Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

244.

Odpověď

ministrů vnitřního obchodu a průmyslu

na interpelaci poslance Cíglera

ve věci vadné organisace distribuce textiliemi a uvolnění těchto výrobků (tisk 42).

Metrové textilní zboží, určené k dalšímu zpracování oděvním průmyslem a řemeslnou výrobou, zajišťuje ministerstvo průmyslu na základě ustanovení dekretu presidenta republiky č. 109/45 Sb. z. a n. o řízení výroby. Podíl metrového zboží; který není určen k dalšímu zpracování, přichází do obchodu k přímé spotřebě. Zboží určené k zpracování oděvním průmyslem nezůstává nevyužito, nýbrž jest běžně zpracováno a ve formě hotových výrobků plynule přiváděno do obchodu. Celkový podíl metrového zboží zajištěného-konfekci, jest pouze dílem celkové produkce textilního průmyslu a výrobnost konfekčního průmyslu jest jím využívána pauze asi z 1/4.

Distribuce textilního zboží, připadající na obchod byla prováděna tak; že distribuční oddělení Hospodářské skupiny textilního průmyslu si vyžádalo od Hospodářské skupiny velkoobchodu návrh odběratelů pro zboží z výroby uvolňované. Distribuce takto prováděná, týkala se pouze zboží zajištěného u výrobních podniků v pohraničí. Dnem 8. ledna 1946 ministerstvo vnitřního obchodu tento distribuční systém změnilo v tom směru, že bylo obchodu umožněno, aby nakupoval od výrobce přímo, i v pohraničí, tak jako tomu bylo již dříve ve styku mezi obchodem a výrobcem ve vnitřním území. Distribuční oddělení Hospodářské skupiny čs. textilního průmyslu funguje nyní již jen k zajištění mimořádných ošacovacích a pomocných akcí, vládou nařízených.

Distribuční oddělení Hospodářské skupiny čs. textilního průmyslu nebylo zřízeno z důvodů kontroly národních správců výrobních podniků; nýbrž proto, aby okamžitým zákazem disposic se zbožím, vydaných po revoluci pro výrobní firmy v, pohraničí, bylo zabráněno nežádoucím manipulacím.

Pokud Hospodářská skupina maloobchodu byla pověřena, aby distribuovala část přídělu určeného pro velkoobchodní firmy, dalo se tak z toho důvodu, že maloobchodní firmy, zvláště větší podniky, nemajíce možnost přímého nákupu u výrobce, měly participovati na vyšším přídělu než jakého by se jim dostalo volnou disposicí velkoobchodníků. Se zřetelem k tomu, že se rozdělování ukázalo zdlouhavým, bylo velmi záhy od něho upuštěno v zájmu urychlené distribuce a velkoobchodu bylo přikazováno, aby jemu přidělené zboží disponoval a přiděloval do okresů válkou těžce poškozených, jež byly případ od případu určovány, v rámci svých dřívějších obchodních styků.

Vznesené otázky se zodpovídají takto:

1. Těžkopádný distribuční systém, zavedený v době porevoluční a tehdejšími poměry odůvodněný, byl a jest stále zjednodušován. Dosud stávající nedostatek textilního zboží na trhu, nevyvěral a nevyvěrá ani tolik z předpisů, distribučních, jako dosud z nedostačující výroby tohoto zboží vůbec.

2. Systém výrobních úkolů jest základním pilířem provádění plánovité textilní výroby. Potřeba čs. armády, ostatních veřejných spotřebitelů a všech průmyslových odvětví v t. zv. specielním textilu, stojí na prvém místě: Ani nutnost vývozu nemůže být přehlížena. Potřeba civilního obyvatelstva může býti tedy uspokojována pouze v míře omezené.

3. Jak v úvodu uvedeno, k uvolnění styku mezi obchodem a výrobcem došlo opatřením ministerstva vnitřního obchodu z 8. ledna 1946.

4. Uvolněním distribuce (viz bod 3) urychluje se přísun zboží spotřebiteli a u výrobce zabraňuje se národohospodářským škodám, vznikajícím ze skladování zboží.

5. Zadávání výroby textilním továrnám výrobními odděleními při Hospodářské skupině čs. textilního průmyslu; děje se na základě výrobního plánu, schvalovaného dosud ministerstvem průmyslu. Činnost těchto oddělení je stále ministerstvem průmyslu kontrolována Také činnost distribučního oddělení Hospodářské skupiny čs. textilního průmyslu byla a jest oběma ministerstvy revidována.

V Praze dne 20. února 1946.

Ministr vnitřního obchodu:
Ministr průmyslu:
Dr Ivan Pietar v. r.
B. Laušman v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP