Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

251.

Interpelace.

poslanců Adama, dra Krajiny a Hory

vládě republiky Československé

ve věci odčinění křivd způsobených okupací a válkou

studujícímu dorostu.

Okupace a válka způsobila zavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 a mnohých jiných středních a odborných škol v posledních letech války. Tím byla studujícímu dorostu způsobena ztráta mnoha let pro jeho studium a povolání. Někteří studenti však v době uzavření vysokých škol absolvovali v příslušných úsecích povolání praxi potřebnou k normálnímu výkonu svého povolání. Přese všechna ujištění domácích i zahraničních činitelů není tato praxe uznávána a absolventi vysokých odborných a středních škol jsou nuceni odbývati ji znovu. Tím je ztráta mnoha roků způsobených okupací a válkou ještě zvětšována. To se týká hlavně mnoha mladých lékařů, právníků; lékárníků; techniků, absolventů průmyslových škol a obchodních akademii.

Do státní služby po 5. květnu 1945 byla přijata řada vysokoškoláků a absolventů odborných a středních škol, kteří uzavřeli svá studia po znovuotevření škol v osvobozené vlasti, t. j. po 5. květnu 1945. Jde ve velké většině o osoby, které za války uzavřely manželství a založily rodinu a byly jako intelektuálové předmětem nacistické persekuce. Vzhledem k datu nastoupení do státní služby nevztahuje se na tyto osoby dekret presidenta republiky o odčinění křivd stát. zaměstnancům, takže musí dle platového zákona. nastupovati jako čekatelé. Na dobu nuceného uzavření českých vysokých škol a jiných odborných a středních škol je tudíž fakticky pohlíženo jako na zaviněné přerušení studia.

Tento stav postihuje tyto osoby také v soukromých službách a způsobuje zařazování do nižší platové kategorie. Je tedy nutno, aby pro všechna v úvahu přicházející povolání byla uzákoněna příslušná úprava, umožňující započítání válečných let strávených v praxi do doby praxe nutné k řádnému výkonu povolání.

Podepsaní se proto táží vlády republiky Československé:

1. Jest vládě znám shora popsaný stav věci?

2. Podnikla vláda účinné kroky k nápravě tohoto stavu?

3. Jest vláda ochotna urychleně předložiti parlamentu osnovu zákona o odčinění křivd studujícímu dorostu?

4. Jal bude vláda řešiti zmíněné problémy do doby než bude příslušná úprava uzákoněna?

V Praze dne 6: března 1946.

Adam, dr Krajina, Hora,

Zeman, dr Šíp, Přeučil, Břicháček, dr Kameníček, Langr, Křepela, Tichota, Klátil, Kobylka, Caňkář, dr Horáková, dr Loubal, Děd, Jedlička, Čížek, Vandrovec, Žáčkové-Batková, Urbánek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP