Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

263.

Odpověď

ministrů financí, zemědělství, dopravy a národní obrany

na interpelaci poslanců Zeminové, dr Šípa, Děda a Firta

ve věci nacisty násilně vyklizených a poškozených obcí okresu rokycanského

(tisk 50).

K bodu I. Jsou mi dobře známy útrapy, které postihly obyvatele nacisty vyklizených obcí a ministerstvo zemědělství nepouštělo a nepouští se zřetele otázku jejich znovuosídlení na jejich původních hospodářstvích a pomoci při rekonstrukci jejich usedlostí.

a) Lesy v okolí poškozených obcí, hlavně Kolvína, Skořic a Padrti, jsou majetkem čs. vojenské správy, tvoříce součást lesního komplexu brdské střelnice. Ministerstvo zemědělství v této oblasti nemá lesního majetku, nemohlo by proto hospodárně uspokojit potřebu obyvatelstva.

Vojenská správa se vynasnaží, aby ve věci opatření potřebného stavebního dříví vyšla postiženému obyvatelstvu těchto obcí co nejvíce vstříc. K tomu účelu přizpůsobí své běžné těžební plány tak, aby ještě během této zimy a jara 1946 bylo ve vojenských lesích, pokud to ovšem stav těchto lesů po nadměrných válečných těžbách a těžkých přírodních katastrofách posledních let připouští, vyrobeno co možná nejvíce potřebného stavebního dříví, a to pokud možno v polohách k obci gravitujících, a při odprodeji tohoto nebo i jiného již vyrobeného stavebního dříví bude dávána přednost postiženému obyvatelstvu.

Tato akce ovšem předpokládá, že Trhové sdružení lesního a dřevařského hospodářství uvolní k tomuto účelu přiměřené množství nákupních listů a že Ústředna pro lení a dřevařské hospodářství bude tolerovati, aby těžba dříví ve vojenských lesích, pokud jde o poměry jednotlivých druhů, mohla být naznačeným způsobem poněkud přesunuta ve prospěch většího podílu kmenového dříví stavebního.

Stavební dříví potřebné pro opravy stavení obhospodařuje však všeobecně ministerstvo dopravy - veřejná správa technická - prostřednictvím technických oddělení okresních národních výborů, které přidělují dřevo na nutné práce. Ministerstvo zemědělství požádalo proto ministerstvo dopravy - veřejnou správu technickou, aby přidělilo rokycanskému okresu zvýšený kontingent stavebního dříví pro potřeby dotyčných obcí.

b) Ministerstvo zemědělství vyhláškou č. 317 z r. 1945 zařídilo, aby krajům postiženým válkou, byla cestou zemědělské svépomoci poskytnuta pomoc přídělem užitkového dobytka, a to z krajů, kde válka zanechala dobré stavy dobytka a kde je zemědělec morálně povinen pomoci zemědělci válkou postiženému. Ceny za tento dobytek placené odpovídají jednotlivým kvalitním třídám za dobytek jatečný. Mimo tuto akci byl uskutečněn dovoz dobytka ze Švýcar cestou kompensační. Tento dobytek byl předáván zemědělcům za ceny velmi přiměřené, tak na př. vysokobřezí krávy švýcarského původu byly předány zemědělcům na Benešovsku průměrně za 9500 Kčs za kus.

Ministerstvo zemědělství také zařídilo oběžníkem č. 44.380-II-1945 na všechny okresní národní výbory (okresní správní komise), aby žádosti obcí a zemědělských podniků, které byly postiženy válkou, o příděl dobytka zasílaly přímo Svazu pro dobytek, maso a ryby v Praze, který o nich rozhodne podle směrnic Poradního sboru v ministerstvu zemědělství. Současně bylo zařízeno, aby Národní banka československá uvolnila vázané vklady zemědělců postižených válkou na nákup dobytka, což se také stalo oběžníky Národní banky československé ze dne 14. listopadu 1945, čís. 26.321 a ze dne 10. ledna 1946, č. 153.212, jimiž se uvolňuje na hovězí dobytek 3500 Kčs a na selata 500 Kčs za kus.

Ministerstvo zemědělství současně zařizuje u okresního národního výboru v Rokycanech, aby obce Padrť, Kolvín, Skořice, Štítov, Trokavec, Vísky a Příkosice byly vyrozuměny o možnosti získání dobytka hovězího a event. i selat v přemísťovací akci a vyzvány k podání žádostí.

c) Ministerstvo zemědělství nezamýšlelo a nezamýšlí zříditi pastvinářské družstvo na pozemcích dotyčných obcí, takže všechny obavy toho se týkající jsou úplně neopodstatněné. Poznamenávám, že ministerstvo zemědělství, odbor IX., zřizuje pastviny a zakládá pastvinářská družstva jen v pohraničí, v rámci řízení podle dekretu presidenta republiky č. 28/1945 Sb. na půdě zkonfiskované podle dekretu presidenta republiky čís. 12/45 Sb. Obce v okresu rokycanském, jichž se interpelace týká, leží ve vnitrozemí a proto při zakládáni pastevních družstev ministerstvem zemědělství nepřicházejí v úvahu.

Pokud by na území těchto obcí šlo o půdu konfiskovanou bodle dekretu presidenta republiky č. 12/45 Sb., pak zřízení pastvin by záleželo v prvé řadě na návrhu místních lidových orgánů (místních a okresních rolnických komisí), které spolupůsobí při místním přídělovém řízení (§ 9, odst. 3-6 cit. dekretu).

K bodu II. Vojenská správa na základě dekretu presidenta republiky ze dne 19. května 1945, č. 5 Sb., o navrácení půdy do rukou původních vlastníků, která jim byla odebrána za doby okupace, nečinila žádných překážek občanům k návratu na původní majetek.

V okrese rokycanském za doby okupace byla původní plocha vojenského tábora v Brdech z roku 1938 rozšířena Němci o obec Padrť, Kolvín, Skořice, Štítov, Trokavec a Vísky i s celými katastry. Z těchto obcí byli Češi vyhnáni a kraj byl výhradně používán německým vojenským velitelstvím v Jincích.

Ihned po květnové revoluci se většina obyvatelstva českého vrátila na své původní majetky a vojenská správa jim nikterak nebránila v návratu na jejich půdu, neboť dobře věděla, že tito obyvatelé byli za okupace velmi citelně poškozeni, a nebude dále požadovati jejich katastru k rozšíření tábora. V rozšířeném prostoru tábora ponechá si vojenská správa pouze vojenské objekty vybudované okupanty.

Komisionelní odevzdání pozemků, zabraných okupanty za účelem rozšíření střelnice Brdy, provedl býv. státní pozemkový úřad za účasti zástupců ministerstva národní obrany ve dnech 4. - 7. prosince 1945.

Vojenská správa má zájem pouze o několik parcel (pozemk.) v severním cípu tábora (u Jinců), které leží mimo původní hranice tábora. Bývalý státní pozemkový úřad jedná na žádost vojenské správy s majiteli těchto pozemků o ponechání pozemku pro účely vojenské správy. Jednání se vede bez jakéhokoliv nátlaku a majitelé pozemků souhlasí s požadavky vojenské správy.

Není tedy žádných předpokladů k domněnce, že vojenská správa hodlá znovu zabrati některé obce ležící na okupanty rozšířeném území výcvikového tábora Brdy.

K hodu III. Ve prospěch navrátilců do území bývalých vojenských cvičišť v Čechách, do něhož patří i poškozené obce okresu rokycanského, zprvu uvolnila Národní banka československá se souhlasem ministerstva financí a ve shodě s Koordinančním výborem pro obnovu území býv. vojenských cvičišť v Čechách z vázaných vkladů na nejnutnější životní potřeby 1000 Kčs pro rodinu navrátivší se do těchto oblastí.

Na nápravu škod způsobených na majetku za okupace mohou podle směrnic ministerstva financí ze dne 15. prosince 1945 (uveřejněných v Úředním listě I., č. 156 ze dne 19. prosince 1945) peněžní ústavy, u nichž mají navrátilci vázané vklady, ve vlastní pravomoci na předložení řádných dokladů uvolniti potřebné částky až do 5000 Kčs.

Dále sjednala Národní banka československá se Sdružením českých měst a obcí vyvlastněných za okupace dohodu k urychlenému vyřízení žádostí jednotlivých navrátilců o uvolnění vázaných vkladů v tom smyslu, že jmenované Sdružení prostřednictvím svých důvěrníků v jednotlivých obcích takové žádosti, ověřené místními národními výbory, hromadně předá příslušným úřadovnám Národní banky Československé. Tyto žádosti se vyřizují přednostně.

K bodu IV. Místní národní výbor v Příkosicích a další místa trati Rokycany-Nezvěstice požádala ředitelství státních drah v Plzni o úprava jízdního řádu, a to hlavně v tom smyslu, aby vlaky jezdící v trati Rokycany-Mirošov byly prodlouženy až do Příkosic (celkem 5 vlaků). Ředitelství stát. drah. v Plzni mohlo vyhověti žádosti jen částečně a prodloužilo do Příkosic 2 motorové vlaky. Pro nedostatek pohonných látek musely však býti tyto vlaky dočasné zrušeny. Zrušené vlaky budou opět zavedeny a též ostatním požadavkům bude vyhověno, jakmile to provozní poměry dovolí.

Ministerstvo dopravy připomíná, že na trati Rokycany-Mirošov jezdí denně 6 dvojic vlaků, na trati Mirošov-Nezvěstice 4 dvojice vlaků. Podle názoru ředitelství stát. drah v Plzni není potřebí prozatím zaváděti další vlaky.

Pro trať Mirošov-Padrť-Rožmitál p. Tř. má koncesi k pravidelné dopravě osob A. Navrátilová z Rožmitálu p. Tř. Tato však prozatím dopravu neprovozuje, jelikož nemá v provozu schopný autobus. Linka ČSD nemůže býti prozatím zřízena jednak pro naprostý nedostatek autobusů, jednak, že silnice pro jízdu autobusem jest ve velmi špatném stavu. Přes to však ředitelství státních drah v Plzni uvažuje o vhodné úpravě autobusové dopravy v tamním kraji.

V Praze dne 28. února 1946.

Ministr zemědělství:
Ministr nár. obrany:
Ministr financí:
Ministr dopravy:
Ďuriš v. r.
Gen. Svoboda v. r.
Dr V. Šrobár v. r.
Gen. Hasal v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP