Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

202.

Interpelace

poslanců Žáčkové-Batkové, St. Nováka, Uhlířově, Langra a dr Loubala

vládě republiky Československé

ve věci rychlé a účinné pomoci vystěhovalcům a obyvatelstvu z kraje nacisty těžce poškozeného, z obvodu vojenského výcvikového tábora a vojenské střelnice u Vyškova.

V rámci germanisačního plánu moravského venkova, rozhodli se Němci spojit obsazenou severní část Moravy s jižní Moravou. Mostem k tomuto spojení stalo se jim území vojenské střelnice, zřízené v lesích na Drahanské vysočině a u Vyškova. Hned v roce 1941 začali Němci provádět svůj germanisační plán a pod záminkou bezpodmínečné nutnosti rozšíření obvodu střelnice nařídili nucené vyklizení 33 obcí a osad z okolí střelnice. Marně poukazovali čeští. občané, že MNO zřídilo střelnici tak, aby dopadové plochy zůstaly nedotčeny a proto také žádná obec nebyla, zřízením střelnice v době první republiky postižena. Němci na protesty nedbali a svůj plán také provedli. Z bývalé lesní plochy střelnice zřídili rekreační místa a střelnici přesídlili na území obcí, osídlených českým lidem. Bezohledně bylo provedeno vystěhováni obcí k těmto termínům:

K termínu 31. března 1941 obce Hamiltony, Opatovice, Lhota, Rychtářov a Pařezovice. K termínu 1. listopadu 1941 Radslavice, Radslavičky, Zelená Hora a Podivice. K 31. březnu 1942, po té až k červnu 1942 Studnice, Odrůvky, Nové Sady, Březina. K 1. dubnu 1943 obce Krásensko, Podomí. Tento termín byl později, odsunut a Krásensko se stěhovalo přesně ku dni 1 července 1944. Ze soudního okresu Plumlov byly vystěhovány k termínu 1. dubna 1943 obce Rozstání, Marianín, Otinoves, Hartmanice, Drahany, Bousín a Baldovec. Ze soudního okresu Blansko byly vystěhovány k termínu 1. dubna 1943 obce Senetářov, Lípovec, Kotvrdovice, Molemburk, Housko, Rogendorf a Kulířov. Ze soudního okresu Boskovice byla vystěhována obec Repechy ku dni 1. dubna 1943. Obec Ruprechtov započala se stěhováním, které však již dokončeno nebylo.

Německé komise odhadly majetek všech nuceně stěhovaných veškerý majetek byl vykoupen za nejnižší možnou cenu a majitelům, kteří nepodepsali revers, že se stěhují dobrovolně, byl majetek vyvlastněn, z výkupních cen byly provedeny velké srážky a nařízeno okamžité vystěhování všech občanů neposlušných německého diktátu. Přestěhovalci z prvních etap dostali směšné nízké výkupní ceny, ale mnozí z nich byli vystěhováni, aniž byla ujednána s nimi dohoda. Přestěhovalci z posledních etap byli mimo toho poškozeni ještě tím, že jejich živý a mrtvý inventář byl jim vyhláškou ze dne 17. září 1943 zabaven. Velká část dobytka, hlavně kusy nejhodnotnější byly jim odebrány za velmi nízké ceny. Bylo mnoho případů, kdy za půlročního a ročního vepře nedostal rolník ani tolik, kolik zaplatil za selata. Veškerý mrtvý inventář, pokud byl zachovalý, byl násilně a hromadně odebrán za ceny provokativně směšné (sečkovice za 50 K). Stejně tak tomu bylo u inventáře živnostenského. Tak byl ku příkladu zabaven šicí stroj obuvníka, který měl 6 dětí.

Násilným zabavením majetku byli zemědělci i ostatní obyvatelé postiženého území úplně zničeni, poněvadž neměli možnosti v nejtěžších chvílích začátku existence v nových bydlištích najaté pozemky obdělávat.

Drsným a hrubým nátlakem byli nuceni obyvatelé vyklizovaných obcí podepisovat reversy, že opouštějí své majetky dobrovolně. Nikdy nezapomenou na chvíle, kdy opouštěli mužové se slzami v očích a ženy a děti s hlasitým pláčem své rodné domky, ze kterých je vyháněla brutální nacistická zvůle. Všichni však měli v srdcích pevnou víru, že se znovu vrátí. 5000 rodin, 25.000 českých mužů, žen a dětí pevně věřilo, že přijde chvíle, kdy se znovu vrátí do svých vesnic a že znovu začnou hospodařit na svém majetku. Jen tato důvěra v opětný návrat sílila je v dobách, kdy jako nádeníci a pomocní dělníci pracovali na cizím a bydleli ve sklepích, kolnách, stájích, přístěncích a komorách u cizích lidí, kteří se nad nimi smilovali v době, kdy byli ze svých domovů násilím okupanty vyhnáni.

Jak velká byla jejich touha po návratu do opuštěných domovů vysvítá ze skutečnosti, že ještě nedozněla válečná vřava fronty, která tímto územím také probíhala a vystěhovalci se již vraceli do svých vesnic a osad. Poněvadž však nebylo úřadu, který by jim mohl dát jasné směrnice, zda se smí opětně ujmout správy svých majetků, vytvořili postižení Svaz a ústřední vystěhovatelskou komisi, která se ujala úkolu urychliti pomoc postiženému kraji a jeho obyvatelstvu.

Po vyhlášení dekretu presidenta republiky č. 5 ze dne 19. května 1945, který uvedl jasně, že všechny převody majetkové, učiněné v době okupace jsou neplatné a po uveřejnění výnosu ministerstva národní obrany z 28. května 1945, že vojenská správa trvá na rozsahu střelnic z r. 1938, vraceli se vystěhovalci do svých bývalých domovů. Stěhovali se do polorozbořených domů jen proto, aby mohli ještě na jaře obdělati půdu, která 6 let ležela ladem, nebo byla obdělána zcela nedostatečně. Vystěhovalci neměli však ani potřebného nářadí k práci a neměli také ani nutného živého inventáře. Svaz přestěhovalců dosáhl, že min. zemědělství přidělilo zkráceným řízením 15 traktorů s osevným nářadím. Za pomoci těchto strojů byl vybudován velký kus práce a půda, ležící ladem, byla připravená pro hospodaření r. 1946.

Má-li však býti umožněno plánovité hospodaření všem těžce postiženým přestěhovalcům, jsou bezpodmínečně nutny tyto zásahy vlády:

1. V celé oblasti střelnice je nutno zajistiti materiál na neodkladné opravy poškozených budov, stanovením samostatného kontingentu materiálu, t. j. cihel, cementu, dřeva, skla, vápna a pod.

2. Do postižených obcí je třeba urychleně dodati nové hospodářské stroje, doplniti stav užitkového dobytka, přiděliti jarní osivo a setbu a uvolniti příslušné množství pohonných látek pro 15 traktorů.

3. V obcích, ve kterých byla rozrušena elektrická síť, je nutno uvésti vše do původního stavu a zavésti také i telefonní síť.

4. Upraviti obecní a polní cesty, během šesti let těžce poškozené.

5. Provést rychlou opravu obecních budov a škol.

6. Uskutečniti rychlé odškodnění obyvatel výše uvedeného kraje podle návrhu připraveného pozemkovým úřadem v Praze.

7. K obnově hospodářského života uvolniti jedno duchnu cestou potřebné částky z vázaných vkladů.

8. Zařídit, aby peněžní ústavy, které vyplácí výpomocnou částku 5000 Kčs, vyplatily ji přestěhovalcům na základě potvrzení národních výborů bez požadování účtů. Jde o výplatu peněz, které musí být posuzovány jako rychlá pomoc rodinám, které se přistěhovaly do svých polorozbitých domovů, bez nábytku, šatstva, prádla, obuvi a pro hospodaření ženy-hospodyně nutného kuchyňského náčiní.

9. Přestěhovalci, kteří se nevrátili anebo dosud se nemohli vrátit do svých domovů a osídlili bývalé německé statky, nechť nejsou přemísťováni, vyhovují-li podmínkám příslušného dekretu presidenta republiky. Jsou to lidé, kteří celou dobu okupace těžce strádali, takže opětné násilné jejich přemisťování působilo by na ně dojmem šikanování. Jsou práci zvyklí a dovedou se o svěřenou jim půdu dobře starati.

Podepsaní táží se.proto vlády republiky Československé:

1. Jsou vláda a všechna příslušná ministerstva ochotna věnovati svou pozornost obnově hospodářského života v násilně okupanty vyklizených 33 obcích z obvodu výcvikového tábora a vojenské střelnice u Vyškova na Moravě?

2. Jsou vláda a příslušná ministerstva ochotna provésti okamžitá opatření ve výše uvedeném smyslu, aby obětem násilné německé okupace bylo umožněno hospodařiti za podmínek, které zabezpečí návrat normálního způsobu života, obnovu rodinného života, teplo, klid a ostatních podmínek k práci?

V Praze dne 21. února 1946.

Žáčková-Batková; St. Novák, Uhlířová, Langr, dr. Loubal,

Bartoš, Zeminavá, dr Pátková, dr Burian, Caňkář, Čížek, Deči, Hora, inž. dr Ješ, dr Kácl, Kout, Kobylka, Křepela, inž. dr Kameníček, Přeučil, dr Šíp, Jedlička, dr Horáková, dr Uhlíř.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP