Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

260.

Interpelace

poslanců Pavlána, Kaplana a Trubeckého

ministru ochrany práce a sociální péče

ve věci výplat důchodů důchodcům v pohraničí.

Okupace na Těšínsku přivodila chaotické poměry ve výplatách pensí nebo důchodů pensijních či invalidních příslušnými říšsko-německými nositeli pojištění.

Občanům české a polské národnosti, kteří se nedali přinutiti k přijetí t. zv. Volkslist, odmítly německé pojišťovny buď vůbec přiznati důchod, ač tu byly dány podmínky pro pense invalidní nebo jiné a nebo přiznaly takové důchody pod podmínkou, že se uchazeč o důchod prokáže t. zv. Volkslistou. Kdo této výzvě nevyhověl, byl bud' vůbec odmítnut, nebo důchod změněn v invalidní podporu RM 15.- měsíčně.

Po revoluci uplatňovali pensisté své nároky na důchody. Kdo se z nich obrátil na ÚSY nebo VPÚ byl odkázán na strohé znění výnosu ministerstva ochrany práce a soc. péče o tom, že ústavy mají pokračovati ve výplatách důchodů osobám české nebo jiné slovanské národnosti a že proto těmto postiženým antifašistům nebyly říšsko-německými pojišťovnami důchody vypláceny, nemůže býti ve výplatě pokračováno. Tím tedy pojišťovny sankcionovaly řádění fašistických okupantů v řadách našich nejpotřebnějších - v řadách pensistů - kteří zůstali věrni.

Ten, kdo se obrátil na úřad sociálního pojištění a prokázal svůj nárok, zejména, když prokázal, že byl zbaven důchodů z důvodů politických, byl na tom mnohem lépe, neboť tyto úřady postupovaly měsíční zálohové výplaty. Dnem 1. XII. 45 přestaly však i tyto úřady sociálního pojištěni vypláceti zálohové měsíční splátky a celou agendu převzaly ÚSP a VPÚ. Od listopadu 1945 do dnešního dne jsou pensisté bez veškerých prostředků a odkázáni na vybírání z vázaných vkladů, které jsou povětšině v mackových platidlech a tudíž blokovány. A toto vše děje se v době, kdy pensistům byly přiznány zákonem značné přídavky.

Podepsaní činí dotaz na pana ministra ochrany práce a soc. péče:

1. Jsou okolnosti uvedené v interpelaci panu ministrovi známy?

2. Co hodlá pan ministr v zájmu pensistů na Těšínsku podniknouti, aby s urychlením byla sjednána náprava?

V Praze dne 7. března 1946.

Pavlán, Kaplan, Trubecký,

Cipro, dr Erban, dr Peška, P. Nosek, Hladký, J. Novotný, Vaněk, Podhorský, dr John,

Görner, Maleček, dr Hájek, Konopa, dr Bernard, Machát, Straňák, Vaverka, Lindauer, Kratochvíl, Kubát.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP