33.

Zpráva

výboru sociálně-politického a rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 23)

o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění.

I.

Sociálně-politický výbor pojednal o vládním návrhu zákona o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby osnovu přijalo ve znění, jak se na něm usnesl výbor sociálně-politický ve znění vládou navrženém, s jedinou změnou § 2 a to škrtnutím slov: "... důchodců, na něž se vztahuje § 1, odst. 3, dekretu, a...".

V Praze dne 5. prosince 1945.

Petr Alois v. r.,
Skaunic v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi dne 11. prosince 1945 vládní návrh zákona (tisk 23) o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby schválilo osnovu zákona v připojeném znění. Současně doporučuje ke schválení resoluci, přijatou rozpočtovým výborem.

V Praze dne 11. prosince 1945.

Dr Brežný v. r.,
Ing. Dr Ješ v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne prosince 1945

o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) K důchodům z invalidního a starobního, pensijního a provisního pojištění se poskytují od 1. ledna 1946 tyto měsíční přídavky:

k důchodu invalidnímu a starobnímu 500 Kčs,

k důchodu vdovskému a vdoveckém 300 Kčs,

k důchodu sirotčímu, rodičů a jiných

pozůstalých........ 200 Kčs.

Přídavek se neposkytne k starobním odměnám provisního pojištění.

(2) Přídavek přísluší, jestliže a pokud úhrn ročního důchodu - bez zvýšení pro bezmocnost, bez přídavků na děti (vychovávacích příplatků) - a roční částky přídavku podle tohoto zákona a nepřevyšuje:

u důchodu invalidního a starobního....... 40.000 Kčs,

u důchodu vdovského a vdoveckého....... 24.000 Kčs,

u důchodu sirotčího, rodičů a jiných pozůstalých..... 15.000 Kčs.

(3) Požívá-li důchodce několika důchodů, je pro nárok na přídavek rozhodný úhrn těchto důchodů. Přídavek náleží k důchodu nejvyššímu.

§ 2.

Nárok na přídavek nemají důchodci, kteří pozbyli československého státního občanstva podle ústavního dekretu presidenta republiky ze dne 2. srpna 1945, č. 33 Sb., o úpravě československého státního občanství osob národností německé a maďarské, s výjimkou důchodců, které jest podle §§ 2 a 4 dekretu považovati za československé státní občany.

§ 3.

Přídavky vyplácí příslušný nositel důchodového pojištění zálohově na účet státu. Podrobnosti určí vláda nařízením.

§ 4.

Ministr ochrany práce a sociální péče se zmocňuje, aby pro důchodce úrazového pojištění, u nichž došlo k úrazu před 1. prosincem 1945, a pro pozůstalé po osobách, které utrpěly úraz před tímto dnem, zavedl, a, to na Slovensku v dohodě s pověřencem pro sociální péči, podle obdoby tohoto zákona vyhláškou v úředním listě měsíční přídavky, pokud již nemají nároku na přídavky z důchodového pojištění.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1946; provede jej ministr ochrany práce a sociální péče v dohodě s ministrem financí.

Resoluce.

Vláda se vyzývá, aby do 3 měsíců předložila novou osnovu zákona, dokonaleji upravující důchody z veřejnoprávního pojišťění.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP