107.

Interpelace

poslanců dr Krajiny, Caňkáře, Dečiho a Ulricha

ministru zemědělství

ve věci záboru benediktinského majetku na Broumovsku.

Benediktinský majetek na Broumovsku se skládá ze dvou dvorů v rozloze 250 ha půdy a lesů, náležejících velkému známému klášteru broulnovskému, resp., jeho farám. Tento klášter je veden čistě německými kněžími, kteří ještě teď německy káží a přijímají lid "k poradám". Byl vždy zarputilým, slepým, germanisačním střediskem (řád sám je původu německého). V r. 1938 byly v něm nalezeny zbraně.

Polický objekt má dva dvory cca 80 ha půdy a 1.600 ha krásných lesů, turisticky velmi_důležitých, avšak namnoze velmi nevalně obhospodařovaných. Podléhá úředně opatství broumovskému a byl vždy ve vleku německém a působil germanisačně a teroristicky na české kněze, umístěné v klášteře, vlivem svých germánských opatů. Tato činnost dosáhla vrcholu za doby hitlerovské, kdy na velkostatku polickém řádil německý kněz jako inspektor jeho, postupující vůči všemu českému s fanatickou nepříčetností. Knihy samozřejmě byly vedeny jen německy. Na velkostatku byli usazováni a podporováni jen úředníci němečtí, nebo vysloveně germanofilové. Jediný český správce byl se svého místa vyštván. Nyní převzal vedení břevnovský benediktinský klášter, který tvrdí, že polický velkostatek náleží pod jeho správu a nikoliv pod Broumov. To je ovšem nová věc. Dříve patřil polický velkostatek až do dnešní doby pod Broumov. Je nesporné, že velkostatek sloužil Němcům a byl Němci spravován a jeho výnos do německých rukou též plynul. Jeho germanisační snaha jest nesporná. V tomto kraji žije chudý, tkalcovský lid, který by si zasloužil, aby pozemky německého kláštera byly rozděleny mezi ně a tak zlepšily jeho bídný stav. Mimo to bylo by možno část pozemků též věnovat na výstavbu plánovaného průmyslu, který by podstatně zlepšil úroveň tamnějšího lidu.

Proto se táží podepsaní poslanci:

1. Je panu ministru zemědělství známo, že velkostatek benediktinský byl v německých rukou, sloužil k poněmčování kraje a že tento majetek nebyl dosud zabrán?

2. Zda je ochoten pan ministr provésti zábor a rozdělení pozemků mezi chudé obyvatelstvo tamního kraje?

V Praze dne 16. ledna 1946.

Dr Krajina, Caňkář, Deči, Ulrich,

Zeminová, dr Kácl, Vála, Weiland, Bartoš, Kout, inž. dr Kameníček, Tichota, dr Horáková, dr Pátková, dr Hobza, Křepela, Děd, Zeman, Hora, Adam, dr Hřebík, Kobylka, Firt.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP