131.

Interpelace

poslanců Adama, Ulricha, dr Krajiny a dr Neumana

vládě republiky Československé

ve věci reemigrace zahraničních Čechů a Slováků do vlasti.

V dobách násilné germanisace a maďarisace, jakož i hospodářského útisku německými a maďarskými feudalisty a kapitalisty, vystěhovali se mnozí další češi a Slováci za hranice své vlasti, na Ukrajinu, do Vojvodiny a Slavonie, Vídně a sev. Francie.

Vystěhováním Němců a Maďarů se uprázdní ve vlasti území, které budou moci v republice usedli Češi a Slováci stěží kolonisovat.

Zatím v cizině usedli Češi a Slováci toužebně očekávají, zda-li jim Československá republika umožní reemigraci a založení slušné existence ve vlasti. Tito zahraniční Slováci a Češi přinášeli lví podíl prvnímu i druhému československému odboji. Také třeba vzpomenout, jak jugoslávští Češi a Slováci obětavě podporovali druhý zahraniční odboj za druhé světové války. Nesmí býti zapomenuto, kolik volyňských Čechů položilo své životy při osvobození své staré vlasti. Tito zahraniční Češi a Slováci přejí si navrátiti se do vlasti. Je přirozené, že očekávají, že jim bude poskytnuta alespoň taková možnost existence, jako měli na svém dosavadním sídlišti. Přáli by si, aby se mohli vrátiti do vlasti v těch celcích, v kterých po staletí žárlivě střežili svou národní svébytnost. Pokud jsou veřejnými zaměstnanci nebo dělníky nebo soukromými zaměstnanci, přáli by si, aby jim byl uznán nárok na starobní zaopatření a započítána služba v cizině.

Přesídlením těchto Slováků a Čechů by se přispělo značně ke skončení obtíží, vznikajících při osidlování československého pohraničí a pomohlo by i státům, kde dosud sídlili, které by mohly na jejich majetcích usídliti své občany, kteří v důsledku válečných operací přišli o své majetky.

Tážeme se proto vlády republiky Československé:

1. Jest vláda ochotna provésti reemigraci zahraničních Čechů a Slováků do vlasti a umožniti jim vybudování takové existence, jakou měli v cizině?

2. Pamatovaly osidlovací úřady ve svém plánu na souvislé osídlení Čechů a Slováků ze zahraničí, zejména z Vojvodiny, Slavonie a Volyňě a to na půdách, jaké jim umožní zachovati způsob jejich hospodaření?

3. Jest vláda ochotna učiniti prohlášení, jak bude postaráno o zaměstnanost zahraničních Čechů a Slováků ve vlasti, bude-li jim uznáno dosavadní starobní a pensijní pojištění a absolvovaná praxe v povolání, zejména ve veřejných službách?

4. Jest vláda ochotna učiniti prohlášení, jak a kdy bude provedena reemigrace zahraničních Čechů a Slováků ve vlasti?

V Praze dne 23. ledna 1946.

Adam, Ulrich, di Krajina, dr Neumann,

Jedlička, Tichota, Weiland, Žáčková-Batková, dr Pátková, Kobylka, Kout, inž. dr Ješ, dr Horáková, Bartoš, Vála, dr Kácl, Deči, Urbánek, dr Šíp, Přeučil, Caňkář, Břicháček, Děd, dr Uhlíř, inž. dr Kameníček, Zeman.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP