119.

Návrh

poslance Pravoslava Noska a soudruhů

na vydání zákona pro udělení živnosti zubotechnické.

Podepsaní navrhují: Prozatímní Národní shromáždění rač se usnésti:

Zákon

ze dne.............,

kterým se mění a doplňuje ustanovení zákona č. 803/1920 Sb. z. a

n. ve znění zákona č. 171/1934 Sb. z. a n. takto:

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ve zvlášť zřetele hodných případech budiž povoleno oprávnění k samostatnému výkonu zubní techniky osobám, které po 6. květnu 1920; nejpozději však do 28. července 1934 prokazatelně vstoupily do učení živnosti zubotechnické, řádně se vyučily, vykazují devítiletou praksi pomocnickou po vyučení u zubního lékaře nebo koncesovaného dentisty, nebo zkoušeného - zubního technika a složily ve smyslu vládního nařízení ze dne 17. 12. 1920, č. 673 Sb. z. a n. praktickou zkoušku.

§ 2.

Zubotechnické oprávnění ve smyslu § 1 nelze uděliti v městech s více než 5.000 obyvateli, leč by šlo o města v pohraničí nově osidlovaná, kde je možno činiti výjimku.

§ 3.

Ustanovení § 1 vztahuje se i na zástupce - náměstky v provozu zubotechnické živnosti při výkonu práva vdovského a nezletilých descendentů ve smyslu § 56 živnostenského řádu.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministerstvo zdravotnictví, které vyzve vyhláškou národní správce dentistických a zubotechnických živností, jakož i ostatní uchazeče o koncese zubotechnické, pokud vyhovují podmínkám, stanoveným tímto zákonem, k praktické zkoušce a zřídí s urychlením zkušební komise, v nichž musí býti alespoň jednou třetinou zastoupeni dentisté s více nežli desetiletou praksí.

Důvodová zpráva.

Jde o 14 ročníků zubotechnických pomocníků, kteří se vyučili zubní technice mezi 6. květnem 1920 a 28. červencem 1934 nebo nejpozději dne 28. července 1934 nalézali se v učení zubotechnickém. Zákon těmto ročníkům dal naději, že se mohou bezpečně vyučiti a že obdrží zubotechnickou koncesi, avšak zákon č. 171/ 1934 Sb. z. a n. jim tuto naději vzal zastavením udělování koncesí §em 9, odst. 4. Naproti tomu vláda Slovenské republiky svým nařízením ze dne 21. února 1940 vyšla slovenským technikům vstříc a vrátila jim možnost udělení zubotechnické koncese. Tímto zákonem bude jen vyrovnání mezi historickými zeměmi a zemí Slovenskou. Jde však především o ošetřování chrupů obyvatelstva v pohraničí, neboť všechny zubotechnické ateliery jsou v pohraničí přeplněny, celá řada zubních techniků bez živnostenského oprávnění ujala se národních správ opuštěných zubotechnických živností v pohraničí, dorostu zubolékařského není a kdyby měli tito národní správci opustiti zubní ateliery, ocitlo by se obyvatelstvo v pohraničí v těžkých nesnázích, neboť by zůstalo bez dalšího ošetřování chrupu. Podle přehledu připadá na jednu zubotechnickou koncesi v pohraničí 4.460 obyvatel. Vydáním tohoto zákona nebude nijak dotčena budoucnost odborných zubních lékařů, neboť zákon uzavírá hranici rokem 1934 a má na mysli nejen odčinění křivdy, spáchané na zubních technicích, ale i východisko z léčebné krise, především v pohraničí. Proto také nebude zákonná úplnost touto novelisací provedena, neboť zákon o zubním lékařství a zubní technice bude vyžadovati daleko více úprav, zejména pokud jde o opatření ministerstva zdravotnictví a zdravotnického referátu zemského národního výboru ve věci ustanovení národních správ v živnostech zubotechnických po Němcích a kolaborantech a pokud jde o kompetenci v udělování koncesí, stanovení počtu obyvatel, které připadají v úvahu pro udělování koncesí, neboť léčení chrupu našeho obyvatelstva není dostatečně obstaráno.

V Praze dne 17. ledna 1946.

P. Nosek,

Vilím, J. Novotný, Sajal, Holub, Bělíková, dr Bernard, Mička, inž. Kafka, dr Kratochvíl, Straňák, Machát, Smejkal, Vaverka, Cígler, Sedlák, dr Veverka, dr Erban, Konopa, Görner, dr John, Pavlán, Kaplan, Maleček, dr Hájek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP