří založiti si novou existenci, třeba v jiném povolání, není jim často možno ihned z tohoto povolání těžiti. Ale přemnohým, zvláště starším, se již nepodaří v dnešní době najíti zase výdělečné povolání. Všichni ti by potřebovali veřejné pomoci. Mnozí ji nežádají, ale mají snad nárok na to, aby byla jim po létech poroby, byť i jen hospodářské - totiž doby, kdy jich jmění bylo zabaveno - umožněna existence, aby bez úmyslu zákona a bez újmy na dosažení měnového cíle nebyli i nadále trestáni za to, že jim bylo gestapem konfiskováno jich jmění. Majíť zajisté tito aspoň na to právo, aby jim z vázaných jich vkladů byla uvolněna taková částka, jíž je potřebí k jich výživě a jich rodiny, odpovídající jich dosavadním potřebám, i k založení nové existence. Jde snad o výjimečné případy, a je třeba žádati osvědčení takovýchto nároků, ale prokáží-li se, třeba jim v plné míře vyhověti, vždyť jde o oběti nacistického pronásledování! Účel sledovaný měnovými opatřeními se uvolňováním vkladů těmto vkladatelům jistě nezmaří!

Dosavadní směrnice pro povolování výjimek z vázanosti vkladů na tyto mimořádné případy dostatečně nepamatují.

Poukazujíce na tyto okolnosti táží se podepsaní:

Jest pan ministr financí ochoten vydati pokyny pro uvolňování vkladů v případech, kdy by jich důsledné dodržování znamenalo nejen tvrdost, ale i nespravedlnost a nezamýšlené ohrožení existence celých rodin?

V Praze dne 5. dubna 1946.

Dr Neuman, Firt, dr Horáková, Vandrovec, dr Burian,

Zeminová, dr Krajina, Uhlířová, Žáčková-Batková, Děd, Bartoš, Caňkář, inž. dr Kameníček, dr Šíp, Ulrich, Vála, Urbánek, St. Novák, Břicháček, dr Uhlíř, Mikuláš, dr Loubal, Křepela, dr Pátková, Deči, dr Hobza.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP