114.

Interpelace

poslance Hladkého

ministru zemědělství,

ve věci provádění zemědělského osidlování.

Na zemědělské osídlování v pohraničí jest řada stížností, z nichž uvádím alespoň tyto příklady:

1. Obec Hrobčice, okres Bílina: Národní výbor v Hrobčicích přidělil Miloslavu Pohořálkovi usedlost č. 60 jako národnímu správci. Jmenovaný jest vyučen zahradnictví a zúčastnil se bojů za osvobození Prahy podle potvrzení strážného oddílu NSG Zlíchov. Podle potvrzení národního výboru v Hrobčicích splnil předepsaný kontingent. V listopadu,přišel do usedlosti předseda NV Sedláček a předseda rolnické komise Mrkvička, sepsali inventář a předsedá mu sdělil, že usedlost je přidělena jinému. Jmenovaní měli potvrzení inž. Krčka z ONV v Bílině, že usedlost má býti předána jinému žadateli a Pohořálkovi nařízeno, že se musí vystěhovati. Na žádost Pohořálkovu dostavila se do Hrobčic čtyřčlenná okresní osidlovací komise a sdělila, že hospodářství je v dobrém stavu a že se nemá nikam stěhovat. Komisi byl přítomen také inž. Krček. 10. prosince byl Pohořálkovi doručen výměr od NV v Hrobčicích, že dekret je zrušen. Na odvolání okresnímu národnímu výboru se Pohořálkovi odpovědi nedostalo. Na svolané schůzi rolnické komise v Hrobčicích jednáno o vyhoštění Pohořálka a 33 hlasů proti 7 hlasům bylo pro Pohořálka. 54 občanů hospodářů vydalo Pohořálkovi následující osvědčení:

Potvrzujeme, že Miloslav Pohořálek, narozen 7. 6. 1908 v Poplzích, okres Roudnice, je národním správcem na usedlosti po Němci Harnischovi čp. 60 v Razicích, obec Hrobčice, od 20. června 1945. Od té doby byl místním předsedou národního výboru, kde pracoval podle jeho schopnosti svědomitě a poctivě, řešil úkoly mu svěřené do 12. 9. 1945. Pro obec vykonal tyto věci: Hmotně zajistil obec penězi, traktorem a pluhy, opatřil samovázač a vlečný vůz ke traktoru, mláticí soupravu. Vyhostil Němce, kterých bylo 94 % a obsadil veškeré usedlosti po Němcích a sklidil veškerou úrodu včas. Nyní je obviněn, že špatně hospodaří a má na základě, toho býti okresním národním výborem v Bílině z této usedlosti vyhoštěn. Místní hospodářská komise uznala, že hospodaří dobře a toto uznání zde potvrzujeme. Podpisy.

2. Jenišův Újezd, okres Bílina: Nozar Emil. Osidlovací komise v Bílině podala ministerstvu zemědělství návrh na zbavení národního správcovství na usedlosti a jako důvod uvedla, že prý má v obci bratra národním správcem a dobrovolně souhlasil, že z usedlosti odejde. Podle jeho udání nechce odejít, ale bylo mu pohroženo, že musí odejít, protože jsou dva bratři v obci, jinak že o všechno přijde. Byli u něho autem a chtěli, aby ihned usedlost opustil. Předseda rolnické komise tyto pány vykázal ze dvora, protože se u něho a národního výboru nehlásili.

3. Radovesice, okres Bílina: Národní správce Václav Feřtl obdržel prý z příkazu okresní rolnické komise v Bílině výměr č. 8818/45 ze dne 19. 12. 1946 od místního národního výboru, podepsaný J. Vobrubou, kde se mu sděluje, že na základě úředního přezkoušení o jeho hospodářské zdatnosti a kvalifikovanosti místní a okresní rolnickou komisí se ruší národní správa na zemědělskou usedlost čp. 79 a 108 v Radovesicích. Ve výměru je uvedeno, že rozhodnutí je konečné a není proti němu opravného prostředku. Zemědělská komise v Radovesicích a místní národní výbor v Radovesicích vydali podepsanému 23. prosince 1945 toto potvrzení: Místní zemědělská komise v Radovesicích potvrzuje tímto, že p. Václav Feřtl, národní správce čp. 108, jest řádný a svědomitý hospodář a jemu svěřený hospodářský objekt spravuje co nejpoctivěji, což potvrzujeme vlastnoručně. Za zemědělskou komisi: Jos. Vobruba, předseda, V. Kloubek. Za národní výbor v Radovesicích: Jan Trousil, Stříbrný Bohumil.

4. Dřínek, obec Radovesice, okres Bílina. Ant. Oliva, národní správce zemědělské usedlosti č. 26, obec Radovesice, osada Dřínek, obdržel 18. 12. 1945, č. j. 8818/45, od místního národního výboru v Radovesicích přípis, ve kterém je mu oznámeno, že je zbaven národního správcovství na základě přezkoušení zdatnosti a kvalifikovanosti. Jmenovaný obhospodařuje 16 korců. Neúředně bylo mu sděleno, že je zbaven národního správcovství proto, poněvadž jeho manželka je Němka. Jmenovaný přinesl si osvědčení, že jeho manželka vždy se hlásila jako Češka a má také celá rodina osvědčení o československém státním občanství, které má čís. R I 282 ai 1945 ze dne 28. 11. 1945. Hospodářství vede dobře, hlavní práce na usedlosti obstarává jeho syn.

Podepsaní se táží pana ministra, zda je ochoten tyto případy vyšetřiti a působiti tím k uklidnění občanstva v pohraničí a k spravedlivému provádění přidělování zemědělské pudy ve smyslu dekretu prezidenta republiky?

V Praze dne 15. ledna 1946.

Hladký,

Cígler, Machát, Smejkal, Kaplan, dr Bernard, dr Veverka, Bělíková, Konopa, Jodas, Větr, Görner, Vašek, Trubocký, Vaverka, Vilím, Podbarský, dr Kratochvíl, Sajal, Straňák, Hatina, Vaněk, Ant. Gottvald, dr Maiwald, Lindauer.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP