Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

278.

Odpověď

ministra zahraničních věcí, ministra vnitra a ministra ochrany práce a sociální péče

na interpelaci poslance Viléma Pavlíka

ve věci českých krajanů z Ratibořska, Hlubčicka a Kozelska (tisk 55).

Ministerstvo zahraničních věcí zakročilo opětovně diplomatickou cestou u polské vlády ve prospěch obyvatel českého původu na Ratibořsku, Hlubčicku a Kozelsku a použilo i jiných diplomatických cest a možnost, aby upozornilo na obtíže našich krajanů v těchto krajích.

Aby uprchlíkům z Ratibořska, Hlubčicka a Kozelska bylo přiděleno aspoň to nejnutnější živobytí, dalo ministerstvo vnitra ještě před zimou 1945 pokyn zemskému národnímu výboru v Mor. Ostravě, aby se postaral o ubytování, zásobování, zařazení do práce a o lékařskou péči uprchlíků; tato akce byla prováděna v rámci nynějších možností. Ve vyživování jsou uprchlíci postaveni na roveň místnímu českému obyvatelstvu a zásobování je po přechodných obtížích posledních měsíců minulého roku poměrně uspokojivé. Ve smyslu směrnic ministerstva výživy obdrží každý uprchlík, pokud je moravského (českého) původu a pokud smí se zdržovati na území ČSR, potravinové lístky. Podmínkou je ovšem, že musí míti trvalé bydliště na území ČSR aneb že vyhovuje aspoň předpisům vydaným pro pobyt přechodný. Ježto pomocná akce pro uprchlíky jest již zemským národním výborem, expositura v Mor. Ostravě, zajištěna, nepřichází tu zatím pomocná účast ministerstva ochrany práce a sociální péče v úvahu. Zemský národní výbor byl však upozorněn na možnost zlepšení situace uprchlíků, pokud jde o šatstvo a obuv, pomocí zásilek UNRRY.

Při pražských je jednáních s polskou vládne delegací neopomenula čs. vládní delegace konkretisovat čs. územní požadavky týkající se Ratibořska, Hlubčicka a Kozelska.

V Praze dne 18. března 1946.

Ministr zahraničních věcí:
Ministr vnitra:
Jan Masaryk v. r.
Václav Nosek v. r.

Ministr ochrany práce a sociální péče:

Dr Šoltész v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP