Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

173.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci posl. Křepely, Klátila, Bartoše a Hory (tisk 51),

o věci vojenských zběhů z čsl. armády.

Mezi vojenskými osobami, které se v době od května 1938 do 30. září 1938 dopustily zločinu zběhnutí, nutno rozeznávat:

a) ty osoby, které se dodatečně přihlásily k svému oddílu před likvidací československé branné moci podle vládního nařízení č. 317/1939 Sb.,

b) ty osoby, které se přihlásily v době od 5. května 1945 do 28. října 1945,

c) ty osoby, které se jak o příslušníci německého nebo maďarského národa staly cizími státními příslušníky, a konečně

d) ty osoby, které zůstaly československými státními občany, ale posud se jako zběhové nepřihlásily.

Pod tlakem t. zv. mnichovské dohody a k jejímu provedení bylo v době od 7. října 1938 do 31. prosince 1938 vydáno několik amnestií, na jejichž podkladě byla značná část trestních řízení pro zločin deserce zastavena. Ministerstvo národní obrany jedná nyní s ministerstvem spravedlnosti, zda konkrétní rozhodnutí, vydaná na podkladě vynucených amnestičních rozhodnutí, mají být uznána za platná či prohlášena za neplatná. Toto řešení se netýká jen trestních řízení pro zločin zběhnutí, nýbrž především zločinů vojenské zrady a podobných deliktů proti zákonu na ochranu republiky.

Na osoby uvedené za písm. a), b), které se jako zběhové přihlásily u svého příslušného vojenského tělesa, vztahuje se amnestie z 29. srpna 1945, takže trestní řízení proti nim bylo zastaveno resp. dřívější rozhodnutí o zastavení trestního řízení zůstává nedotčeno.

U příslušníků německé nebo maďarské národnosti písm. c), kteří pozbyli československého státního občanství, zanikla jejich branná povinnost v čs. armádě, takže jejich trestní stíhání pro zločin zběhnutí z čs. armády je vyloučeno.

Zběhové čs. státní příslušnosti za písm. d), kteří se jako zběhové nepřihlásili ani do 28. října 1945, budou při dopadení stíháni. Evidence těchto zběhů není skončena. Spisový materiál mírových vojenských soudů, jejichž činnost byla zastavena, je nyní uložen u vojenského spisového úřadu a bude zpracován, jakmile mírové soudy vojenské obnoví svoji řádnou činnost. Od 6. října 1944 jsou totiž na území republiky v činnosti jen vojenské polní soudy.

Je proto nutné především zjistit, zda a v kterých konkrétních případech je dán zákonný důvod k zatčení zásob, které v roce 1938 v době největšího ohrožení republiky zběhly. Bez takového zjištění není možné povšechně nařídit, aby všichni z běhové z oné doby byli dopadeni. Taková nařízení jsou a budou vydávána jen v konkrétních trestních věcech, aby se předešly následky, které by neoprávněným zatčením mohly vzniknout.

Ministerstvo národní obrany učinilo opatření, aby záležitost, jež je předmětem interpelace, byla co možná nejrychleji postavena na pevné základy a postupně v mezích zákona vyřešena. Ministerstvo národní obrany bude však povděčno, když mu budou oznámeny konkrétní případy, kdy jsou zběhové zaměstnáni dokonce ve státních službách, aby takové případy byly vyřešeny, a jde-li o zběhy, aby byli pohnáni před soud k potrestání nebo aby byl omyl vysvětlen.

V Praze dne 24. ledna 1946.

Ministr:

gen, Svoboda v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP