Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

271.

Interpelace

poslanců Mráčka a Pešáka

ministru financí

ve věci rychlé pomoci drobným živnostem řemeslným a obchodním.

České drobné a střední živnosti řemeslné a obchodní dodávaly vždy našemu zahraničnímu i domácímu trhu jakostní a svým uměleckým provedením každé konkurence schopné zboží. Tato skutečnost byla vždy chloubou našich drobných a středních podnikatelů, v jejichž řadách se rodily ty nejlepší myšlenky a vynálezy.

6 let okupace však zdecimovalo stav drobných a středních podnikatelů a dnes jsou mnozí z nich postaveni před problém, co s živností, do které nemají provozovacího kapitálu.

Je proto třeba podat jim pomocnou ruku v duchu našeho vládního programu a zbavit je starosti, jak opatřit pro živnost peněžní prostředky, aby tato neupadala a výroba nevázla.

Je třeba umožnit těm, kteří nemají vázané vklady anebo nemají možnost získat dostatek úvěru na své vázané vklady ve starých korunách, získání tak levného úvěru, aby se nemuseli bát, že budou vydělávat pouze na dlužnický úvěr.

Je nutno poskytnouti jim úvěr u takového věřitele, který nebude sledovat zištné cíle a nebude vypovídat dlužníkům úvěr, kdy se mu zlíbí.

Dnes, po znárodnění akciových bank; jsou zde k tomu možnosti, čehož důkazem jsou již fungující úvěry zaručené státem a poskytované. konsorciem bank u Čs. reeskontního a lombardního ústavu, k zajištění mezd a platů, k opatření surovin a materiálu, a k opatření prostředků k přechodnému zabezpečení podniků.

Máme další příklad úvěru zaručeného státem, úvěru poskytovaného ústavy zemědělského peněžnictví, se schválením Národního fondu pozemkového, novým nabyvatelům půdy v pohraničí.

Něco takového potřebují i naši řemeslníci a živnostníci, aby byli zbaveni starostí o svoje drobné podniky a aby poctivá práce poctivých českých rukou našla své uplatnění.

Navrhujeme proto, aby k podpoře živností řemeslných i obchodních bylo zřízeno zvláštní Konsorcium peněžních ústavů a dalo Čs. reeskontnímu. a lombardnímu ústavu k disposici dostatečná množství peněžních prostředků, protože jenom tehdy bude mít řemeslo zlaté dno, jestliže zbavíme živnostníky starostí, kde vzíti potřebné peníze.

Poskytnutí dobrého a levného úvěru živnostníkům nám dá za odměnu jejich dobrou a poctivou práci a zapojí do výroby všechny zdravé ruce, tak jak to republika potřebuje.

Podepsaní se proto táží:

1. Je panu ministru financí znám neutěšený stav řemeslných a obchodních živností, jak výše vylíčeno?

2. Je pan ministr financí ochoten zaříditi, aby řemeslné a obchodní živnosti dostaly levný úvěr?

V Praze dne 6. března 1946.

Mráček, Pešák,

dr Bureš; Čihák, Zimáková-Zemanová, V. David, Koucký, Janouš, Svoboda, Kazimour, Harus, Kubín, Holuša, Pich-Tůma, Štětka, Václavů, Kubíček, Ledl; Blaha, Kaleta, Štekl.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP