50.

Interpelace

poslanců Fr. Zeminové, dr Aug. Šípa, J. Děda a Jul. Fürtha

pánům ministrům financí, zemědělství, dopravy a národní obrany

ve věci nacisty násilně vyklizených a poškozených obcí okresu

rokycanského.

V době nacistické okupace padla za oběť vojenské německé surovosti také řada obcí v překrásném prostředí okresu rokycanského. Krásné rekreační místo, obec Padrť s nádhernými lesy a rybníky, Kolvín, navštěvovaný v zimě lyžaři z černé Plzně, Skořice, s památným kostelem sv. Václava, z kterého si nacistická horda udělala biograf, dále čisté a úhledné obce Štítov, Troskavec, Vísky a Příkosice byly nacisty vystěhovány, Češi vyhnáni a kraj používán výhradně německým vojenským velitelstvím v Jincích. Po dobu války byl do této končiny Čechům přístup přísně zakázán.

Hned po květnové národní revoluci začalo se české obyvatelstvo vraceti do svých domovů, ale svoje stavení, chalupy, statečky, zahrady i pole našlo ve špatném stavu. Všude samá poloviční zbořeniště a pustošení. Někteří odešli proto do pohraničí, ale ani tamější příznivější prostředí nemohlo umlčeti v nich čistě lidskou vroucí touhu vrátiti se tam, kde jejich rody od nepaměti žily.

Přes půl roku dřou se tam všichni muži, žehy i děti, jako roboti na obnově svých domovů. Ale stále je znepokojují různé, doufejme plané zprávy: že tam bude vybudováno vše zabírající pastvinářské družstvo, nebo že tento čarokrásný, ale ve válce tak krutě pronásledovaný kraj, zabere ministerstvo národní obrany pro svoje účelu. Vedle toho je nezbytně třeba, aby obyvatelstvu postižených obcí bylo pokud možno dodáno stavební dříví a j. materiál, potřebný dobytek a hlavně také uvolněny vázané vklady na zakoupení potřebného inventáře do hospodářství, domácností a na opravy. Aby nastal potřebný klid, nutný k dalšímu budování poškozených obcí a brzy i na přípravy pro jarní práce zemědělské, je nutno, aby příslušná ministerstva kraji tomuto pomohla ve smyslu jejich životních zájmů.

Podepsaní poslanci táží se proto:

I. Jsou Vám, pane ministře zemědělství, známy těžké trampoty obyvatel výše uvedených obcí a jste ochoten jim v mezích možností pomoci: a) přidělením potřebného stavebního dříví ze státních lesů, b) přidělením potřebného dobytka z bližších krajů, protože chovný dobytek z ciziny je pro postižené příliš drahý, c) vezmete v úvahu při zakládání pastvinářského družstva opuštěný zbytkový statek Hořice, ležící poblíž s velkou rozlohou luk a pastvin a nepřipustíte, aby se podobné družstvo vytvořilo v katastru nacisty tak zle postižených obcí?

II. Jste ochoten, pane ministře národní obrany, veřejným prohlášením uklidniti těžce zkoušené obyvatelstvo těchto obcí, že nebude znovu vystěhováno, aby byl katastr zabrán pro vojenské účele?

III. Jste, pane ministře financí, ochoten obyvatelstvu, nacisty krutě postiženému, uvolniti potřebné částky z vázaných vkladů, aby si mohlo opatřiti nezbytný inventář pro hospodářství, domácnost a opravy?

IV. Byly Vám, pane ministře dopravy, hlášeny velké dopravní nedostatky v okruhu těchto obcí a jste ochoten pro usnadnění styku s ostatním světem zavésti autobusové spojení Mirošov-Padrť-Rožmitál?

Podepsaní poslanci očekávají odpověď pánů ministrů v době nejbližší, aby se k dalšímu budování mohlo přikročit.

V Praze dne 11. prosince 1945.

Zeminová, dr Šíp, Děd, Fürth,

dr Krajina, dr Neuman, dr Hobza, ing. dr Ješ, dr Loubal, K. Zeman, ing. dr Kameníček, Jedlička, dr Uhlíř, Žáčková-Bátková, dr Pátková, Klátil, dr Burian, dr Horáková, Litera, Boh. Urbánek, Ota Hora, Caňkář, Ulrich.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP