Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

257.

Interpelace

poslanců Čivrného, Pavláska, Halase a Kazimoura

předsednictvu vlády republiky Československé

o ubezpečení sbírek Národního musea v Praze.

Situace Národního musea v Praze je kritická. Budova na Václavském náměstí nestačí pojmouti ani polovinu sbírek. Nemá ani vhodných pracoven (zaměstnanci dnes pracují v nevhodných a zdravotně závadných místnostech), ani řádných depositářů. Nedostatečný skladištní prostor je přeplněn a výstavní sály nestačí k uskutečnění takového výstavního programu, jaký by odpovídal bohatství sbírek. Nejcennější materiál, který byl za války z důvodů protiletecké ochrany ukryt po různých hradech a zámcích českých, nemůže býti pro naprostý nedostatek místa svezen zpět a v nevyhovujících vlhkých místnostech venkovských zámků spěje vstříc zkáze. Budovy, které byly Zemským národním výborem po revoluci zajištěny pro Národní museum, byly přes všechny protesty Národnímu museu postupně zase vzaty a určeny k jinými účelům, aniž byla za ně Národnímu museu poskytnuta vhodná náhrada. Jest proto nezbytné, aby vláda co nejrychleji opatřila Národnímu museu vhodné náhradní budovy.

Nejkřiklavější je připal botanického oddělení Národního musea. Po dvojím provisoriu nastěhovalo se botanické oddělení po revoluci do Pečkovy vily v Bubenči, která byla Národnímu museu přidělena Národní radou a Zemským národním výborem. Tam přestěhovalo botanické oddělení urychleně svoje sbírky (240 stěhovacích vozů) a z velké části je již také instalovalo. Usnesením vlády byla však po půl roce tato budova pojata do plánované čtvrti přepychových hotelů pro cizince, ač se pro tento účel nehodí. Při dvojím stěhování botanických sbírek vznikla škoda, jež byla mírně odhadnuta.na 18,000.000 Kčs. Další nové stěhování by poškodilo nenahraditelné sbírky tohoto oddělení, které budovaly od doby národního obrození celé generace českých přírodovědců, ještě daleko více.

Poněvadž jde o nenahraditelný národní majetek nesmírné ceny a velikého významu vědeckého, zvláště dnes, když ve střední Evropě bylo mnoho velkých musejních sbírek zničeno válkou, je zájmem národním, aby tyto,sbírky byly ponechány v dosavadní budově Pečkovy vily v Bubenči, a to bud' definitivně, nebo alespoň tak dlouho, než `bude pro botanické oddělení Národního musea získána vhodná definitivní budova. K zajištění ostatních sbírek Národního musea bylo by třeba získati budovu, do níž by byly přestěhovány sbírky zoologické (výstavní i depositární), takže by se uvolnil v hlavní budově na Václavském nám. prostor pro ostatní sbírky. Jen tak by ústav mohl plnit své vědecké a lidovýchovné poslání. Snad by zde bylo možno aspoň částečně využíti budovy Zemědělského musea na Letné, která je ovšem vyhrazena již jiným účelům. Jinak by bylo třeba opatřiti vhodnou budovu alespoň pro depositární sbírky a pracovny přírodovědeckých oddělení Národního musea: Je třeba také pamatovati na získání vhodné budovy pro knihovnu Národního musea, jež co do počtu svazků v poslední době nesmírně vzrostla.

Národní museum rozsahem svých sbírek, vědeckou prací, lidovýchovným posláním a kulturním významem plní úkol celostátní a bylo by proto vůbec nutno, aby se stalo ústavem státním. V duchu připravovaného musejního zákona chystá se také reorganisace Národního musea, která předpokládá postátnění ústavu a kterou by bylo Národní museum přebudováno v soubor ústavů podle vědních oborů a kulturního poslání pod souborným názvem Národního musea. Je v zájmu národa, aby postátnění Národního musea bylo uskutečněno co nejdříve a aby tím byla tomuto ústavu poskytnuta možnost, státi se prostředníkem, mezi vědou a lidem.

Tážeme se proto předsednictva vlády:

1. Jsou předsednictvu vlády uvedené skutečnosti známy?

2. Je předsednictvo vlády ochotno učiniti neprodleně všechna nutná opatření a zabezpečit sbírky Národního musea v Praze, s ohledem na náměty obsažené v této interpelaci?

V Praze dne 7. března 1946:

Čivrný, Pavlásek, Halas; Kazimour,

Harus, dr Bureš, Zimáková-Zemanová, Svoboda, V. David, Koucký; Janouš, Kubin, Holuša, Pich-Tůma, Štětka; Václavů, Kubíček, Ledl, Pešák, Blaha, Kaleta, Mráček, Štekl; Čihák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP