44.

Interpelace

poslanců Viléma Pavlíka, Bohumila holka, Josefa Polomského a

Julia Klimka ministru zahraničí a ministru vnitra ve věci odsunu z

Těšínska polských příslušníků, neoprávněně se na tomto

území zdržujících.

Na Těšínsku, t. j. v okrese českotěšínském a fryštátském, žije v přítomné době celkem 11.478 polských příslušníků, z toho

v okrese českotěšínském.... 5.836
v okrese fryštátském...... 5.642

Z tohoto počtu polských státních příslušníků jest zhruba asi 5.300 t. zv. polských okupantů, t. j. Poláků, kteří průběhem událostí po 1. říjnu 1938, (kdy polská branná moc s pomoct německou okupovala Těšínsko), až do dnešního dne usadili se nelegálně, t. j. bez souhlasu příslušných československých úřadů na Těšínsku. Tyto osoby, které neměly ani dříve a nemají ani dnes československou státní příslušnost, nemají oprávnění pobývati na našem území.

České obyvatelstvo dožaduje se proto právem odsunu z území našeho státu těchto neprávem zdržujících se cizinců. Tito lidé nejen že nemají cestovní pasy, ale po většině nemají ani jiné osobní doklady a ježto denně přecházejí hranice za prací na polskou stranu, jest velmi obtížná kontrola těchto osob. Obyvatelstvo si také stěžuje, že tyto osoby, které jsou u nás ve skutečnosti cizinci, zatěžují také zásobovací situaci na úkor našich státních příslušníků.

Další pobyt těchto osob na Těšínsku jest nežádoucí také z důvodů zajištění občanského míru a klidu. Osoby ty jsou totiž zneužívány živly republice československé nepřátelskými, z jejich řad jsou různí t. zv. bojůvkáři, zrádci a škůdci.

Odsunem těchto osob, které nemají na našem území ničeho k pohledávání, zmírnila by se také bytová tíseň na Těšínsku a dle odhadu uvolnilo by se nejméně 1.200 bytů, které by přišly vhod českým úředníkům a zaměstnancům marně hledajícím byt. Opatřením tím by získala i státní pokladna, neboť by odpadlo dosud placené odlučné veřejným zaměstnancům, kteří nemohou na Těšínsku trvale bydleti.

Provedení odsunu těchto na našem území neoprávněně se zdržujících polských příslušníků by podstatně přispělo k uklidnění poměrů na Těšínsku a pozdvihlo by prestiž státní moci, proti které právě se strany polských státních příslušníků v poslední době přibývá provokací.

Proto táží se podepsaní pana ministra zahraničních věcí a pana ministra vnitra:

Zda jsou jim známy protistátní činy cizinců polských neoprávněně se zdržujících na Těšínsku a zda jest jim znám přesný počet těchto osob,

zda jsou ochotni učiniti opatřeni k urychlenému odsunu těchto polských občanů z Těšínska?

V Praze dne 11. prosince 1945.

Pavlík, Rolek, Polomský, Klimek,

Šmehlík, Peňáz, Kaďůrek, Nermuť, Štambachr, Holcman, Brukner, inž. dr Benda, Váňa, Fusek, inž. Janáček, Chorvát Cyril, Vičánek, Limpouch, dr Novák, Červenka, dr Chytil.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP