Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1945.

80.

Interpelace

poslanců Jarmily Uhlířově, dr L. Hobzy, Jar. Žáčkové-Batkové, dr Gustava Loubala a Boh. Urbánka

ministru vnitra

a

ministru informací

ve věci zákazu promítání filmu o T. G. Masarykovi ve Znojmě.

Ve Znojmě byl vydán zákaz promítání úzkého filmu o T. G. Masarykovi. Zákaz vyvolal ve veřejnosti velký rozruch. Sokol ve Znojmě vydal o tom tuto úřední zprávu:

T. J. Sokol ve Znojmě, vedena snahou seznámit školní mládež s osobou presidenta Osvoboditele T. G. Masaryka, připravila celovečerní promítání úzkých filmů o T.G. Masarykovi, a to: T. G. Masaryk - jeho politická činnost za války a po válce, poslední léto a pohřeb T. G. Masaryka. Měla býti 2 představení dopoledne a 2 odpoledne pro školní mládež a večer pak pro členstvo znojemského Sokola a MNTV. - Dne 11. XII. byly filmy promítnuty pro censorního úředníka státního bezpečnostního úřadu ve Znojmě, který uznal filmy za nezávadné. Během druhého dopoledního promítání pro školní mládež bylo další promítání státním bezpečnostním oddělením úředně zakázáno na zákrok zmocněnce pro správu státních kin v zemích České a Moravskoslezské, odbor v Brně, přednesený p. Frant. Smejkalem, národním správcem kina Hvězda ve Znojmě. Záminkou zákazu byl text letáčku, kterým byla mládež a členstvo zvány na představení a v němž se uvádí jako místo promítání kino Vesmír a poznámka, že Sokol chce občanstvu poskytnouti kulturní snímky, které místní biografy dosud nepromítají. Za T. J. Sokol Znojmo: Frant. Kašpárek, starosta, K. Pokorný, jednatel, Ed. Krechler, vzdělavatel.

Tento případ je jistě jedinečný v ČSR. 1800 dětí znojemských škol nikdy nepochopí, že nesměly v osvobozené republice shlédnouti film o presidentu Osvoboditeli pro nějakou poznámku na pozvánce.

Podepsaní poslanci se táží proto p. ministra vnitra:

1. Zda je mu tento případ znám a co hodlá učinit, aby pobouřené obyvatelstvo pohraničního města Znojma bylo uklidněno?

2. Je pan ministr vnitra ochoten dáti vyšetřiti tento případ a zakročiti s největším důrazem a poučiti příslušné úředníky tak, aby se podobné pobuřující případy neopakovaly?

3. Je pan ministr informací ochoten zabezpečiti promítání filmů, které byly jeho úřadem schváleny a censorním úředníkem rovněž propuštěny?

V Praze dne 20. prosince 1945.

Uhlířová, dr Hobza, Žáčková-Batková, dr Loubal, Urbánek,

dr inž. Kameníček, Vála, Čížek, Litera, inž. dr Ješ, Kobylka, Vandrovec, Deči, Weiland, dr Šíp, Zeminová, Fürth, dr Burian, dr Hřebík, Ulrich, Wünsch, Langr.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP