Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

204.

Interpelace

poslanců Langra, dr Loubala a Žáčkové-Batkové

ministru financí

ve věci daňového zatížení obchodů spravovaných národními správci.

Dekretem pana presidenta republiky ze dne 19. května 1945, čís. 5/45 Sb. z. a nař., byli ustanoveni na obchody po Němcích národní správcové. Tito podle citovaného dekretu přejímají veškeré povinnosti a závazky po bývalých majitelích. V mnoha a mnoha případech jeví se povinnosti téměř nesplnitelné. Z nesčetného množství případů, ohrožujících při plnění závazků existenci a provozování obchodů, uvádíme tento:

Ph. Mr. Jiří Fischer byl dekretem ZNV v Brně ze dne 19. prosince 1945 ustanoven národním správcem lékárny "U bílého anděla" v Jihlavě, Masarykovo náměstí č. 38, jejímž majitelem byl Němec Dr. Ph. Mr. R. Inderka. Lékárna jest ve vlastním domě, jehož odhadní cena činí 350.000 Kčs (tři sta padesát tisíc Kčs). Dům jest zatížen těmito hypotekárními dluhy:

Úvěrní ústav 156.000 Kčs, Spořitelna města Telče 34.000 Kčs, paní Hornová v Jihlavě 50.000 Kčs. Celkové hypotekární dluhy činí 240.000 Kčs (dvě stě čtyřicet tisíc Kčs).

Lékárnického zboží bylo převzato p. Ph. Mr. Fischerem, jak odhadla inventura provádějící komise za 117.000 Kčs. Obchodní dluhy jsou tyto: Medica 28.000 Kčs, Hellco 7500 Kčs, Farmacia 2.654.40 Kčs. Celkové obchodní dluhy činí 38.154.40 Kčs.

Daně dřívějším majitelem lékárny placeny nebyly. Nedoplatky daňové činí do roku 1944 částku 170.000 Kčs i(jedno sto sedmdesát tisíc Kčs). Veškeré dluhy dosahují částky 449.500 Kčs - téměř půl milionu Kčs. Nutno počítati se zvýšením oné číslice až budou známy daně za rok 1944 a 1945.

Počátkem prosince 1945 byl p. Ph. Mr. Fischer berní správou v Jihlavě vyzván, aby se dostavil na berní úřad za účelem likvidace daňových nedoplatků. Se zřením k tomu, že lékárna byla téměř vydrancována a demolována a p. Ph. Mr. Fischer veškerou rodinnou peněžní hotovost investoval na opravu zařízení lékárny a nákup léčiv, aby provoz lékárny zabezpečil, podal 27. prosince 1945 bernímu úřadu v Jihlavě žádost o zproštění závazků po bývalém majiteli lékárny.

Jmění, jehož správcem je p. Ph. Mr. Fischer, podléhá dle dekretu č. 108/45 Sb. z. a n. konfiskaci. Tento dekret mluví i o dluzích a výslovně uvádí, že jest věcí Fondu národní obnovy, aby dluhy sepsal a rozhodl, pokud budou uhrazeny. Jde o normu specielní a není proto možno vésti ani zjišťovací ani uhrazovací exekuci na konfiskování jmění. Berní úřad v Jihlavě dosud žádost p. Ph. Mr. Fischera nevyřídil.

Připomínáme, že případ p. Ph. Mr. Fischera není ojedinělými. Mnozí národní správcové, plníce národní povinnost plynoucí z příkazu doby, opustili svá klidná existenčně zajištěná místa, šli do málo vlídného prostředí, aby zachránili vše to, co zachrániti lze pro milou republiku. Byvše obšťastněni tak těžkými a neúnosnými povinnostmi rázu finančního, pod nimiž přímo klesají, pozbývají mnozí odvahu a chuť za takových okolností svěřená místa zastávati. Je třeba tyto poměry pokud možno nejdříve k vzájemné spokojenosti upraviti.

Podepsaní se táží:

1. Jsou panu ministru financí známy tísnivé poměry národních správců, v nichž se mnozí nacházejí?

2. Je pan ministr financí ochoten naříditi podřízeným úřadům, aby v podobných případech "Fond národní obnovy" sám likvidoval dluhy po Němcích a tam kde majetek k úhradě daňových nedoplatků nestačí, byly nedoplatky odepsány?

V Praze dne 20. února 1946.

Langr, dr Loubal, Žáčková-Batková,

Zeminová, Přeučil, dr Hřebík, Caňkář, inž. dr Kameníček, Urbánek, Vála, Jedlička, Ueiland, Zeman, Bartoš, Uhlířová, dr Burian, Čížek, Deči, dr Kácl, inž. dr Ješ, Hora.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP