Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

264.

Odpověď

ministrů průmyslu a vnitřního obchodu

na interpelaci poslanců Žáčkové-Batkové, Uhlířově, Langra, dra Loubala,

Jedličky a Stan. Nováka

ve věci zvýšení kontingentu textilního zboží a obuvi válečnými událostmi

těžce postiženému politickému okresu vyškovskému (tisk 5).

K předneseným dotazům podává se toto vyjádření:

ad 1. Oběma dotazovaným ministerstvům je známa nepříznivá ošacovací situace obyvatelstva v krajích válečnými událostmi postižených. Ministerstvo průmyslu dalo již v srpnu m. r. Hospodářské skupině textilního průmyslu písemný pokyn; aby textilní zboží nebylo u výrobce zdržováno; nýbrž, aby bylo dáno co nejrychleji do oběhu tak, aby zásobování obyvatelstva mohlo býti pokud možno během této zimy zlepšeno. Ministerstvo vnitřního obchodu přihlíželo zvláště k tomu, aby z výroby uvolněné textilie dostaly se především oněm krajům, které nejvíce válkou utrpěly. Tak byla na př. okresu vyškovskému poskytnuta zvláštní výpomoc v pleteném a stávkovém zboží ještě na podzim m, r. v bodové hodnotě téměř 500.000 bodů.

Obě dotázaná ministerstva dala souhlas k zvláštní pomocné akci moravské, mající za účel zásobiti postižené kraje moravské textiliemi. V rámci této akce prováděné Zemským národním výborem v Brně bylo povoleno dodati na Moravu pletené a stávkové zboží v hodnotě 10,000.000 bodů a cca 2,000.000 metrů zboží bavlněného. Tato akce se dosud provádí a znamenala by podstatné zlepšení zásobováni textiliemi též pra okres vyškovský.

Rovněž svízelná zásobovací situace obuvi okresu vyškovského je oběma ministerstvům známa a byla učiněna jednak na podzim, jednak během měsíce ledna opatření, aby tomuto prekérnímu stavu bylo v rámci daných možností odpomoženo. Všechny děti do dokončeného 12. roku byly opatřeny koženou obuví. Kromě toho obdržel okres vyškovský v listopadu 1945 9.000 poukazů na koženou vycházkovou obuv a v lednu t. r. dalších 10.000. Individuelní žádosti podávané jednotlivými obcemi okresu vyškovského se vyřizují, pokud je zboží pohotově, naprosto blahovolně a rovněž Zemskému národnímu výboru v Brně byl dán pokyn, aby při rozdělování kontingentů, přidělovaných mu pro zemi Moravskoslezskou ministerstvem vnitřního obchodu, bylo ve zvýšené míře pamatováno na okres Vyškov. Ministerstvo vnitřního obchodu je ochotno i nadále poskytnouti okresu vyškovskému i jeho postiženým obcím mimořádný příděl obuvi, pokud nevystačí s dosavadními kontingenty.

ad 2. až 4. Na základě žádosti úřadu okresního národního výboru ve Vyškově svolilo ministerstvo vnitřního obchodu výměrem z 10. ledna 1946, č. j. 119.479 výjimečně k tomu, aby u všech textilií, obhospodařovaných s hlediska spotřeby, okresní národní výbor ve Vyškově překročil stanovené kontingenty v takové výši, jaká by odpovídala skutečným zásobám textilií na okrese.

ad 5. Distribucí pracovních obleků a pracovní koženou a gumovou obuví byla ministerstvem vnitřního obchodu pověřena Ústřední rada odborů, komise pro zásobování pracujícího lidu. Tak bylo u této zjištěno, učinila tato veškerá opatření, aby příděly pracovního šatstva i obuvi podnikům v okrese vyškovském byly upraveny tak, aby dělnictvu zaměstnanému v podnicích průmyslových; jakož i živnostech a zemědělství byl umožněn náležitý pracovní výkon. V lednu t. r. vyzvala Ústřední rada odborů úřad okresního národního výboru, aby jí byly hlášeny ony podniky, u nichž zaměstnanectvo není dosud náležitě vybaveno pracovním šatstvem a obuví.

ad 6. Dle svrchu uvedeného mají obě dotázaná ministerstva za to, že byla učiněna všechna potřebná opatření pro zajištění nutného ošacení obyvatelstva okresu vyškovského v rámci daných možností.

V Praze dne 20. února 1946.

Ministr průmyslu:
Ministr vnitřního obchodu:
Laušman v. r.
Dr Ivan Pietor v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP