Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

267.

Odpověď

ministra ochrany práce a sociální péče, ministra zemědělství a ministra zdravotnictví

na interpelaci poslance inž. Kafky ve věci sociálního pojištění (tisk 47).

Otázka aktivování pojištění osob samostatně hospodařících, včetně pojištění zemědělců, byla vládou bedlivě sledována již před touto válkou. Práce s vypracováním příslušné předlohy zákona pokročily tak dalece, že se blížily již zakončení. Tento vývoj byl však přerušen mimořádnými poměry, k nimž došlo v době války. Obnovením svrchovanosti nabyla otázka zvýšeného významu, jak patrno z vládního programu usneseného dne 5. dubna 1945 v Košicích, podle něhož se vláda postará, aby sociální pojištění bylo postupně rozšířeno i na osoby samostatně výdělečně činné.

V pracích, přerušených válkou, nemůže býti zatím v plném rozsahu pokračováno; neboť při nynějších podstatných strukturálních změnách ve složení obyvatelstva a v našem národním hospodářství, k nimž došlo a dále dochází hlavně důsledkem znárodnění průmyslu a půdy a přesídlováním obyvatelstva, kterýžto proces není ještě ukončen, byly tak závažně změněny i podklady, z nichž se vycházelo při původních pracích, že musí býti opatřeny podklady zcela nové, což si ovšem vyžádá určitého času. Dále třeba míti na zřeteli, že u jiných početně silných skupin osob samostatně výdělečně činných, jako zvláště u živnostníků a obchodníků, jest zavedení pojištění velmi naléhavé. Je proto nezbytně nutno zahrnouti do pojištění celý soubor těchto osob najednou, a to v rámci proponovaného národního pojištění.

Ministerstvo ochrany práce a sociální péče, ministerstvo zemědělství a ministerstvo zdravotnictví bedlivě sledují sociální a zdravotní poměry zemědělců a usilují o to, aby v souhlasu s usnesením vlády ze dne 5. dubna 1945 bylo sociální pojištění postupně rozšířeno na všechny osoby samostatně hospodařící, a to v prvé řadě alespoň pojištění pro případ nemoci. Přípravné práce, spojené s vypracováním příslušně osnovy zákona o jednotném nemocenském pojištění, zahrnujícím i osoby samostatně hospodařící, blíží se již k závěrečnému stadiu, takže ministerstvo ochrany práce a sociální péče bude moci v krátké době návrh osnovy rozeslati do meziministerského připomínkového řízení a po jeho skončení předložiti jej k dalšímu ústavnímu projednání.

Pokud jde o zdravotní péči na venkově, uvádí se toto:

O zlepšení zdravotní služby na vsi pečuje ministerstvo zdravotnictví plánovitou distribucí zdravotního personálu a přípravou plánovitého vybudování sítě léčebných a ošetřovacích ústavů. V meziministerském řízení se právě projednává osnova zákona o poradenské zdravotní péči, kterou se postátňují zdravotní poradny. Státní poradny, začleněné do okresních ústavů lidového zdraví, pomohou nám mnoho i v boji proti tuberkulose, zejména prováděním řadového roentgenového vyšetřování zemědělského obyvatelstva, o němž bude tudíž postaráno stejně jako o obyvatelstvo městské.

Pokud jde o péči o matku, sestátněním preventivního poradenství se zhustí síť poraden. Budou zřízeny 4 další školy pro výchovu porodních asistentek. Porodnice mají býti zřízeny při okresních a oblastních nemocnicích tak, aby alespoň 80% rodiček mohlo slehnouti v nemocnici.

V Praze dne 7. března 1946.

Ministr zdravotnictví:
Ministr zemědělství:
Dr Ad. Procházka v. r.
J. Ďuriš v. r.

Ministr ochrany práce a sociální péče:

Dr. Šoltész v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP